Beyaz Çamaşır Yıkama Rehberi

Beyaz Çamaşır Yıkama Rehberi

Beyaz Çamaşır Yıkama Rehberi

Temizliğin en bilinen sembolü beyaz renk, çamaşırlarınızda da aynı etkiyi simgeler. Beyaz çamaşırlar, temizlik, sağlık ve hijyen konusundaki en önemli göstergelerden biri. Zaman içinde sararan beyazlar, eskimiş ve temizlenmemiş bir görünüm yaratır. Kişisel bakımınız için de oldukça önemli bir role sahip olan temiz ve beyaz çamaşırlar kendinize olan güveninizi yansıtmanızda da etkili olur. Yanlış yıkama ve yanlış deterjanı kullanımı gibi pek çok farklı etkenden dolayı sararan beyazlar konusunda önlem almaya karar verdiyseniz ve bembeyaz çamaşırlar için ne yapmalı sorusuna yanıt arıyorsanız bazı ayrıntıları dikkate almalısınız. 

Beyaz çamaşırlar nasıl bembeyaz olur ya da sararmış çamaşırlar nasıl beyazlatılır, diyenler öncelikle yıkama önerilerini incelemeli. Çamaşırları yıkarken seçeceğiniz program, kullanacağınız deterjan beyaz çamaşırlar konusunda size yol gösterir. Ardından bazı küçük ipuçlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca sararan beyazlar konusunda profesyonel çözümler sunan, etkin formüllü leke çıkarıcılardan da destek alabilirsiniz. 

Beyaz Çamaşırlar Hangi Programda Yıkanır?

Çamaşırlarınızı yıkarken renklerine göre ayırarak yıkamalı ve beyaz çamaşırlarınız için çamaşır makinenizdeki programları, bu çamaşırların özelliklerine göre ayarlamalısınız. Çamaşırların etiketinde yer alan yıkama talimatlarına da dikkat ederek uygun programı seçebilirsiniz. Beyaz çamaşırlar için yüksek sıcaklık dereceleri seçmenize gerek yok. Çünkü beyazların bembeyaz kalabilmesi ve renklerini korumaları için su sıcaklığının düşük olması gerekir. Makinenizde yer alan beyaz çamaşırlar programı yıkama için ideal olacaktır. Ayrıca düşük su sıcaklığında da lekeleri çıkaran, beyaz çamaşırlar nasıl daha beyaz olur sorusuna yanıt veren leke çıkarıcıları tercih edebilirsiniz. Vanish Kosla Kristal Gold Beyaz Sıvı Leke Çıkarıcı beyazlarınızın uzun yıllar bembeyaz kalmasını sağlar. 50. yıkamada dahi beyaz çamaşırların Vanish Kosla’nın güçlü formülü sayesinde bembeyaz kaldığını görebilirsiniz. 

Beyaz Çamaşır Yıkamanın Püf Noktaları

Beyaz çamaşır yıkamanın püf noktaları neler olabilir ve çamaşırları beyazlatmak için ne yapmalı sorularına bazı küçük ipuçları ile yanıt verilebilir: 

  • Öncelikle beyaz çamaşırlarınızı bir arada yıkadığınızdan emin olmalısınız. Yani renklerine göre çamaşırlarınızı ayırırken sadece beyazların birlikte yıkanmasını sağlamalısınız. 
  • Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken ön yıkama yapmayı da tercih ederseniz, beyaz çamaşırlar bembeyaz olarak makineden çıkacaktır. 
  • Ayrıca çamaşır makinenizin rutin temizliğini de yapmalısınız. Temiz bir çamaşır makinesi tertemiz ve bembeyaz çamaşırlara sahip olmanızı sağlayan bir diğer püf noktasıdır. 
  • Çamaşırlarınızı beyazlatmak için fazla deterjan kullanmanıza da gerek olmadığını bilmelisiniz. Yeterli miktarda deterjan kullanmanız çamaşırlarınızın beyaz kalmasını sağlar. 
  • Doğal yöntemlerden vazgeçemeyenler için de karbonat ve elma sirkesi beyaz çamaşırlara kavuşmanın püf noktaları olabilir. Çamaşır makinenize ekleyeceğiniz 1 kaşık karbonat, elma sirkesi ve su karışımında bekleteceğiniz çamaşırlar, beyazlık için birkaç küçük formül olarak değerlendirilebilir. 

Sararan Beyaz Çamaşırları Beyazlatmak İçin Ne Yapmalı?

Zamanla yanlış yıkamadan ve uygun olmayan deterjan seçiminden kaynaklanan nedenlerle çamaşırlarınız sararabilir. Peki çamaşırlar nasıl beyazlatılır? 

  • Sararan beyazlar konusunda da leke çıkarıcıları kullanabilirsiniz. Böylece çamaşırlarınızdaki beyazlığı garanti altına alırsınız. Ayrıca bu leke çıkarcıları çamaşırlarınızı makinede yıkamadan önce de kullanarak sararan beyaz çamaşırlarınızda kar beyaz bir etki yaratabilirsiniz.
  • Vanish Kosla Kristal Gold Beyaz Toz Leke Çıkarıcı aradığınız beyazlık için size yardımcı olur. 50 yıkama sonrasında bile çamaşırlarınızın güçlü ve beyaz kalmasını sağlayan Vanish Kosla Kristal Gold Beyaz’ı yıkama öncesinde su ile karıştırarak beyaz çamaşırlarınızdaki inatçı lekeler üzerine sürebilirsiniz. Kısa süre sonra lekeden eser kalmadığını göreceksiniz. 
  • Ayrıca, Vanish Kosla’dan sadece bir ölçek kullanarak sıcak su içerisinde beklettiğiniz beyaz çamaşırlarınızı makinede yıkanmadan önce parlak beyazlık için hazırlayabilirsiniz.