Bu leke biraz yapışkan!

Bazı lekeler vardır ki estetik açıdan son derece nahoş olmakla birlikte oldukça rahatsızlık da verir. Bunların içinde giysilerinizin üzerindeki yapışkan lekeler, cildinize sarılır gibi size rahatsızlık vermesi açısından tektir.
Bu yazıda sıklıkla karşılaşılan leke suçlularından birkaçını inceleyeceğiz ve uzman leke çıkarma bilgimiz ile giysilerinizden lekeleri nasıl çıkarabileceğinize dair tavsiyeler ve yapışkan lekeli çamaşır yıkama tüyoları vereceğiz.

Bir kavanoz bal

Bir kavanoz bal

Tutkal

Tutkal, çoğunlukla bulaşması çok kolay, çıkarılması zor bir lekedir. Eğlenceli bir sanat ve zanaat çalışması, sonrasında temizlik çalışmasına dönüşebilir. Bu yüzden Vanish olarak yapışkan lekelerden kolayca kurtulmanızı sağlayacak tavsiyeler hazırladık. Lekelerin kolayca temizlenmesi için size yardımcı olan bir yöntemden yararlanın: Fazla tutkalı bıçağın sırtı gibi keskin olmayan bir şeyle alın. Sonrasında lekenin daha fazla çıkması için giysinizi sıcak suya bastırın.

Bal

Bal, tam anlamıyla şekerin alternatifidir ve neredeyse her çeşit yiyecekle lezzetli bir kombinasyon oluşturur. Ne yazık ki yoğun ve yapış yapış olması nedeniyle giysilerimizde davetsiz misafir olarak sık sık karşımıza çıkar. Peki ne yapmalı? Tıpkı tutkalda olduğu gibi doğrudan suyla yıkamak, temizleme sürecinin başlangıcı için harika bir seçenek.

Lolipop ya da diğer emerek yenilen şeker bazlı lezzetler de bal lekesi gibi düşünülebilir. Tükürükle bal karıştığında ve bu karışım kıyafete damladığında ortaya çıkan yapış yapış lekenin temizlenmesi zorlaşabilir. Neyse ki Vanish ile yapışkan lekeleri rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

 

Yapışkan lekelerden kurtulun: Vanish yöntemi

Yapışkan lekelerden kurtulmak için izlemeniz gereken bazı genel yöntemler mevcut. Leke çıkarma yöntemimiz için biraz sabır ve Vanish Oxi Action Toz Leke Çıkarıcı gerekiyor. Aşamaları buradan takip edebilirsiniz;

1-100 ml Vanish Oxi Action Toz Leke Çıkarıcı’yı en fazla 40°C suya ekleyin ve lekeli giysiyi suda bekletin. Beyazlarınız için bekleme süresi en fazla 6 saat iken, renklileriniz için bu süre en fazla 1 saattir.

2-Suya bastırma işleminden sonra çamaşır makinesinin deterjan gözüne 100 ml Vanish Oxi Action Toz ekleyin ve normal çamaşır yıkama işlemini uygulayın.

Vanish’iniz yoksa…

Acil durumlar için Vanish’inizi dolabınızda yedeklemenizi önermemize rağmen, Vanish’in bazen el altında bulunmamasını anlıyoruz. Bu yüzden, size yardımcı olacak bazı çamaşır yıkama önerilerimiz mevcut.

Temiz bir kağıt havlu ya da giysi parçası alın ve lekenin etkisini azaltana kadar lekeye hafif hafif dokundurarak fazlalığı alın. Fazlalığı hafifçe kazıyarak da alabilir, ardından lekeyi 30 saniye boyunca soğuk suda bekletebilirsiniz. Yapışkan lekeli bölgeyi nemli tutmak, daha ilerleyen zamanda lekeyi daha kolay çıkarmanızı sağlar.