En sevdiğiniz Çantanız İçin Leke Çıkarma ipuçları

ÇANTA NASIL TEMİZLENİR?

Vazgeçilmez aksesuarlarımızdan biri olan çantalar sadece estetik kaygılarla değil işlevsellikleriyle de gardıroplarımızın en önemli parçalarıdır; hem şıklığımızı tamamlamalar hem de ihtiyaç duyabileceğimiz her şeyi yanımızda taşımamızı sağlarlar. Bu nedenle de kolaylıkla kirlenebilirler. Kirli ve kötü kullanılmış çantaların görüntüleri bozulur ve ömürleri kısalır. Şimdi gelin çantaların temizliğini nasıl yapabileceğimize bakalım...

Lekeli çanta ve içindeki eşyalar

Lekeli çanta ve içindeki eşyalar

Kumaşına göre çanta temizliği

Çantalar birçok farklı kumaş ve dokudan üretilir. Deri, süet, bez ya da kumaş gibi farklı malzemelerden üretilmiş çantaların temizleme işlemleri de farklılık gösterecektir.

Kumaş çanta temizliği, deri ya da süet gibi daha zorlu materyallere göre kolaydır. Elbette bu durum çantanın yapıldığı kumaşın durumuna göre değişebilir. Kumaş çantaları temizlerken dikkat etmeniz gereken nokta rengine ya da dokusuna zarar vermemek adına ıslak mendil ya da içinde alkol bulunan temizlik malzemeleri kullanmamaktır. Bu noktada elde yıkama deterjanı ya da sıvı sabunu ılık suyla karıştırıp çantanızı bu karışımda bekletmek başvurabileceğiniz yöntemlerden biri olacaktır.  Böylece çantanızın derinliklerine işleyen kirler yüzeye çıkar ve daha derinlemesine bir temizlik sağlarsınız.

Kendiliğinden kalıba sahip sert kumaşlı çantaları temizlerken ise yıkama işlemini uzatmamakta fayda vardır. Fazla ıslak kalması kumaşın doğal sertliğini bozabilir. Kurutma işlemi hızlandırmak için saç kurutma makinenizden yardım alabilirsiniz. Daha yumuşak ve dökümlü kumaşlardan yapılmış çantalarınız ise suya daha dayanıklı olacaktır.

Deri çanta nasıl temizlenir?

En dayanıklı çanta materyallerinden biri olan deri çanta temizliği ise biraz daha özen gerektirir. Söz konusu deri çantalar olduğunda, çanta temizleme işlemine içten başlamak daha doğru olacaktır. Çantanızın astarını dışarı çıkararak içindeki toz, tüy ve kirleri bir fırça yardımı ile temizleyin. Sonrasında çantanın dışına geçebilirsiniz. İlk önce sıcak su ile ıslatıp sıktığınız bir bez ile çantanın derisini silerek üzerindeki tozu alın. Ardından bezi kaliteli bir sabunla köpürtün ve deri çantanızın dışını bu sabunlu bezle silin. Bu işlemi çantanızın temizlendiğinden emin olana kadar birkaç kere tekrar edebilirsiniz. Çantanızı sabunladıktan sonra temiz bir bezle silin. Eğer halen daha çantanızda lekeler kaldıysa, leke çıkarıcı olarak tuzlu ve limonlu sudan yardım alabilirsiniz.

Süet çanta nasıl temizlenir?

Süet çanta temizliği, lekenin türüne göre farklılık gösterecektir. Mat görüntüsü ve yumuşak dokusu ile oldukça şık bir kumaş olan süetin düşmanı sudur. Dolayısıyla leke sulu bir leke ise vakit kaybetmeden kumaşın üstündeki suyu bir peçete yardımı ile alın. Hızlı davrandığınız takdire sulu leke, kumaşa derinlemesine işlemez. Ancak sulu leke büyük bir alana ve fazlaca yayılmışsa, hiçbir işlem yapmadan lekenin kurumasını beklemek en doğru olacaktır. Leke kuruduktan sonra bir süet fırçası ya da kullanılmamış bir diş fırçası ile lekeli yeri fırçalamanız gerekir.

Okul çantası nasıl temizlenir?

Okulda en çok kullanılan ve gün boyu pek çok şeye temas ederek kirlenen ve lekelenen sırt çantalarının temiz olması çocuk sağlığı için de oldukça önemlidir.

Okul çantasının içini iyice kontrol edip boş olduğundan emin olduktan sonra çantayı ılık sabunlu suyun içine bastırın ve 15 dakika kadar suyun içinde bekletin. Bu işlem lekelerin yumuşamasını sağlayacaktır. Lekeler su ile yumuşadıktan sonra çantayı bir fırça yardımı ile çitiler gibi silebilirsiniz. Eğer çantanın kumaşı yumuşak ve hassas ise, bulaşık süngeri kullanmanız daha doğru olacaktır.