Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Gelmekte olan baharın habercisi leziz çilekler tezgâhlara çıktığı anda mis gibi kokusu ile başınızı döndürmeye yeter. Ancak çilek lekesi bu keyfin önüne geçer mi endişesi çoğu zaman çilek yemekten kaçınmanıza sebep olabilir. Oysa sulu sulu, kıpkırmızı bir çileği yemekten sizi alıkoyacak hiçbir şey olmamalı! Çilek lekesi nasıl çıkar diye kara kara düşünmeyi bir kenara koyun ve tabağınızdaki çileklerin tadını çıkarın. Çünkü çilek lekesini çıkarmak sandığınız kadar zorlu bir uğraş değil.

Çilek Lekesi

Çilek Lekesi

Vanish ile çilek lekesinden kurtulun

Çilek lekesi nasıl çıkarılır sorusuna yanıt arayanların en büyük destekçisi elbette ki hem sıvı hem de toz olarak bulunan Vanish Oxi Action’lar. Diyelim ki keyifle yediğiniz çilek bembeyaz tişörtünüzün üzerine damladı. Oluşacak bu kırmızı lekeden kurtulmak için türlü türlü numaralara başvurmaya gerek yok; tek seferde ve 30 derecede bile etkili Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı kullanabilirsiniz. Böylece kıyafetinizin dokusuna zarar vermeden lekeden hızlıca kurtulmakla kalmayıp ürünün içeriğindeki optik beyazlatıcılarla daha da beyaz bir kıyafete sahip olursunuz. Gelin Vanish’i nasıl kullanmanız gerektiğine bir bakalım:

-           Çilek lekesinin üzerini örtecek şekilde Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı dökün.

-          Ürünü lekeye iyice yedirebilmek adına 10 dakika kadar bekleyin.

-          Daha sonra çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zamanki çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz ekleyin ve çamaşırınızı her zamanki rutini ile yıkayın.

Bu uygulamayı gerçekleştirmeden önce, Vanish kullanım talimatlarını ve kıyafetinizin yıkama önerilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmalısınız. Yıkama alışkanlıklarınıza göre dilerseniz Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Toz’u da kullanabilirsiniz. Bu ürünü kullanmak içinse çeyrek ölçek toz ile tam ölçek suyu karıştırıp lekenin üzerine yayarak en az 10 dakika bekletin. Ardından kıyafetinizi çamaşır makinesine atarak çamaşır deterjanınızla normal rutininde yıkayabilirsiniz. Sonrasını bırakın Vanish kendi halletsin.

Renkli kıyafetleriniz içinse Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı ya da Toz tercih edebilirsiniz. Vanish Gold Oxi Action Pembe, 100’ü aşkın lekeye kesin çözüm sunduğu gibi klor içermeyen formülü sayesinde ise kıyafetlerinizin rengine zarar vermez.

Halıdan çilek lekesi nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, yine Vanish yanınızda. Çilek lekeli halınızı Vanish Halı Şampuanı Elde ile silerek hem lekelerden kurtulabilir hem de halınızın dokusunu bozmadan ilk günkü yumuşaklığını koruyabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce kullanım talimatlarını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Çilek lekesi ile baş etmede alternatif çözümler

Diğer pek çok leke türünde olduğu gibi çilek lekesinde de en doğru çözüm Vanish ürünleri olacaktır. Kumaşların dokusuna zarar vermedikleri gibi ilk günkü parlaklıklarını da korumalarına yardımcı olan Vanish ürünlerinden en uygun olanını seçip basitçe uygulayabilir, lekelerden sonsuza dek kurtulabilirsiniz. Bunun yanı sıra çilek lekesi nasıl gider sorusunun alternatif yanıtları da mevcut elbette. Bunları sıralamaya başlamadan evvel yine de bir noktanın altını çizmekte fayda var: Bu diğer yöntemlerin başarılı olacağının garantisi ne yazık ki yok.

Çilek lekesi eğer pamuklu bir kumaş yüzeyinde ise ilk yapmanız gereken kaynamış suda yıkamak olmalı. Leke yine de çıkmazsa suya oksijenli su ekleyerek daha etkili bir formül elde edebilirsiniz. Diğer yandan eğer söz konusu olan renkli ve sentetik bir kumaşsa yapmanız gereken, kumaşı sabunlu su ile çitileyerek yıkamak olmalı. Yine de leke hala geçmediyse suyun içine biraz limon sıkıp sonrasında durulayabilirsiniz. Bu her iki yöntem için de göz önünde bulundurulması gereken en önemli nokta ise kumaşlarınızın deforme olması ve yıpranması ihtimalidir.

Çilek lekesinin olduğu bölgeyi yumuşak bir beze deterjan döküp bir süre ovaladıktan sonra kıyafeti makineye atmak ya da eğer beyaz bir kumaş söz konusu ise lekenin üzerine karbonat döküp bir süre bekledikten sonra yine makinede yıkamak da diğer alternatif çözümlerdir. Ancak yine de son defa hatırlatmakta fayda var ki çilek lekesi çıkar mı sorusuna en doğru cevap, sonucundan emin olduğunuz Vanish’ten başkası değildir.