Çanta Nasıl Temizlenir?

Çanta Nasıl Temizlenir?

Çanta Nasıl Temizlenir?

Özellikle kadınların vazgeçilmezi olan çantalar en önemli aksesuarlar arasında yer alarak ayakkabı ya da kıyafetlerin tamamlayıcısı. Ancak sıklıkla kullandığımız çantaların kirlenmeleri de bir o kadar kaçınılmaz. Tam da bu sebeple çantaların şık görünümlerini korumak biraz zorlaşabiliyor. Siz yine de endişelenmeyin. İşin sırrı bizde! İşte, çanta temizliği yaparken nelere dikkat etmeliyiz ve çanta lekeleri nasıl çıkar sorularınıza son verecek formüllerimiz...

Beyaz Çanta Nasıl Temizlenir?

Her çanta kumaşına göre özel bakım gerektirir. Özellikle deri ya da süet çanta modelleri ekstra özen ister. Çantanızın rengi bir de beyazsa lekelerden kaçmak neredeyse imkansız olabilir. Hem sade hem cesur şıklığın rengi beyaz, çantalarda da sıkça tercih ediliyor. Fakat kiri net şekilde gösterdiği için kullanımı biraz zahmetli hale geliyor. 

Beyaz çantanız en değerli malzemelerden deri materyalinden ise çanta temizliği yaparken şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Temel bakım için çantanızı kuru ve yumuşak olan mikrofiber bezi ile temizleyin. Bu bakımı düzenli olarak yaptığınız takdirde çantanızda toz ve kir birikmesini önlersiniz.
  • Beyaz deri çantanızın üzerindeki lekeleri nemli bir bezle sildikten sonra kuru bez ile kurulayın.
  • Deri çantanıza badem yağı gibi uçucu yağlar sürebilir ve vazelin yardımı ile deri çantanızın yumuşak ve canlı görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz. Tam da bu şekilde çantalarınıza hak ettiği canlılığı geri kazandırırsınız.

Peki ya beyaz süet çanta nasıl temizlenir? Süet çantaları temizlemek titizlik gerektiriyor. Sizin için sıraladığımız yöntemler ile süet çantanızı eski ihtişamına geri döndürürken gelecek yıllar boyunca yeni gibi kalmasını sağlayabilirsiniz.

  • Beyaz süet çanta üzerindeki lekelerden zımpara yardımı ile kurtulabilirsiniz. Ya da süet silgisi ile leke olan alanları kolaylıkla temizlerken kumaşın zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz 
  • Son adım olarak süet bakım spreylerinden yardım alabilir ve çantanızı havadar olan bir alanda dinlemeye bırakabilirsiniz.

Kumaşına Göre Çanta Temizliği

Çantalar birçok farklı kumaş ve dokudan üretilir. Deri, süet, bez ya da kumaş gibi farklı malzemelerden üretilmiş çantaların temizleme işlemleri de farklılık gösterecektir.

Kumaş çanta temizliği, deri ya da süet gibi daha zorlu materyallere göre kolaydır. Elbette bu durum çantanın yapıldığı kumaşın durumuna göre değişebilir. Kumaş çantaları temizlerken dikkat etmeniz gereken nokta rengine ya da dokusuna zarar vermemek adına ıslak mendil ya da içinde alkol bulunan temizlik malzemeleri kullanmamaktır. Bu noktada elde yıkama deterjanı ya da sıvı sabunu ılık suyla karıştırıp çantanızı bu karışımda bekletmek başvurabileceğiniz yöntemlerden biri olacaktır.  Böylece çantanızın derinliklerine işleyen kirler yüzeye çıkar ve daha derinlemesine bir temizlik sağlarsınız.

Kendiliğinden kalıba sahip sert kumaşlı çantaları temizlerken ise yıkama işlemini uzatmamakta fayda vardır. Fazla ıslak kalması kumaşın doğal sertliğini bozabilir. Kurutma işlemi hızlandırmak için saç kurutma makinenizden yardım alabilirsiniz. Daha yumuşak ve dökümlü kumaşlardan yapılmış çantalarınız ise suya daha dayanıklı olacaktır.

Deri Çantadan Leke Nasıl Çıkar?

