Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetine, masa örtüsüne, halısına boya lekesi sıçramamış kimse yoktur. Eğer siz de boya lekeleri ile nasıl başa çıkacağınızı düşünüyorsanız size sunacağımız leke çözümlerine göz atmak isteyebilirsiniz. İster saç boyası olsun ister saten boya, lekeden kurtulmanın birden fazla yolu var. Aşağıdaki leke çözümlerinden size uygun olanı seçerek lekenizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. 100’den fazla lekeyi çıkarabilen ve gücünü oksijenden alan Vanish sıvı ürünlerini ve Vanish toz ürünlerini diğer yazılarımızda bulabileceğiniz kan lekesi, toprak lekesi, deodorant lekesi gibi leke türlerinde mutlaka kullanın.

Boya lekesine alternatif çözüm önerileri

Boya çeşitleri oldukça fazla... Çocuklarımızın sıklıkla kullandığı pastel boya, guaj boya, sulu boya gibi kıyafete hemencecik buluşan boyalar olduğu gibi duvar boyaları da badana kalıntılarına sebep olabiliyor. Boya lekesi çıkarma konusunda pek çok yöntem tavsiye edilir. Aşağıda bunlardan bazılarını bulabilir ve leke üzerine uygulayabilirsiniz. Ancak bazı boya lekesi türlerinin çıkmasının mümkün olmayabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Su bazlı boya kumaştan nasıl çıkar?

Su bazlı boyalar, yağ bazlı boya çeşitlerine göre çok daha kolay bir şekilde kumaştan çıkabilir. Özellikle su bazlı boya henüz kurumamışsa hemen lekenin tersinden tazyikli suyla yıkamak gerekir. Boyanın temelinde de su olduğundan dolayı bu leke türüyle başa çıkmak çok daha kolaydır. Ancak boya kuruduysa, boyanın fazlasını kaşık ya da kör bir bıçak yardımıyla temizlemeniz gerekir. Genelde alkollü ya da sirkeli su ile temizleme yapılması tavsiye edilir ancak lekeli kumaş bu işlemde zarar görebilir. Bu yüzden temizlemekte olduğunuz ürünün etiketinde bulunan yıkama bilgilerine ve sembollere dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca fırça ya da süngerle sürterek temizlemenin de saten ve ipek gibi hassas kumaşlara zarar verebileceğini hatırlatalım.

Yağlı boya kumaştan nasıl çıkar?

Yağlı boya ya da yağ bazlı boyaların kumaşlardan çıkması su bazlı boyalara göre biraz daha sıkıntılıdır zira yağ, lekenin kumaşa daha hızlı ve kalıcı şekilde nüfuz etmesine sebep olur. Bu sebeple tüm leke tiplerinde olduğu gibi yağlı boya lekesinde de lekeye hızlıca müdahale etmekte fayda vardır. Yağ bazlı boyayı kıyafetten çıkartmak için öncelikle temizleme işlemine kadar boyanın kurumasına müsaade etmeyin ve nemli tutun aksi takdirde boya sertleşecek ve çıkması imkânsız hâle gelecektir. Boya lekesinin hangi tip boyadan kaynaklandığı hakkında fikir sahibiyseniz ve ürün etiketine ulaşabiliyorsanız mutlaka bu etikete bir göz atın. Boyayı çıkaracak bir tiner ya da terebentinden bahsediliyorsa onu kullanın. Lekeli kumaşa ters tarafından müdahale etmek gerekir. Bu sebeple, arka kısmına temiz bezler serin. Boya inceltici uyguladığınız kısımdan bezlere boyalar geçeceği için bu bezleri sık sık temiziyle değiştirin. Ardından çamaşır makinenizde yüksek sıcaklıkta ve uzun devirde yıkayın.

Saç boyası kıyafetten nasıl çıkar?

Özellikle saçlarını evde kendi boyayanların ya da kuaförlerin mustarip olduğu saç boyası lekelerini çıkarmak için pek çok farklı yöntemden bahsedilir: Amonyak, oksijenli su, sirke, karbonat... Tehlikeli olabilecek bu yöntemleri denemeyi düşünüyorsanız mutlaka eldiven ve maske kullanıp, pencereleri açmalısınız. Eğer leke beyaz bir kumaş üzerindeyse, bir miktar çamaşır suyu eklediğiniz suyun içinde kıyafeti bir süre bekletmeniz işe yarayacaktır. Renkli bir kıyafet söz konusuysa ve leke tazeyse birkaç damla limon ya da beyaz sirke de işinizi görecektir. Saç boyası lekesi kurumuşsa ve kıyafet renkliyse, 70°’lik alkole batırılmış temiz bir bezle lekeye müdahale edebilirsiniz.

Kurumuş boya lekesi nasıl çıkar?

Kurumuş boya lekeleri kemikleşmiş olduğundan pamuklu ya da sentetik kumaşlardan çıkmaları daha zor olabilir. Eğer boya katman olarak leke bıraktıysa küt uçlu bir bıçak ya da kaşık yardımıyla boyayı nazikçe kazıyın ve yukarıda bahsi geçen leke türüne uygun yöntemle temizleyin.