İs Lekesi Nasıl Çıkar

İS LEKESİ NASIL ÇIKAR?

İs, en genel tabiriyle yanan yakıtın dumanla yükselen, kömürleşmiş tanecikleridir. Bu yükselen dumanın değdiği ya da bulaştığı yerlerde bıraktığı lekeler ise en zor çıkan lekeler arasındadır. Bazı durumlarda kirli bir kokuyu da beraberinde getiren is lekeleri inatçı gözükseler de doğru leke çıkarıcı kullanıldığınızda kolaylıkla yok olabilir.

kütükler

kütükler

Kıyafetlerdeki is lekesi nasıl çıkar?

Günümüzde sayıları giderek azalsa da soba kullanan evler hala mevcut. Şehirden uzak birçok mekan da nostaljik bir hava yaratmak adına sobaları tercih ediyor. Gerçekten de sobanın başında bir şeyler yiyip içmek, sohbet etmek insanın içini de ısıtan bir etkinlik. Fakat sobanın yanında vakit geçiriyorsanız is lekelerini de kabulleniyorsunuz demektir. Soba borularına ve bacaların içine yapışan kömür, dumanla birlikte uçuşarak kıyafetlere, halılara, perdelere hatta evin duvarlarına bile bulaşabiliyor. Üstelik is lekesi bahar ve yaz aylarında da peşimizi bırakmıyor. Bu sefer de ailecek yapılan keyifli mangal aktivitelerinde kül ve is lekeleri karşımıza çıkıyor.

İs lekelerinin görüntüsü zorlayıcı olmayabilir; ama karşısında tedbirli davranmak gerekir. İs lekesine karşı yapılacak en büyük hata elinizle silmektir. İs, el ile silindiğinde hemen uçuşacak tozlar gibi gözükür. Fakat aksine bu hareketi yaparak külü kıyafete daha çok bulaştırmış olursunuz. İs lekesini çoğu zaman zorlu bir leke yapan şey de zaten tam olarak budur. 

Giysilerinizdeki is lekelerini çıkarmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem mevcut. Bu yöntemlerin her birinden önce is lekesini silkelemeyi unutmamalısınız. Lekelerin temizlenmesi öncesi fazla is tozundan böylelikle kurtulabilirsiniz. Leke çıkarmada etkili olan sofra tuzu, is lekesi için de kullanabileceğiniz malzemelerden biri. İs lekesinin üzerini tamamen kaplayacak şekilde tuzu döküp hiçbir ek işlem yapmadan iki saat boyunca lekenin üzerinde bekletin. Ardından diş fırçasıyla lekenin olduğu bölgeyi hafifçe fırçalayın, lekenin çıktığını göreceksiniz. 

Doğal malzemeler arasında en iyi leke çıkarıcı olan karbonat da is lekelerinde oldukça etkili. Bunun için karbonatı is lekesinin üzerine bolca dökün ve 20 dakika bekletin. Karbonat is lekesini çıkardıktan sonra giysinizi normal yıkama rutininizle yıkayabilirsiniz.

Koltuktan is lekesi nasıl çıkar?

Sobalar her zaman insanların en çok vakit geçirdiği yer olan salon ve oturma odalarına kurulur. Hal böyle olunca koltukların isten kaçabilmesi pek de mümkün olmuyor. Bu noktada is lekesi olan koltuklara ilk müdahaleyi yaparken lekeli bölgeyi ovalamaktan kaçınmalısınız. Bu isin yüzeye hem daha çok yayılmasına hem de daha derine işlemesine neden olur. Dolayısıyla ilk önce isli bölgenin üzerindeki fazla tozu bir bıçağın tersi ile koltuk kumaşının üzerinden hafifçe alın. Ardından lekeli alanın üzerine birkaç damla limon suyu dökün ve temiz bir bezle hafifçe ovalayarak silin. 

Perdeden is lekesi nasıl çıkar?

İs lekelerinden en çok nasibini alan hiç şüphesiz perdelerdir. Üstelik perdeler sadece evin içinde yakılan soba ve kaloriferlerden dolayı kirlenmez. Kış aylarında her yerde yakılan sobalar havaya kömür dumanının yayılmasına neden oluyor. Dışarıdan gelen bu kirli hava nedeniyle perdelerde sık sık is lekesi oluşuyor. Perdelerdeki is lekesini çıkarmak için geniş bir leğene ılık su doldurup suya yarım su bardağı amonyak ekleyin. Perdeyi amonyaklı karışıma batırıp 2 saat boyunca bekletin. Ardından normal yıkama rutininizle perdeyi yıkadığınızda is lekesi kaybolacaktır.

Halıdan is lekesi nasıl çıkar?

İsten kolaylıkla etkilenen eşyalardan bir diğeri de halıdır. Halıdaki is lekelerini kolaylıkla çıkarabilmenin anahtarı tuzdur. Halınızdaki is lekesinin üzerini kaplayacak kadar tuz dökün ve bir saate kadar bekletin. Daha sonra bir diş fırçası yardımıyla yüzeyi fırçalayın. Sonrasında halınızı süpürebilir ve is lekeleriyle vedalaşabilirsiniz.