Bebeğinizin Çamaşırlarını Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

BEBEK KIYAFETLERİ NASIL YIKANIR?

Bebeklerin yemek yerken ya da hayatı keşfederken üstlerini kirletmeleri elbette çok normal. Fakat bu, aynı zamanda ebeveynler için sonu gelmeyen kirli bebek giysileri anlamına geliyor ve zaman zaman zorlayıcı olabiliyor. Hele ki yeni doğan bebek kıyafetlerini yıkamak, ekstra özen isteyen bir konu. Bu dönemde bebeklerin ciltleri epeyce hassas oluyor. Tam da bu yüzden bebek kıyafetlerini yıkarken kullandığınız malzemeler oldukça önemli. Şimdi gelin bu kıyafetleri nasıl yıkayabileceğinize birlikte bakalım.

Muz yiyen bebek

Muz yiyen bebek

Bebek kıyafetlerini yıkarken nelere dikkat edilmeli?

Yeni doğan bebeklerde vücudu dışardan gelecek zararlı etkenlerden koruyan, yararlı mikroorganizmaların oluşturduğu cilt florası bulunmaz. Dolayısıyla yeni doğan kıyafetleri yıkanırken çok dikkatli olunması ve bebek 1 yaşına gelene kadar da kıyafetlerinin ayrı yıkanması gerekir.

Yeni doğan bebek elbiselerini yıkamadan önce yıkama talimatlarını okumayı ihmal etmemelisiniz. Bu talimatlar nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır. Bebek kıyafetlerini elde yıkamak çok daha pratik ve sağlıklı bir çözüm olabilir. Ancak bazı zorlu lekeler özellikle bebek zıbınlarından kolayca çıkmayabilir. Böyle durumlarda çamaşır makinesini de rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Bu noktada yalnızca bebek giysileri için özel olarak üretilen bebek deterjanı kullanabilirsiniz.

Bebek giysilerini yıkamak için kullanacağınız deterjanlarda dikkat etmeniz gereken ortak özellik fazla kokulu olmamaları ve aşırı köpürmemeleridir. Bitkisel içerikli hassas leke çıkarıcı ürünleri ya da organik bebek deterjanlarını tercih edebilirsiniz. Bebek kıyafetlerini yıkarken kullanabileceğiniz ürünlerden biri de sabun tozudur. Yumuşatıcı ise, söz konusu bebek kıyafetleri olduğunda kesinlikle kullanmamanız gereken bir üründür.

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı?

Bebeğinize aldığınız yeni kıyafetleri kullanmadan önce mutlaka yıkamalı ve ondan sonra giydirmeye başlamalısınız. Bebek giysilerini yıkayacağınız sıcaklığa da kullanacağınız deterjanın türü ve miktarı kadar özen göstermeniz gerekir. Bakterileri öldürmek adına kıyafetleri yüksek sıcaklıkta yıkamanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki çok yüksek sıcaklıklarda giysilerin rengi solabilir. Dolayısıyla bebek kıyafetlerini yıkarken ihtiyaç duyduğunuz sıcaklık 40 ila 60 derece arasındadır.

Son model çamaşır makinelerinin birçoğunda bebek kıyafetlerini yıkamak için özel programlar mevcuttur. Bu programlar ısı ayarlama konusunda işinizi kolaylaştırabilir. Yine de bebek kıyafetlerini makinede yıkamada size yardımcı olacak husus ısı değil, ekstra durulama süresidir. Ekstra durulama, bebek kıyafetlerinin kullanılan çamaşır deterjanından arta kalan kimyasallardan arınmasını sağlar.

Lekeli bebek kıyafetlerini yıkamadan önce, lekenin daha kolay çıkması için yapabileceğiniz birkaç şey var. Örneğin giysi üzerinde kurumuş ve katılaşmış lekeleri direkt olarak yıkamadan önce kazıyarak ya da silerek üstteki fazlalığı almak leke çıkarmada size yardımcı olur.

Bebek kıyafetleri nasıl kurutulur?

Yıkanan bebek kıyafetlerinin kurutulması da yıkanması kadar önemlidir. Öyle ki yıkama ile temizlenen tozlar ve bakteriler doğru şekilde kurutulmadığı takdirde çamaşıra yeniden bulaşabilir. Bu nedenle bebek kıyafetlerinin temiz bir ortamda kurutulması gerekir. En iyi yöntem kıyafetleri açık havada kurutmak olacaktır. Öğle güneşi bebek kıyafetlerini kurutmak için idealdir. Yeterli miktardaki güneş ışığı da bakteri oluşumunu engellemede yardımcı olur. Eğer kıyafetleri dışarıda kurutma gibi bir şansınız yoksa, ev içerisinde pencereleri açık bir odada, temiz hava ile bebeğinizin kıyafetlerini rahatlıkla kurutabilirsiniz. Ancak hiçbir koşulda bebek kıyafetlerini kurutma makinesi ile kurutmamak gerektiğini unutmamalısınız. Kurutma makineleri çoğunlukla bakteri oluşumuna yol açacağından bebek giysilerini kurutmada tercih edilmemelidir.

Kuruttuğunuz kıyafetleri ütülemeyi de ihmal etmemelisiniz. Ütü sağladığı yüksek ısı sayesinde hijyenik etkiyi artıracaktır. Fakat aşırı miktarda buharlı ütüleme kıyafetleri nemlendirebilir. Bu nedenle kıyafetleri kaldırmadan önce tamamen kuru olduklarından emin olmanız gerekir. Çünkü nem, bakteri oluşumu için oldukça ideal bir ortam yaratır.