Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

Her kombine uyum sağlayabilen beyaz ayakkabılar gardıropların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Yeni ve temiz olduklarında göz alıcı görünseler de lekelere karşı savunmasız oldukları bilinen bir gerçek. Neyse ki kirlenmiş bağcıkları ve zamanla grileşen dış astarıyla ilk günkü görünümünü kaybeden beyaz ayakkabıları temizlemenin birçok yolu var.

Vanish Kosla Oxi Action ile beyaz ayakkabılar her zaman beyaz

Çamur ve çimen lekeleri beyaz ayakkabılarınızı tanınmaz hale getirdiyse endişelenmenize gerek yok. Vanish Kosla Oxi Action’ın güçlendirilmiş formülüyle ayakkabınızdaki lekeleri yok etmeniz mümkün. Beyaz bez ayakkabılarınızı ilk günkü şıklığına kavuşturmak için Vanish Kosla Oxi Action’ın sıvı ve toz formlarından dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Beyazlığından eser kalmamış bez ayakkabınızı makineye atmadan önce Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Toz ile ön işlem uygulayabilir ve lekelerin giderilmesinde en etkili sonucu elde edebilirsiniz. 

 • Ölçeğin dörtte biri kadar Vanish tozun üzerini ılık suyla tamamlayın ve karıştırın.
 • Karışımı lekenin üzerine yayın ve ölçeğin tabanını kullanarak lekelere yedirin.
 • Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Tozu leke üzerinde en fazla 5 dakika bekletin.
 • Çamaşır makinesine normal deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Toz ekleyerek ayakkabınızı makineye atın ve yıkama işlemini tamamlayın.

Kirlenmiş beyaz bez ayakkabılarınız eski beyazlığına kavuşsun istiyorsanız Vanish Gold Oxi Action Beyaz Sıvı ile de inatçı lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyle:

 • 1 çay kaşığı (2 ml) Vanish sıvıyı doğrudan lekenin üzerine dökün.
 • Ölçek kapağının tabanıyla sıvıyı nazikçe lekenin üzerine yayın.
 • Ürünü leke üzerinde en fazla 10 dakika beklettiğinizden emin olun.
 • Ayakkabıyı makineye atarak deterjanın üzerine 50 ml, çok kirliyse 100ml Vanish ekleyin ve çamaşır makinesini çalıştırın.

Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’nın düşük sıcaklıklarda dahi leke çıkaran formülü sayesinde ayakkabınızın deforme olmasını önleyebilirsiniz. Ürünü kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve ayakkabınızın yıkama önerilerini dikkatlice okuyun. Vanish Kosla Oxi Action’ı bez ayakkabılarınız için kullandığınızdan emin olun.

Beyaz ayakkabı temizliği için alternatif çözümler

Vanish Kosla Oxi Action’ın bez ve keten gibi geçirgen dokuya sahip ayakkabılarda yüzeye hiçbir zarar vermeden lekeleri en etkili şekilde çıkardığını artık biliyorsunuz. Bununla birlikte diğer beyaz ayakkabılarınız için bazı alternatif çözümleri de uygulayabilirsiniz. 

 • Deri, diğer kumaşlar kadar geçirgen olmadığından diş macunu veya sirke-zeytinyağı karışımından yararlanarak lekeleri kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için yapay renklendirici içermeyen ve beyazlatıcı özelliğe sahip bir diş macunuyla kirli yüzeyleri hafif ve dairesel hareketlerle ovalamanız yeterli. Ancak lekeler kırıldıktan sonra temiz bir bezle kurulamayı unutmamalısınız.
 • Beyaz deri temizliğinde farklı bir çözüm yolu olarak bir ölçek zeytinyağı ve iki ölçek beyaz sirkeden oluşan karışımı sprey şişesine boşaltarak işe başlayabilirsiniz. Ardından hazırladığınız solüsyonu ayakkabının lekeli bölümlerine püskürterek 5 dakika boyunca kirlerin çözünmesini bekleyin. Deri yüzeyin çizilmesini önlemek için pamuklu bir bezle kurulamayı unutmayın.
 • Beyaz süet ayakkabı nasıl temizlenir diye merak ediyorsanız kurşun kalem silgisi ve sirke işinize yarayabilir. Kurumuş lekeleri silgiyle temizledikten sonra pamuklu bir bezi hafifçe sirkeye batırarak kirlenmiş bölgeleri nazikçe ovalayabilirsiniz. Ayakkabı temizleme işlemi bittikten sonra kadifemsi dokuyu yeniden kazandırmak için süet temizleme fırçası da kullanabilirsiniz.
 • Beyaz spor ayakkabı temizliğinde ise bir fırça yardımıyla kurumuş çamur ve yapışkan lekelerinden kurtulmak iyi bir fikir olabilir. Ardından sünger veya bez yardımıyla sirke ve su karışımından oluşan bir çözeltiyi lekeli bölümlere uygulayarak ayakkabınızı eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.