Halıları Elde mi Yıkamalı, Makineyle mi Temizlemeli?

Dünyanın en zor işlerinden biri şüphesiz ev işleridir. Hem çok zaman alır, hem de çok efor ister. Yaptığınız işler çok görülmediği gibi birkaç gün içinde tozlar çoktan yerini bulmaya başlar. Ayrıca toz almadan koltuk temizliğine, süpürmeden cam silmeye kadar çok fazla çeşit ev işi olduğundan kapsamlı bir temizlik yapmak hayli zordur.

Toplanmış bir halı

Toplanmış bir halı

Ev işleri arasında demirbaş olanlar vardır ki onlar olmazsa temizlik evde bitmiş sayılmaz. Halı temizliği de bunlardan biridir. Yerleri ve mobilyaları ne kadar temizlerseniz temizleyin, eğer halı temiz değilse evin işi yarım kalmış demektir.

Mite (mayt), toz ve pisliklerin halılarda yaşamayı ne kadar çok sevdiğini düşünürseniz, halı temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Peki halı temizliği nasıl olmalı gerçekten? Elde mi yıkamalı, yoksa halı yıkama makinesiyle mi?

İşin uzmanı Vanish, halı yıkama yöntemlerini sizin için inceledi.

Doğru yıkama yöntemi nedir?

Neredeyse herkesin çocukluğunda evdeki halıların sokağa öylece atılması ve sabunla saatlerce yıkanması sahneleri vardır. Bu öyle yerleşik bir gelenekti ki, günün herhangi bir saatinde, herhangi bir mahallede denk gelmek olasıydı. Üstelik son derece de normaldi. Günümüzde bu gelenek artık azaldı; çünkü teknoloji gelişti, insanlar temizlik konusunda daha fazla bilinçlendi.

Peki halıları elde yıkamalı mı? Aslında elde de yıkayabilirsiniz, makinede de; ancak elde yıkarken de bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. İlki yıkanma biçimi. Eğer elinizle ileri-geri hareketi yaparak halıyı silerseniz kirler dibe çöker. Yani siz yüzeydeki toz ve pislikleri ileri-geri hareketiyle dibe çökertirsiniz, böylece temizliğiniz efektif olmayacağı gibi pislikleri de gidermez. Eğer elde yıkayacaksanız Vanish Kosl Halı Şampuanı Elde ürününü kullanmalı ve silme hareketini yapmadan müdahale etmelisiniz.

Halı yıkama makinaları ise temizliği dipten yaparak halınızın hijyenik olmasını sağlayacağından eğer halı yıkama makinanız var ise rahatlıkla kullanabilirsiniz.

İkincisi kullanılan temizlik malzemesi. Arap sabunu, normal deterjan gibi malzemeler, halınızı iyi temizlemeyeceği gibi halınıza zarar verir. Elde ya da makinede; nasıl yıkıyorsanız yıkayın, halı için özel üretilen ürünleri kullanın. Bu yüzden size Vanish Kosla Halı öneriyoruz. Halınızın mükemmel temizlikte olması için tek ihtiyacınız Vanish.

Eğer halınız leke olduysa endişelenmeyin, Vanish Kosla Halı Spreyi ile hızlı müdahale ederek kalıcı lekeleri en baştan önleyebilirsiniz.

Halı temizliği, evin olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle Vanish Kosla Halı ürünleriyle halınızı mükemmel temizlikle tanıştırabilirsiniz.