Halı ve Kilim Kullanmayı Niye Seviyoruz?

Ev zeminlerini döşeme konusunda her ülkenin yaklaşımı farklıdır. Daha sıcak ülkelerde zeminlerde karolar ya da parkeler göze çarparken, sıcaklık düştükçe kilim ve halılar ortaya çıkmaya başlar. Peki neden? Gerçekten de bunların yararları var mı? Vanish olarak detaylarıyla birlikte sizin için inceledik ve bir yandan olası halı lekelerine de değinmeyi es geçmedik. 

Kilim lekesi

Kilim lekesi

KİLİM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Evlerde ya da işyerlerinde ısıtmak olduğu kadar dekoratif amaçlarla da sıklıkla kilim kullanılır. Yaşam alanlarını güzelleştirmek için kullanılan bu kilimler, genellikle ince dokumalı olurlar ve narin yapılıdırlar. Bu sebeple kilimlerin yanlış temizlenmesi çabuk bozulmalarına ya da eskimelerine neden olabilir. Ancak kir, saç, toz gibi birçok şeyi tutma özelliğine sahip kilimlerin düzenli bir şekilde temizlenmeleri de oldukça önemlidir. Eğer kilimizi en etkili ve en doğru şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilirseniz hem ömrünü uzatmış olursunuz hem de evinizdeki ya da iş yerinizdeki hijyen alanınızı korumuş olursunuz.

Adım adım ilerleyin

Kilim temizliği söz konusu olduğunda işe üzerinde birikmiş toz, saç, kıl gibi şeylerden kurtularak başlamalısınız. Bunları temizlemeden kiliminizi direkt olarak yıkarsanız, biriken bu pisliklerin yapışmasına ve kiliminizin düzgün temizlenememesine neden olursunuz. Bunu önlemek için atacağınız ilk adım elektrikli süpürge ile kiliminizi süpürmek olmalı. Kiliminizin hem ön tarafını hem de tersini çevirerek arkasını süpürmeyi unutmamalısınız. Öte yandan bir hatırlatma yapmakta da fayda var: Eğer kiliminizin kenarında püsküller varsa, bunları elektrikli süpürgeyle süpürmemelisiniz. Çünkü bu püsküller süpürgeye takılabilir ve kilime zarar verebilirsiniz. Bu kısımları elinizle ya da bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Süpürme işlemi ile birlikte yüzeydeki kirlerden kurtulduktan sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Kullanacağınız ürünü özenle seçin

Kilim yıkarken kullanacağınız ürünü özenle seçmelisiniz. Halı şampuanları ya da halı spreylerinin içerikleri kilimin narin yapısına uygun olmayabilir. Genellikle yünlü ya da sentetik yapıdaki halılar için leke çıkarıcı özellikli üretilmiş olan bu yıkama ürünleri kilimler için sakıncalı olacağından, kullanacağınız temizlik malzemesini seçerken dikkatli davranmalı ve rastgele bir ürün kullanmamalısınız.

Halılar için üretilmiş ürünler arasından kiliminize uygun olanı bulmaya çalışmak yerine, bu iş için üretilmiş en iyi leke çıkarıcı olmasa da Arap sabunu kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu ikisinin dışında kiliminizi yıkarken kullanabileceğiniz bir ürün bulduğunuzu düşünüyorsanız eğer, ürünün tamamını uygulamadan önce kilimin görünmeyen küçük bir kısmında deneme yapmayı ihmal etmeyin. Kiliminizin bozulmadığından emin olduğunuz takdirde ürünü kullanabilirsiniz.

Kiliminizi nasıl yıkamalısınız?

Kiliminiz için doğru ürünü bulduktan sonra yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Ancak bu noktada da dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var. Kiliminizi yıkarken her zaman ılık su kullanmanız gerekir.  Çünkü aşırı sıcak su, kiliminizin iplerini küçültebilir ve rengini soldurabilir.

Kiliminizi ılık su ile tamamen ıslattıktan sonra, hazırladığınız deterjanlı suyu ya da kullanmayı tercih ettiğiniz ürünü çok sert olmayan bir fırça ya da bir sünger yardımı ile kilimin üzerinde köpürtün. Kilimin dokusuna zarar vermemek adına fırça ile temizleme işlemini dairesel hareketlerle değil yatay hareketlerle yapmaya özen göstermelisiniz. Derinlemesine bir temizlik sağlamak için köpürtme ve durulama işlemini birkaç defa tekrar edebilirsiniz. Sonrasında durulama işlemine geçmelisiniz. Kilimin üzerindeki fazla suyu da akıttıktan sonra kuruması için açık havada kurumaya bırakabilirsiniz. Kurutma işlemi sırasında fazla güneş görmek kiliminizin rengini soldurabileceğinden kurutma alanınızı seçerken dikkat etmelisiniz.

Kilimden leke nasıl çıkarılır?

Genel temizliğini sağlamak için kiliminizi dilediğiniz zaman yıkayabilirsiniz. Ancak söz konusun ani lekeler olduğunda yapmanız gereken işlem farklılaşır. Kilimden boya lekesi nasıl çıkar ya da kilimden mürekkep lekesi nasıl çıkar gibi zorlu soruların cevabı lekeye anında müdahale etmekten geçer. Eğer kilimiz bu ve benzeri lekelerle karşılaşırsa ilk önce kuru bir bezle müdahale etmeli ve bezin lekeyi tamamen emmesini sağlamalısınız. Kilimin dokusundan lekenin fazlalığını aldıktan sonra yeni ve temiz bir bez ile lekeyi düz çizgiler halinde silebilirsiniz.