Keten Kumaş Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Keten kumaştan giysiler

Keten kumaştan giysiler

Keten; yumuşak ve çok yönlü bir kumaştır. Hafif, uçuş uçuş ve çok da rahattır. Yaz aylarında tişörtler, gömlekler ve takım elbiseler için keten kumaş harika bir seçimdir. Ayrıca bu kumaş,  çantalar, örtüler ve hatta mumyalama işlemlerinde bile binlerce yıldır kullanılmaktadır. Keten kumaş; keten bitkisi liflerinden yapılır ve bu liflerin emici özelliği vardır. Bu da demektir ki keten kumaşlar hem lekeyi daha çok emer hem de parlak olduklarından lekeler daha kolay görünmektedir. Ayrıca bu lekeler kuruduğunda çıkmaları çok daha zor olur. Ne var ki, bizim ipuçlarımızla lekeler artık bir problem olmaktan çıkacak.

1- Lekeli Keten Kumaş

Lekeler, ketçap lekesinden yağ lekesine kadar her kıyafetinize etki eder. Eğer lekenin oluşmaya başladığını görürseniz, hemen nemli bir bez, peçete ya da kağıt havlu ile lekenin üzerini ovalamadan bezi bastırıp kaldırın. Önemli olan leke çıkarıcı kullanmadan önce lekeyi kumaşın üzerine dağıtmadan, yalnızca tampon yaparak çıkarmaktır. Eğer lekeyi yayarsanız, leke daha derine işler. Eğer leke daha katı ise öncelikle bir kaşık yardımıyla lekeyi çıkarın, böylece leke küçülecektir. Bazı lekeleri, örneğin giydiğiniz gömlekleri ya da pantolonları, su ile yıkayabilirsiniz. Fakat emin olun ki, takım elbiseler veya elbiselerdeki gibi ipek içerikli narin kumaşlarda bunu uygulayamazsınız.

2 - Yıkanmış Keten Kumaş

Keten üzerinde Vanish’i kullanmadan önce, kumaşın üzerinde renk değişimi olup olmadığını kontrol etmek için çözelti miktarını test etmeniz gerekir. Eğer değişiklik olmuyorsa, lekenin ön işleme tabi tutulması için Vanish Gold Likit kullanabilirsiniz. Bu deterjanın kullanılışı oldukça basittir. 20ml Vanish’i kapağı ile lekenin üzerine dökün ve kapağın arkasını kullanarak dairesel hareketlerle ovun. Leke çıkarma işleminin ilk fazını gerçekleştirmek için en fazla on dakika bekleyin. Zaman dolduktan sonra her zamanki gibi çamaşır makinenize bir ölçü Vanish Oxi Action Gold ekleyin, yıkayın ve kuruması için asın.

3: Keten Kumaşa Nazik Koruma

Keten kumaşlar oldukça dayanıklıdır ve bakımı kolaydır, fakat bazen çamaşır makinesinden çıkınca kumaş buruşuk görünebilir. Eğer bu durum oluşursa etiketine bakın. Büyük ihtimalle keten kumaşınızın yüksek ısıda ütülenmesi gerekiyordur. Beyaz keten kumaşlar iki taraflı ütülenebilir. Fakat siyah ve renkli ketenler yalnızca bir tarafa doğru ütülenmelidir. Ayrıca keten kıyafetlerinizin soğuk ve kuru yerlerde saklanması gerekir. Bu yüzden sıkışık gardıroplarda saklamaktan kaçının. Keten kumaşlar çabuk kuruduğu için tekrar kurutma devrine almanıza gerek yoktur. Fakat keten kıyafetinizin etiketini kontrol ederek kuru temizleme dostu olup olmadığına bakmalısınız.