Halılar Elde mi Yıkanmalı, Makinede mi?

Temiz halı yaşadığımız evi hem daha güzel gösterir hem de sağlıklı bir yaşam alanı sunar. Halı temizliği ayrıca evin genel hijyenini de belirler. Fakat bilmeyen biri için halı yıkama işi zorlu bir sürece dönüşebilir. Bu noktada halılar elde mi yıkanmalı, makinede mi sorusuyla baş başa kalabilir; işin içinden çıkamayabilirsiniz. Şimdi gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını arayalım...

Toplanmış bir halı

Toplanmış bir halı

Vanish Halı Şampuanları her koşulda yanınızda!

Öncelikle halı elde yıkanır mı sorusunun cevabı tabii ki de evet. Hatta halılar çok eski zamanlardan beri elde yıkanır. Bu işi kolaylaştıracak makinelerin hayatımıza girişi ise yeni sayılabilir. Peki halı makinede yıkanır mı ya da bu yöntem daha başarılı bir temizlik sağlar mı? Bu sorunun cevabı aslında halının cinsine bağlıdır. Halının temel malzemesi ipliktir. İpliğin yapım şekli ve cinsi de halının kalitesini belirler. Örneğin el dokuma halılar, kullanılan iplik ve işçilik bakımından çok daha narin ve hassas olur. Bu türden halıları elden yıkamak daha doğru bir tercih olacaktır.

En hassas halılar için özel olarak tasarlanmış formülü ile Vanish Halı Şampuanı Elde, narin halılarınızı temizlemede en güvenilir yardımcınız olur. Hassas halılarınızı temizlerken ilk günkü gibi yumuşacık kalmalarını ve renklerini korumalarını sağlayan Vanish Halı Şampuanı Elde, temizliği sizin için kolaylaştırır. Gücünü oksijenden alan içeriği ile halınızı ovmadan, yorulmadan derinlemesine temizlemenizi sağlar. Kullanımı da oldukça basit:

  • İlk önce bir elektrik süpürgesi yardımıyla halınızın üzerindeki parçaları toplayın.
  • En fazla 40 derece sıcaklıkta 9 ölçü suya 1 ölçek Vanish Halı Şampuanı Elde ekleyin.
  • Karıştırarak köpürttüğünüz karışımla lekeyi silin.
  • Kuruduktan sonra halınızı tekrar elektrik süpürgesiyle süpürün.

Makine dokuması olan halıların iplikleri ise farklılık gösterir. Kaliteli olan modelleri yün iplik kullanırken, makine ile üretilen halılarda daha çok nalyon, polyester, akrilik ve polipropilen kullanılır. Makinede yıkanan halılar denildiğinde akla gelen bu tarz halılar yapıları gereği kolayca bozulmayacaklardır. Aynı şekilde çok tüylü halı yıkamada da el ile yıkama yöntemi derinlemesine sonuçlar vermeyebilir. Neredeyse her iplik türü için kullanıma uygun olan halı yıkama şampuanı Vanish Halı Şampuanı Makine, bu türden halılarınızı yıkamak için en ideal üründür. Bu ürünü kullanmak içinse makinenizin genelde 6 litrelik olan su tankına temiz su koyduktan sonra 200 ml Vanish Halı Şampuanı Makine’yi eklemelisiniz. Sonrasında halılarınızı temizleyerek yerleşmiş kirlerden sonsuza dek kurtulabilir; dahası ilk günkü gibi yumuşacık kalmalarını sağlayabilirsiniz.

Alternatif halı yıkama yöntemleri

Halının cinsi yıkama aşamasında büyük önem taşır. Örneğin yün halı ile naylon iplikli halılar aynı işlemde yıkanamaz. Ayrıca kullanılan halı şampuanı da oldukça önemlidir. Yanlış şampuan veya leke çıkarıcı halının dokusunun bozulmasına ya da renklerinin karışmasına neden olabilir. Her türlü halı türüne uygun olan, halının her bir noktasını eşit şekilde ve derinlemesine temizleyebilen Vanish Halı Şampuanları ailesiyle zahmetsizce ve risksiz bir şekilde halılarınızı temizlemeniz mümkün.

En güvenilir ve doğru tercihin Vanish’ler olduğunu artık biliyorsunuz. Ancak söz konusu halı lekeleri olduğunda anında müdahale oldukça önemlidir. Böyle durumlarda hızlı davranmanızı sağlayacak birkaç ipucuna da ihtiyaç duyabilirsiniz. Pudra ve mısır nişastası halıdaki yağı emmede yardımcıdır. Çay, kahve lekeleri içinse bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Aynı şekilde sirke ve karbonat gibi malzemeler de halı temizliğinde sık sık kullanılır. Bu malzemeler halınızda oluşan lekeleri çıkarma konusunda zaman zaman başarılı olsa da her zaman kesin sonuç vermez. Bu noktada işinizi riske atmadan, yenilmez gücünü oksijenden alan Vanish Halı Şampuanları’na başvurarak kesin ve güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz.