Halı ve Kilim Kullanmayı Niye Seviyoruz?

Ev zeminlerini döşeme konusunda her ülkenin yaklaşımı farklıdır. Daha sıcak ülkelerde zeminlerde karolar ya da parkeler göze çarparken, sıcaklık düştükçe kilim ve halılar ortaya çıkmaya başlar. Peki neden? Gerçekten de bunların yararları var mı? Vanish olarak detaylarıyla birlikte sizin için inceledik ve bir yandan olası halı lekelerine de değinmeyi es geçmedik. 

Halıda içecek lekesi

Halıda içecek lekesi

Güzel görüntü

Harika bir kilim, odayla gerçekten nefis bir uyum sergileyebilir. Dokuma, düz dokuma ya da işlemeli kilimler, zihnimizde güzellikleriyle yer eder. Farklı renklerdeki bir kilimse tercihiniz, odanıza biraz daha ışık ve renk katabilirsiniz demektir. Bu noktada tercihler çok önemli. Seçtiğiniz dekoratif kilim mobilyanız için tamamlayıcı olabileceği gibi beklenmedik şekilde eşyalarınızdan rol çalarak olumsuz bir görüntü de sergileyebilir.

Yalıtım

Parke gibi zemin döşemeleri pratiktir, özellikle de leke çıkarma konusunda! Bununla birlikte maalesef oda yalıtımı gibi bir özellik sunmaz. Eğer parke gibi kalın zemin döşemeleriniz varsa kilim sermeyi düşünebilirsiniz. Zira kilim, odanıza farklı bir hava katıp, zemine ekstra bir katman ekleyeceğinden iyi bir seçenektir. Kilimin lifleri kışın sıcağı hapseder, yazın da içerideki serinliği korur, bu nedenle çok fazla tercih edilir.

Gürültü engelleme

Bu ahşap ve sert zeminlerde kilim, odada yankılanan gürültüyü de engellemeye yardımcı olur. Hiç bomboş bir odada sert zemin üzerinde yürüdünüz mü? İşte o sesi bir kilim ya da halı ile engelleyebilirsiniz. Bu yalnızca daha yumuşak bastığınız anlamına gelmiyor elbette; ama odada veya evde bulunanların gürültüden çok daha az rahatsız olacağını garantiliyor.

Sıcak ayaklar

Son bir tavsiye; yerden ısıtma olanlar hariç, sert zeminler genelde pek sıcak olmaz! Sereceğiniz bir halı ayaklarınızı sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda yumuşaklığıyla da konfor verir. Üstelik çocuklu bir ev için halı, düşmelere karşı güvende olmak demektir. Bununla birlikte çocukların olduğu bir evde elbette halı lekeleri de olacaktır. Halı lekeleri için yapabilecekleriniz de Vanish’in önerilerinde.

Halı lekesi nasıl çıkar?

Leke türüne bağlı olmakla birlikte halı temizliği için birçok yöntemi kullanabilirsiniz. Halı yıkama için genellikle Vanish olarak ilk şunu öneriyoruz;

Önce lekeye neden olan şeyi olabildiğince kaldırın, ardından nemli bir bez veya ıslak (boyaları korumak için alkolsüz) bir mendil ile lekenin ipliklerin içine işlemesini önleyin.

Sonra Vanish Oxi Action Sıvı Leke Çıkarıcı’yı etkilenen bölgeye yedirin ve birkaç dakika formülün etkisini göstermesini bekleyin. Sonra halıyı normalde yıkayacağınız gibi yıkayın ve inatçı lekenin bütün izlerini ortadan kaldırın!

Leke türleri hakkında daha fazla bilgi almak için Vanish Leke Çözümleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.