Kırmızı Renk ve Lekeleri

Bazen keyifli bir akşam yemeğinde içilen şarabın lekesi, bazen de kahvaltı ederken üzerinize damlayan vişne suyu lekesi, bazen de yemek yaparken sıçrayan salça lekesi... Bunlar gibi kırmızı lekeler, derinlere işleyerek baş etmesi zor sorunlara dönüşebilir. Böylesi durumlarda zor lekeler nasıl çıkar diye internette saatler geçirip cevabını aramanıza gerek yok. Çünkü kırmızı lekelerin çözümü sandığınız kadar imkansız değil!

Halıda şarap lekesi

Halıda şarap lekesi

Kırmızı lekelerle baş etmede Vanish Oxi Action

Kırmızı rengin cazibesi tartışılmaz. Fakat kıyafetler üzerinde bir lekeye dönüştüğünde aynı çekicilikten bahsetmek biraz zor. Ancak endişelenmenize gerek yok; kendinizi Vanish Oxi Action’ın güvenli kollarına bırakabilirsiniz.

Önceliği beyaz kumaş üzerindeki kırmızı lekelere verelim ve beyaz bir gömlekten vişne suyu lekesi nasıl çıkar diye düşünerek işe başlayalım. Beyaz gömleklerin lekelenmelerine engel olmak kadar parlaklıklarını korumanın da emek istediği bir gerçek. Dolayısıyla hızla dağılan güçlü bir leke türü olan vişne suyu lekesi bu noktada zorlu bir savaşa dönüşebilir. Ancak Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı kullanarak hem vişne suyu lekelerinden kurtulabilir hem de beyazlarınızın daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama noktasında yapmanız gerekenler ise şöyle:

- Vişne suyu lekesinin üzerini örtecek kadar Vanish Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı kumaşa döküp ürünü lekeye yedirin.

- Ürünün içindeki oksijen molekülleri lekeye nüfuz edebilmesi için 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.

- Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızın yanına bir ölçek Vanish Oxi Action Kristal Beyaz’ı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayabilir, vişne suyu lekesinin nasıl kaybolduğunu kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz.

Eğer yıkama rutininiz toz kullanmak yönündeyse Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz’ın toz formu da mevcut. Dörtte bir ölçek tozun üzerine dörtte üç oranda sıcak su ekleyin ve lekenin üzerine uygulayıp aynı şekilde bekletin. Ardından deterjanınıza ek olarak bir ölçek toz döküp makineyi çalıştırabilirsiniz. Her iki ürünü de kullanmadan önce mutlaka talimatlarını okumalısınız.

Gelelim renkli kumaşlara... Örneğin çok severek aldığınız mavi elbise üzerine işleyen kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar gibi bir sorunumuz olduğunu varsayalım. Bu noktada ise imdadınıza Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı yetişir. Klor içermeyen formülü sayesinde kıyafetlerinizin solmasına neden olmadan lekelerden tek seferde kurtulmanıza yardımcı olan bu ürünü kullanmak için de yukarıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz. Aynı şekilde toz versiyonu da bulunan ürün, şarap lekesi gibi kırmızı renkleri giysinizin canlılığını yitirmesine izin vermeden temizleyecektir.

Vanish Oxi Action oksijen bazlı güçlü formülü sayesinde lekeleri 30 derece gibi düşük sıcaklıklarda bile, kumaşın dokusuna zarar vermeden narince ve tek seferde tamamen çıkarır. Ancak yine de her kumaşın farklı özelliklere sahip olduğunu unutmamalısınız ve lekeli kıyafetin yıkama önerilerine uymalısınız.

Kırmızı lekelere alternatif çözümler

Kırmızı lekelerden kurtulmanın en iyi yolu Vanish Oxi Action olsa da buna alternatif başka yollar da mevcut. Vişne suyu lekesi örneği ile başlayacak olursak, ispirto veya alkol gibi güçlü maddeler ilk akla gelenler olacaktır. Bir beze bunlardan döküp lekenin üzerini yumuşakça ovalamak lekeden kurtulma noktasında işe yarayabilir. Ancak bu maddelerin içerikleri sebebiyle kumaşın yüzeyini deforme etme ihtimaline de hazırlıklı olmak gerekir.

Kırmızı şarap lekesinden kurtulmak içinse öncelikle bölgeyi bolca su ile yıkamalısınız. Üzerine tuz döküp ılık su ile duruladıktan sonra makineye atabilirsiniz. Fakat bu yöntem daha ziyade pamuklu ve polyester gibi dayanıklı kumaşlara uygundur. Daha narin yapıdaki kumaş yüzeylerinde zararlı olabilir. Lekenin üzerine soda döküp çözülmesini beklemek de değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında. Kırmızı şarap lekesinden kurtulmada ilginç bir yöntem ise beyaz şaraptan faydalanmaktır. Beyaz şarap kırmızının baskın rengini nötralize etme gücüne sahiptir.

Sona gelmişken yinelemekte fayda var ki bu ve benzeri yöntemler her zaman başarılı sonuçlar vermeyebilir. Bu noktada daha kesin, hızlı ve aynı zamanda güvenli bir çözüm arıyorsanız, Vanish Oxi Action’ı tercih etmelisiniz.