Bütün Yapraklar Kahverengi: Sonbahar Lekeleri İçin Rehber

Çikolata, yemek sosu ve çamur kesinlikle harika; ama bir aradayken değil. Talihsiz başka bir ortak özellikleri de hepsinin kahverengi olması ve kıyafetten çıkarırken kabus yaşatması. İster elbisenize dökülen sıcak çikolata, isterse gömleğe dökülen kahve veya adeta okul üniformalarını kaplasın diye yerlere saçılan çamur olsun, kıyafetlerden bu zor lekeleri çıkarma yöntemleri hakkında kısa bir rehber oluşturduk.

Halıdaki çikolata lekesi

Halıdaki çikolata lekesi

BAHAR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Evde en çok vakit geçirdiğimiz kış ayları biterken bahar temizliği telaşı da başlar. Doğanın uyanışı ve kendini yenileyişi evlere de yansır. Kış aylarının miskinliğini üzerimizden atmak, baharla beraber temizlenmek ve arınmak için ilk önce yaşadığımız yeri, evimizi temizleyerek işe başlarız. Bahar temizliği nereden başlamalı, nasıl bir yol izlenmeli diyorsanız okumaya devam edin.

Vanish ile evinizin dört bir yanı pırıl pırıl!

Bahar temizliğini sadece temizlik işi olarak düşünmemek gerek. Bakım, eşya eleme, ev düzenleme ya da depolama gibi birçok işlemi bahar temizliğiniz sırasında gerçekleştirebilirsiniz. Bahar temizliğinde en büyük işlerden biri de yazlık ve kışlıkların yerini değiştirmektir. Yazlıklarınızı yıkayarak kaldırmış olsanız bile, tüm kışı bekleyerek geçirmekten kirlenmiş, dolap kenarında is ya da leke olmuş bazı kıyafetlerle karşılaşabilirsiniz. Gücünü oksijenden alan yenilmez formülüyle Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz ve Vanish Gold Oxi Action Pembe ürünleri ile yazlıklarınızı tek yıkamada temizleyerek bahar temizliğinin en meşakkatli işinden bir çırpıda kurtulmuş olursunuz.

Sonraki adım ise ev temizliğidir. Bahar temizliğine başlarken ilk durağınız salon olmalıdır. Neredeyse bütün zamanımızı geçirdiğimiz, ailece televizyon izlediğimiz, yeri geldiğinde misafirlerimizi ağırladığımız salon evin en çok kullanılan, bu nedenle de en çabuk kirlenen yeridir. Cam silme, toz alma ve yerleri silme işlemlerinden sonra, bahar temizliği için sırasıyla detaylara girmeye başlayabilirsiniz. Koltuk temizleme salonda yapacağınız ilk detaylı işlemlerden olmalı. Koltuklarınızın ilk günkü kadar temiz olması için Vanish Koltuk Leke Çıkarıcı Sprey yeterlidir. Polyester, naylon ve pamuk kumaş karışımlarında güvenle kullanabileceğiniz bu ürün aklınıza gelebilecek her türlü lekeyi 30 saniyede yok eder. Üstelik kullanımı da zahmetsizdir. Lekeli bölgeye Vanish Koltuk Leke Çıkarıcı Sprey’i sıkıp en fazla beş dakika bekledikten sonra koltuğunuzu silerek tertemiz koltuklara sahip olabilirsiniz.

Sıra halı temizlemeye geldiğinde de Vanish ailesi sizinle! Kış aylarının bitmesiyle genellikle halılar kaldırılırlar. Çok fazla toz toplayan ve bu tozu güneş ışığında daha da belli eden halıları kaldırmadan önce Vanish Halı Şampuanları ile yıkayın. Halılarınızı tertemiz ve yumuşacık yapacak olan Vanish Halı Şampuanı Elde, özel formülü ile en dipteki tozu, kiri ve yerleşmiş lekeleri yüzeye çıkararak derinlemesine temizlik sağlar. Halınızı ovmadan ve yorulmadan temizlerken onun ilk günkü gibi yumuşacık ve rengarenk kalmasını sağlar. Halı yıkama makinesi olanlar Vanish Halı Şampuanı Makine’yi kullanabilir.

Her evin en önemli süsü olan perdeler ise detaylı bahar temizliğinin en önemli parçalarından bir diğeridir. Güneşli havalarda bembeyaz parlayacak perdelere sahip olmak için Vanish temizlik ürünleri size yardımcı olacaktır. Hem dışarıdan gelen kirli ve tozlu hava hem de ev içindeki sigara ya da yemek dumanı gibi dış etkenler ile kirlenen perdelerinizin ilk günkü beyazlığını kaybetmeksizin tertemiz olması için Vanish Toz Tül Temizleyici yeterlidir. Çamaşır suyu içermeyen yapısı ile hassas tül perdelerinizdeki en zorlu lekeleri bile zarar vermeden temizler. Her tip makinede kullanılabildiği gibi elde yıkama ve suda bastırma yöntemleri için de uygundur. Bahar temizliği sırasında yıkadığınız perdelerinizin beyazlıklarını ve temizliklerini yaz boyunca korumasını istiyorsanız Vanish Tül Parlatıcı’yı da mutlaka kullanmalısınız. Bu ürün perdenizin dokusunu kaplayarak kirin, isin ve dumanın nüfuz etmesini önler. Bu şekilde perdeleriniz uzun süre beyaz kalırken kolalanmışçasına sert ve dökümlü durur.

 Ev temizliğinde püf noktalar

Bahar temizliğinin en can alıcı ayrıntıları ve en önemli noktalarının her biri için Vanish temizlik ürünlerinin yanınızda olduğunu artık biliyorsunuz. Ancak bahar temizliği sırasında yapılması gereken pek çok iş var. Çoğu kişi bu detaylı temizliğin altından kalkamayacağını düşünüp temizlik şirketleri ile anlaşabiliyor. Oysa pratik bilgilere sahip olduğunuz takdirde bahar temizliğinizi kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin temizlik sırasında kullanmadığınız, eskiyen eşyalarınızı atarak ilerleyebilirsiniz. Bu sayede evinizi dağınık gösteren gereksiz şeylerden kurtulmuş olursunuz. Ayrıca okumadığınız kitapları, artık kullanmadığınız bardakları da ihtiyacı olanlara verebilirsiniz. Evinizin orasından burasından sarkan gizemli kabloları, şarj aletlerini ya da telleri ortadan kaldırmak da evinizin çok daha derli toplu gözükmesini saplayacak, yaptığınız temizlik böylece kendini daha iyi gösterecektir.