ÇOCUKLAR İÇİN AKTİVİTELER

Sporcular

Sporcular

Günümüz çocukları artık dışarıda oyun oynamak yerine evde vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. Oyuncaklarla oynamaktan bile bir süre sonra sıkılan zamane çocukları televizyon ve bilgisayar oyunları karşısında çok fazla vakit geçiriyor, sanal dünyanın içinde kaybolarak sosyallikten uzaklaşabiliyorlar. Ancak unutmayın ki çocukların kaliteli zaman geçirmesini sağlamak, anne babaların görevi. Üstelik bunun için başvurulabilecek birçok farklı faaliyet var.

Çocuğunuzu yalnız bırakmayın

Evde çocuğunuzu eğlendirmek için aslında birçok farklı oyun mevcut. Siz zaman ayırdığınız sürece, çocuğunuzla birlikte yaratıcılığınızı geliştirerek kendi oyunlarınızı bile geliştirebilirsiniz. Yaşlarına ve ilgi alanlarına göre seçilen oyunlar küçüklerin sıkılmadan uzun süre oyalanmalarına yardımcı olur. Ancak unutmamak gerekir ki aktivitelerin asıl amacı çocukları tek başına bırakmak değil, anne babaları ile birlikte kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak. Dolayısıyla bu aktivitelere kendinizi de dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Kendi oyunlarınızı yaratın

Evdeki eşyaları kullanarak çocuğunuzu eğlendirecek farklı oyunlar yaratabilirsiniz. Örneğin evde oynanabilecek zararsız bir basketbol oyunu oluşturabilirsiniz. Çoraplarınızın birkaç tanesini top şekline getirin ve bir de çamaşır sepeti alın. Top şeklindeki çorapları çocuğunuz sepete atarken bir yandan da attıklarını saysın. Kim en çok basketi atacak diye yarışırken çocuğunuz hem eğlenecek hem de saymayı öğrenecektir. Evdeki atık kağıtları kullanarak da çocuğunuzun atış yapabileceği toplar yapabilirsiniz. Bu sahte toplarla da atış ve mesafe oyunu oynayabilirsiniz.

Evdeki objeleri kullanın

Evdeki objeleri dilediğiniz gibi çocuğunuz için oyuncak haline getirebilirsiniz. Örneğin farklı renklerde mandalların bulunduğu bir sepet alın ve çocuğunuza bir mandal seçmesini söyleyin. Ardından da seçtiği mandalla aynı renkteki eşyaları aramasını isteyin. Ayrıca gazete ve dergileri çocuğunuzla birlikte okuyabilir ve resimler hakkında konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun ilgisini çeken resimleri keserek onunla birlikte eğlenceli kolajlar yapabilir; böylece yaratıcılığını ve el becerisini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Benzer şekilde evde bulunan düğmeler, boncuklar ve küçük kumaş parçalarını kullanarak da çocuğunuzla birlikte yepyeni şeyler yaratabilirsiniz. Çocuğunuzun bu objelerle istediğini yapmasına izin vermelisiniz. Onu sınırlandırmadığınızda ortaya çok özgün şeyler çıkaracağına emin olabilirsiniz.

Klasiklerden şaşmayın

Evde yapabileceğiniz çocuk etkinlikleri arasında geleneksel olduğu kadar yaratıcılığı da tetikleyen çocuk boyama etkinliklerine mutlaka yer vermelisiniz. Pastel boya ya da sulu boyanın yanı sıra oyun hamuru da çocuğunuzun ellerini kullanarak bir şeyler yaratmasına imkan sağlar. Özellikle resim çizmek, size çocuğunuz hakkında bilgi verir. Çocukların iç dünyasını anlamada pedagoglar sıklıkla resim çizdirme tekniğine başvururlar. Siz de çocuklarınızın bu şekilde size zihinlerini açmalarını sağlayabilirsiniz. Fakat boyama aktiviteleri keyifli ve bilgilendirici oldukları kadar kirletici de olabilirler. Özellikle üstlerini başlarını kirletecek bu aktiviteler sonrası boya lekelerinden kurtulmak için iyi bir leke çıkarıcı kullanmanız gerecektir. İşte bu noktada her zamanki gibi imdadınıza Vanish yetişir.

Yaramaz miniklerinizin sebep olduğu bu gibi lekelerde en iyi leke çıkarıcı olan Vanish Leke Çıkarıcı Jel hem renkliler hem de beyazlar için kullanılabilen özel bir formüle sahip. Oksijen gücüne sahip konsantre formülü ile sulu boya lekesini kolayca söküp atar. Üstelik etkili ve güçlü formülüne rağmen lekeleri narince temizleyen bu jel, çocuğunuzun hassas kıyafetlerinin kumaşını bozmadığı gibi renklerini de soldurmaz. Vanish Leke Çıkarıcı Jel’in kullanımı ise oldukça pratiktir:

  • Lekenin üzerini örtecek şekilde Vanish Leke Çıkarıcı Jel’i uygulayın.
  • Leke çıkarmak için özel olarak tasarlanan başlığı kullanarak lekeli bölgeyi çitileyin.
  • En fazla beş dakika bekledikten sonra dilerseniz elinizde su ile durulayın, dilerseniz de hemen makineye atın.

Vanish Leke Çıkarıcı Jel’i uygularken hatalı kullanımlara sebebiyet vermemek adına önce kullanım talimatlarını ve kıyafetin yıkama önerilerini dikkatlice okumayı unutmayın.