Halı Yıkama Yöntemleri: Halı Şampuanı, Halı Yıkama Makineleri ve Diğerleri

Ev temizliğinin önemli bir aşaması da halı temizliği. Halılar görünebilir kırıntılar, tüyler, tozlar gibi birçok görünen ve görünmeyen şeyi kendine çekebilir. Bunların birçoğu da halının dibine çöker. Siz derinlemesine temizlik yaptığınızı zannederken aslında kirleri ve mikropları dibe ittiğinizle kalırsınız. Peki, halı lekesi nasıl çıkar?

Büyüteç

Büyüteç

Elektrik Süpürgesi

Halı yıkamaya geçmeden önce elektrik süpürgesinden biraz bahsedelim. Halı yıkamak genelde daha zahmetli göründüğü için hemen elektrik süpürgesine sarılırız. Elektrik süpürgesinin yemek kırıntıları gibi nispeten büyük parçaları topladığı doğru. Ama gözle göremediğiniz parçalar halının tüylerinin dibine çöker. Özellikle eski model elektrik süpürgelerinde buna bir de motor kısmından tekrar dışarı atılan tozlar da eklenir. Evi daha fazla temizlediğinizi düşünürken aslında tekrar kirletirsiniz. Bundan kurtulmanın yolu tozu içinde döndüren bir elektrik süpürgesi olabilir. Halıların içine sıkışan kırıntıların çıkması için onları ters çevirip biraz üstlerinde yürüyebilirsiniz. Dökülenleri dağılmadan elektrik süpürgesine tutmak kaydıyla…

Halı şampuanı

Ne kiri dibe gömen ne de halı yıkama makinesi gibi pahalı bir çözüm istemiyorsanız halı şampuanları ideal. Vanish Halı Şampuanı Makine ile hem kirleri halının dibini boylamadan yüzeyden toplayabileceksiniz hem de gözle görülmeyen mikropları öldürebileceksiniz. Vanish Halı elde ve makinede kullanılabilir, ayrıca sprey olarak da satılmaktadır. Zorlu lekelerden kolayca kurtulmak ve hijyenik ortamda kalıcı ferahlık sağlamak çok pratik ve bütçenize uygun. Fazla vaktinizi de almayacak.

Halı yıkama makinası

İşi biraz daha büyütmek isterseniz halı makinelerine göz atabilirsiniz. Halı yıkama makinası kir, toz, leke ve döküntüleri halılardan temizlemek için kullanılır. Elektrik süpürgesinin temizleyemediği kısımlarda halı yıkama makineleri daha etkili sonuçlar verebilir. Islak ve kuru temizlik yapan makineler bulunur.

Islak temizlik yapan makineler genelde evlerde kullanılır ve buharlı temizleyiciler olarak anılır. Bunlar kirli halıyı ıslatırlar ve kirli suyu tekrar çekerler. Eğer bu süreçte sorun yaşanmazsa halı çok daha temiz olur. Halıyı çok fazla ıslatmayan bir model seçmenizde fayda var. Halınızın malzemesine ve kalitesine bağlı olarak onun çekmesine veya renginin atmasına neden olabilir.

Kuru temizleme yapan makineler halıya önce kuru bir kimyasal döker, sonra onu çeker. Kir bu kimyasal toza hapsolur. Bunlar ıslak makinelerden daha derli toplu bir temizlik olanağı sunar. Fakat kiri yer etmiş halılarda daha az etkilidir.

Halı yıkama şirketleri

Eviniz veya işyeriniz çok büyükse halı temizliğiyle tek başınıza uğraşmak istemeyebilirsiniz. O zaman evinize, rezidansınıza veya işyerinize temizlik şirketi çağırabilirsiniz. İyi bir temizlik şirketi istediğiniz temizliği yapacaktır.