Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar

Malzemeleri güçlü şekilde yapıştırma gücü olan Japon yapıştırıcıları ahşap, plastik, çini ya da seramik gibi birçok maddeyi yapıştırmada etkili sonuçlar verir. Fakat kullanım alanının yaygın olması ile birlikte bazen elimize ya da istemediğimiz alanlara bulaşarak bize zor anlar yaşatabilir. Ama paniğe kapılmanıza hiç gerek yok. Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusunun yanıtı mevcut. Haydi detaylara göz atalım.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Her zorlu alanı ustaca yapıştıran Japon yapıştırıcıları yapıştırma anında en çok ellere bulaşır. Bir yandan yaptığınız işle ve mükemmel yapıştırıcınızla gurur duyarken bir diğer yandan Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorusunu düşünüyor olabilirsiniz.

Japon yapıştırıcılarının hızlı kuruma özelliği olduğundan parmaklarınızın ne ara yapıştığını bile anlayamayabilirsiniz. Dikkatli olmakta fayda var. Zira parmaklara ya da avuç içine bulaşan Japon yapıştırıcıları cildin parçalanmasına neden olabilir. Parmaklarınızı zorla birbirinden ayırmaya çalışmak yerine size vereceğimiz yöntemleri deneyin deriz. İşte sizi Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar sorusunu uzun uzun düşünmekten kurtaracak 3 farklı yöntem:

Aseton, yapıştırıcının en büyük düşmanı olarak en etkili çözümü sunar. Ancak bu yöntemin başarılı ile sonuçlanması için aseton bazlı bir oje çıkarıcı edindiğinizden emin olun!

Aseton: Ellerinizdeki yapıştırıcının hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak için aseton kullanabilirsiniz. 

  • Uygulama için küçük bir kaseye aseton dökün ve etkilenen deriyi 5 dakika süre ile çıkarmak kaydıyla parmaklarınızı kaseye koyun. Belli bir süre sonra parmaklarınızdaki yapıştırıcıyı çıkarmaya çalışın.
  • İlk seferde istenilen sonuç alınmazsa parmaklarınızı birkaç dakika daha asetonda ıslatabilirsiniz. 
  • Parmaklarınızdaki yapıştırıcı çıktıktan sonra ılık su ve sabun ile ellerinizi durulayın.
  • Aseton cildinizi kurutacağından dolayı nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin.

Sıcak su ile yapıştırıcıyı yumuşatırken sofra tuzunun içindeki maddeler sayesinde yapıştırıcının gücünü kaybetmesini sağlayabilirsiniz. İşte, Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar, sorusunu bir daha sormanıza gerek bırakmayacak o yöntem:

Su ve Tuz: Deriniz asetona karşı tepki veriyorsa ve kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız ikinci yöntemi uygulayabilirsiniz. Bir kaba ılık su koyarak elinizin yapıştırıcıdan etkilenen kısmını suya koyun. Sudan çıkardıktan sonra bölgeye tuz uygulayın. Aynı işlemi birkaç defa yapıştırıcı çıkana kadar uygulayın.

Hızlı kurumasıyla ve döküldüğü her alanı birkaç saniye yapıştırmasıyla ün salan Japon yapıştırıcılarını neyse ki çıkarmanın çeşitli yolları mevcut. Bu yollardan birisi de evde rahatlıkla bulabileceğimiz malzemeler oluyor.

Zeytinyağı ve sabun: Japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar, derdine son verecek üçüncü formülümüz ise zeytinyağı ve sabun!  Zeytinyağı ve sabun ile etkilenen bölgeyi havlu ya da peçete yardımıyla ovaladıktan sonra vazelin sürerek masaj yapabilirsiniz. Japon yapıştırıcısı elden çıkana kadar masaj yapmaya devam edin. En son su ve sabun ile yıkayın. 

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısı kıyafetten nasıl çıkar ve kumaştan nasıl çıkartılır? Japon yapıştırıcıyı kumaştan çıkarmak için en az yapıştırıcı kadar güçlü etkilere sahip madde kullanmak gerekir. Ancak kullanılan malzemelerin kumaşlara zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. 

Yapıştırıcıyı çıkarma işlemi sırasında kumaşın türüne de dikkat edin ve narin kumaşlarda daha titiz davranmayı ihmal etmeyin! Özellikle kıyafetlerinizdeki bakım etiketini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Japon yapıştırıcısı kumaştan nasıl çıkar, diye kara kara düşünüyorsanız ve bu durum keyfinize gölge düşürdüyse, işte püf noktaları: 

  • Kıyafetinize bulaşan Japon yapıştırıcısı henüz kurumadıysa silmek yerine temiz bir bez yardımı ile giysinizin üzerine hafif vuruşlar yaparak fazlalığı alın. Bu işlemden sonra kollarınızı sıvayabilir ve sizin için derlediğimiz Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar yöntemlerini deneyebilirsiniz.
  • Öncelikle kulak çöpünü asetona batırın ve elbisenin görünmeyen bir yerine hafifçe sürerek asetonun kıyafetin kumaşına zarar verip vermediğini kontrol edin.
  • Kumaşta herhangi bir zarar olmadıysa pamuklu çubuk yardımıyla asetonu lekeli alana sürebilir ve 10-15 dakika boyunca yapıştırıcının çözülmesini sağlayabilirsiniz.
  • Diş fırçası yardımıyla yapıştırıcı olan alanı hafif fırçalarken lekenin yayılmamasına dikkat edin.
  • Bu işlemlere rağmen leke geçmediyse ikinci yöntem olarak beyaz sirkeyi su ile karıştırarak lekeli alanı temiz bir bez ile nazikçe ovalayın. 
  • Son adımda kıyafetinizi yıkama talimatlarına uygun olarak çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Koltuktan Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Koltuktan Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusu oldukça göz korkutucu olabilir, ancak çaresi var. Diyelim ki koltuğunuza Japon yapıştırıcısı bulaştı. Yapıştırıcı henüz kurumadıysa hemen kabasını almanız işlerinizi kolaylaştırır. Koltuktaki lekeyi çıkartmak için kıyafette kullanıldığı gibi aseton kullanabilirsiniz. Fakat koltuk renginin açılma riski de olduğu için koltuğu bol soğuk su ile durulamayı ihmal etmeyin. 

Japon yapıştırıcı güçlü bir madde olduğu için başka alternatifler de mevcut. Sizi koltuktan Japon yapıştırıcısı lekesi nasıl çıkar sorunundan kurtaracak etkili yöntemlerden biri de doğal yöntemler! Lekeleri ortadan kaldırma özelliğiyle bilinen karbonatı sayısız kullanım alanı olan limon ile kullanabilirsiniz.

Yapıştırıcı dökülen alana bir miktar karbonat döktükten sonra üzerine limon suyu sıkın. Birkaç dakika beklettikten sonra lekeyi diş fırçası yardımı ile ovarak çıkarın.

Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorularına gerekli cevapları verdik. Dilerseniz Yapıştırıcı Lekesi Nasıl Çıkar adlı yazımıza da göz atabilir ve bu konuda da  aklınıza takılan tüm sorulara gerekli cevapları alabilirsiniz.