ÇİKOLATA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Sıcak çikolata

Sıcak çikolata

Bitterinden sütlüsüne, fıstıklısından bademlisine yüzlerce çeşidi olan çikolata lezzetleri arasından herkesin kendine göre bir favorisi mutlaka vardır. Hızlıca eriyebilme özelliği olan çikolata kumaşlara da aynı şekilde yayılıp nüfuz ettiğinden tehlikeli lekeler grubunda yer alır. Diğer yandan aslında çikolatanın neden olduğu kahverengi lekelerin hiç de korkulacak bir yanı yok. Leke çıkarma yöntemleri ile bunun nasıl mümkün olduğunu gelin beraber inceleyelim.

Çikolata lekesinin çözümü Vanish Oxi Action

Çikolata bilhassa koyu ve güçlü rengi sebebiyle saklaması en zor lekelerden birisidir. Diğer yandan sıcağa dayanıksız yapısı sayesinde çok hızlı yayılma kapasitesine sahip olan bu leke ile baş etmek söz konusu olduğunda en iyi leke çıkarıcı formüle sahip Vanish Oxi Action’a başvurabilirsiniz.

Oksijen bazlı formülü sayesinde lekeyi olduğu yerden tek seferde ve kolayca söken Vanish, kumaşın dokusuna hasar vermeden uygulanabilir. Yıkama alışkanlıklarınıza göre ve yıkayacağınız kıyafetlerin renklerine göre Vanish’in farklı leke giderici formüllerinden birini tercih edebilirsiniz. Düşük sıcaklıklarda bile etkili olan Vanish Oxi Action’lar hem sıvı hem de toz olarak bulunabilir.

Öncelikle beyaz kıyafetlere bulaşan çikolata lekelerini nasıl çıkaracağınızla başlayalım. Bembeyaz kumaşlar ve henüz yeni alınmış gibi parlak görünen kıyafetler elbette herkesin arzusu. Bu noktada çikolata lekesi zorlu bir leke sanılabilir. Ancak Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı kullanarak bu lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Ürünü kullanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:  

  • Çikolata lekesinin üzerini örtecek kadar Vanish Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı dökün ve ürünü lekeye yedirin.
  • 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Oxi Action Kristal Beyaz’ı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayabilir, çikolata lekesinden kurtulabilirsiniz.

Ürünü kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve kıyafetinizin yıkama önerilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmalısınız. Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz, leke çıkarma özelliğinin yanı sıra beyazların daha da beyaz görünmesini sağlar. Düzenli olarak kullanırsanız, yalnızca lekelerden değil beyazlarınızın derinlerine işlemiş kir partiküllerinden de kurtularak onların grileşmesine engel olabilirsiniz.

Gelelim renkli kumaşlara... Bu noktada tercihinizi Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’dan yana yapmalısınız. Klor içermediği için kıyafetlerinizin solmasına neden olmadan lekelerden tek seferde kurtulmanıza yardımcı olan bu ürünü kullanmak için de yukarıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

Alternatif çikolata lekesi çıkarma yolları

Kumaş leke çıkarıcı formülü sayesinde ezber bozan Vanish Oxi Action her türden lekede olduğu gibi çikolata lekesinde de en büyük yardımcınız olsa da bu lekeden kurtulmanın alternatif birtakım yolları da mevcut. Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapmanız gereken ilk şey lekenin kurumasını beklemektir. Aksi takdirde lekeyi daha da dağıtırsınız. Lekenin kurumasını hızlandırmak için lekeye buz uygulamak değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında. Ardından kuruyan bölgeyi bir ıspatula yardımı ile kazıyabilirsiniz.

Eğer elinizdeki pamuklu ya da keten bir kumaş ise katiyen sabun kullanmayın. Ilık suyun içerisine az bir miktar sodyum borat ekleyip bir süre lekeli olan çamaşırınızı bu suda bekletin ve sonrasında soğuk suda yıkayın. Hala leke çıkmadıysa kalan lekeleri oksijenli su ile çıkarmayı deneyebilirsiniz. Renkli ve sentetik kumaşlarda ise alkollü suya başvurabilir ya da biraz limonlu suyla da lekeleri çıkarma işlemi uygulayabilirsiniz. Fakat yine de bu türden yöntemlerin yüzde yüz sonuç garantisi vermeyeceğini unutmamak gerek. Dolayısıyla hızlı ve kesin bir çözüm arıyorsanız, seçimizi Vanish Oxi Action’dan yana kullanmalısınız.