Bütün Yapraklar Kahverengi: Sonbahar Lekeleri İçin Rehber

Çikolata, yemek sosu ve çamur kesinlikle harika; ama bir aradayken değil. Talihsiz başka bir ortak özellikleri de hepsinin kahverengi olması ve kıyafetten çıkarırken kabus yaşatması. İster elbisenize dökülen sıcak çikolata, isterse gömleğe dökülen kahve veya adeta okul üniformalarını kaplasın diye yerlere saçılan çamur olsun, kıyafetlerden bu zor lekeleri çıkarma yöntemleri hakkında kısa bir rehber oluşturduk.

Halıdaki çikolata lekesi

Halıdaki çikolata lekesi

Olası suçlular çok geniş bir yelpazeyi kaplıyor ama örnek vermek amacıyla en yaygın üç tanesini tartışacağız: kahve lekeleri, çikolata lekeleri ve çamur lekeleri.

Temizleme Süreci

Kahverengi bir şeyin bıraktığı kahverengi bir lekeye müdahale ederken ne kadar erken müdahale ederseniz lekeyi çıkarmak o kadar kolay olur. Leke su bazlıysa (örneğin kahve, birçok sıcak içecek ve çamur) ve yağsızsa en iyisi onu soğuk suyla durulayıp kıyafetin içine daha fazla işlemesini önlemektir. Alan yeterince ıslandığında lekenin kendisiyle ilgilenebilirsiniz:

Beyazlar

Beyazlarda süreç normalde üç leke için de aynıdır çünkü kuvvetli bir leke çıkarıcı kullanarak lekeden genelde kurtulabilirsiniz. Başlangıçta katı artıkları bir kaşıkla sıyırın, kalıntıyı kıyafete daha da bulaştırmamaya dikkat edin. Hidrojen peroksit içeren bir leke çıkarıcı, mesela Vanish Gold Oxi Action Toz uygulayın. Etkilenen bölgeye yedirin ve beş dakika suya bastırın. Zaman dolduğunda kıyafeti hemen çamaşır makinesine atın ve lekeyi çıkarmak için bir ölçek Vanish koyun.

Renkliler

Su bazlı kahverengi lekeler (örneğin kahve lekeleri) için lekenin arkasında soğuk su gezdirmekle işe başlayın. Lekenin arkasını yıkamak önemlidir çünkü renkleri kıyafetten geçmeye zorlamaz, lekenin dağılmasını önler. Leke çok yeniyse tek ihtiyacınız bu olabilir. Leke hala duruyorsa ona özellikle renkliler için tasarlanmış bir leke çıkartıcı, örneğin Vanish Gold Oxi Action Toz ile müdahale edin. Lekeyi daha fazla dağıtmadan Vanish’i hafif hafif yedirin ama leke epey eskiyse onu suya bastırmanız gerekebilir. Kıyafeti çamaşır makinesine atın, deterjanın üzerine bir ölçek Vanish ekleyerek yıkayın.

Organik yağ ve makine yağı bazlı lekeler, örneğin çikolata için en iyisi kaşıkla kazıyabildiğiniz kadarını kazımakla başlamak. Elbette lekeyi kumaşa daha fazla bulaştırmamak için dikkatli olmak gerekiyor. Artık gittikten sonra bir oran sıvı deterjan, iki oran soğuk sudan bir karışım hazırlayın. Solüsyonu lekenin üstüne serpin, ardından kuru bezle hafif hafif silerek sıvıyı emdirin. Lekenin büyük bölümü çıkar çıkmaz Vanish Gold Oxi Action Toz’la hafifçe ovalayın. Sonra çamaşır makinesine atın, deterjanın üzerine bir ölçek Vanish ekleyerek yıkayın.

İşte oldu! Sıcak çikolata, zencefil kokulu latte veya ulu çamurdan kaynaklanan kazalarla baş etmek için basit bir rehber. Güzel sonbaharın tadını çıkarın. Bırakın, Vanish çözsün sorunlarınızı.