Deri, her ne kadar dayanıklı ve uzun ömürlü bir materyal olsa da aynı zamanda hassas bir yapıya sahip. Bu yüzden doğru temizleme yöntemleri kullanmak önemli. Temizleme işlemine çantanın astarını dışarı çıkarıp içindeki toz ve kirleri temizlemek ile başlayabilirsiniz. Çanta üzerindeki kir ve lekeleri fırça yardımı ile giderebilirsiniz. Daha büyük lekeler için sabunlu suda köpürterek yıkadığınız nemli bezi kullanabilir ve temizlediğiniz alanda leke kalmaması için kuru bez ile nemli olan bölgeyi kurulayabilirsiniz. Lekeler hala çıkmadıysa evde hazırlayacağınız sihirli formülden yararlanabilirsiniz; yarım bardak zeytinyağı ile çeyrek bardak sirkeyi bir sprey şişesine koyabilir, lekeli alana sıkıp birkaç dakika beklettikten sonra silebilirsiniz. 

Çantadaki boya lekesi nasıl çıkar, diye de merak ediyorsanız zeytinyağı ile boya moleküllerini uzaklaştırabilirsiniz. Bu işlemi peçete ya da bir bez yardımı ile uygulayabilirsiniz. Kurumuş boya lekeleri için limon suyunu ya da sirkeyi su ile seyreltip kullanabilir ve mikrofiber bez ile yüzeye çıkan kalıntıları temizleyebilirsiniz.

Süet Çanta Nasıl Temizlenir?

Spor, casual ve gece kombinlerine bambaşka bir hava katan süet çantaları temizlemek için birçok yöntem kullanılıyor. Hassas bir kumaş türü olduğu için temizliği de deri ve diğer çanta kumaşlarına göre biraz farklı oluyor. Süet çantanızı temizlemeye başlamadan önce lekenin türünü belirlemelisiniz. Tabii süet çantanızın temizliğini korurken en büyük düşmanı sudan uzak tutmayı da unutmayın. Fakat sulu leke ile karşılaşılması durumunda sulu lekeyi çantanızın kumaşına işlemeden el çabukluğu ile kuru peçete yardımıyla almanızı öneririz.

Peki, farklı lekeler söz konusu olduğunda süet çanta temizliği nasıl yapılmalı?

Fırçalama yöntemi: Hem diğer lekelerde hem de sulu lekelerde fırçalama yöntemini kullanarak çantanızı kir ve tozdan arındırabilirsiniz. Fırça ile süet çanta temizliği yaparken dikkat etmeniz iki konu var: Su eğer geniş bir alana yayıldıysa suyun kurumasını beklemelisiniz. İkincisi ise fırçalama yaparken sürekli aynı yönde fırçalayarak çantanızın kumaşının  daha düzgün görünmesini sağlayabilirsiniz. Tabii elinizde fırça yoksa diş fırçası ile de gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Silgi Kullanın:  Çantanızın üzerinde kuruyup kalmış lekeleri nazikçe arındırmak için en yaygın yöntem olarak  kullanılan silgi ile temizleme yöntemini kullanabilirsiniz. Bu durumda silginin beyaz, temiz ve renksiz olduğundan emin olun. Yağlı lekeleri çıkartmak için leke üzerine bir miktar karbonat ve tuz dökerek fazla yağın emilmesini bekleyin ve kuruduktan sonra silgi ile lekeli alana müdahale edin.

Buhar Yöntemi: Süet çanta nasıl temizlenir sorusuna son yanıtımız ise buhar ile temizleme oluyor. Zorlu lekelerde etkili bir yöntem olan buhar ile çantanızı ıslatmadan nemlendirebilir ve buharla temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Nubuk Çanta Nasıl Temizlenir?

Nubuk, sünger taşı ile deri cildinin zımparalanmasıyla ve parlatılmasıyla  elde edilen bir deri türüdür. Normal deriden daha hassas bir yapısı olduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla nubuk çanta temizliği için şeffaf ve su bazlı bakım losyonlarını kullanmalısınız. Bu şekilde nubuk materyalinin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ardından kauçuk nubuk silgisini kullanarak fazla bastırmadan ve yukarıdan aşağıya olacak şekilde nubuk çanta temizliğini yapabilirsiniz.

Okul Çantası Nasıl Temizlenir?

Okulda en çok kullanılan ve gün boyu pek çok şeye temas ederek kirlenen ve lekelenen sırt çantalarının temiz olması çocuk sağlığı için de oldukça önemlidir.

Okul çantasının içini iyice kontrol edip boş olduğundan emin olduktan sonra çantayı ılık sabunlu suyun içine bastırın ve 15 dakika kadar suyun içinde bekletin. Bu işlem lekelerin yumuşamasını sağlayacaktır. Lekeler su ile yumuşadıktan sonra çantayı bir fırça yardımı ile çitiler gibi silebilirsiniz. Eğer çantanın kumaşı yumuşak ve hassas ise, bulaşık süngeri kullanmanız daha doğru olacaktır.