Halı Lekeleri İçin Rehber

Güzel bir halı veya kilim sahibi olmada insanı tedirgin eden şeyler var. Onları arzu edilir kılan nitelikler, ayrıca bir lekenin kabus olabileceğini de gösteren niteliklerdir. Ne var ki halı yıkama endişeleriniz asılsız; çünkü halı lekeleri kolayca çıkarılabilir. Daha kalın halıları temizlemek diğer halılar ve kilimlerden zor olsa da bu basit, adım adım rehberi kullanarak halınız hangi kalınlıkta olursa olsun ona eski görkemini geri kazandırın.

 

Halıdaki kahve lekesi

Halıdaki kahve lekesi

Temizleme süreci

Lekeleri çıkartmaya geçmeden önce onları tespit etmeniz gerekiyor. Halı ve kilimlere iyi bakıyorsanız lekeleri tespit edip çıkarmak en kolayıdır ve evcil hayvanlarınız varsa çok kullanılan bölgeleri en az haftada bir elektrik süpürgesiyle süpürmeniz gerekir.

Halı veya kilimde lekeler görürseniz, bunlar özellikle bir evcil hayvan tarafından bırakılmışsa, mümkün olduğunca vakit kaybetmeden icabına bakmalısınız. Arta kalan pislikleri (olabildiğince) kaldırın, ardından liflere yerleşmesini önlemek için ıslak bir kağıt havlu veya alkolsüz bir ıslak mendille hafif hafif vurarak temizleyin. Sonra Vanish Halı spreyini kullanın; bu ürün geride kalan bütün kalıntıları temizlemek üzere formüle edilmiştir ve evcil hayvanları aynı bölgeye pislemekten caydırmak için tasarlanmıştır.

Başka izler ve lekeler için de Vanish Halı Spreyi kullanabilirsiniz ama alternatif olarak suyla küçük bir ölçek Vanish karıştırmayı da deneyebilirsiniz; köpükleri lekeye yumuşak bir fırçayla yedirin. Bu çözeltinin beş ila on dakikada materyal tarafından emilmesine izin verin, ardından az miktarda soğuk suyla durulayın. Kilim temizliği de aynı ölçüde basit; büyük bir kilimse yere serip bir halıymışçasına yukarıdaki talimatları uygulayın. Fakat kilim yeterince küçükse Vanish ile su çözeltisi yapabilir ve tüm kilimi çözeltiye bastırabilirsiniz. Yine, yumuşak bir fırça kullanarak bölgeyi leke yok olana kadar ovalayın, sonra kilimi dışarı asıp kurumaya bırakın. Kilim veya halı hazır olunca sadece elektrik süpürgesiyle süpürün.

Bazı lekeler çıktıktan sonra bile arkalarında istemeyen kokular bırakabilir. Sinmiş koku fark ederseniz Vanish Halı Spreyi gibi kaliteli bir halı temizleyicisini bölgeye püskürtün. Bu, tüylerin derinliklerine sıkışmış zorlu zemin kirini ve tozunu çıkarmaya yardım eder. Yumuşak bir fırçayla spreyi halıya veya kilime yedirin ve yirmi dakika kadar bırakın. Sonra bütün kalıntılar çıkana kadar kilimi elektrik süpürgesiyle süpürün. Bu, kilimi güzel kokutmakla kalmayacak, bileşenleri sayesinde son derece yumuşak hale getirecek.

Halılarınıza ve kilimlerinize iyi bakmak için bu Vanish rehberini uygulayın. Hangi kalınlığı tercih ederseniz edin bir halının sağladığı müthiş yumuşaklığın keyfini endişe veya sorun olmadan yaşayın.