Koltuk Temizlik Önerileri

Pratik Koltuk Temizliği

Pratik Koltuk Temizliği

Evde tüm ailenin birlikte olduğu, yalnızken dinlendiğiniz, televizyonun karşısında keyif yaptığınız yaşam alanlarındaki koltukların temizliği oldukça önem taşıyor. Koltuklarınızın temizliği, hijyenik koşullarda yaşamanızı da sağlar. Böylece ailenizle vakit geçirdiğiniz alanlarda temizlik sağlığınız da güvence altına alınır.  

Ev içindeki yaşamın büyük bir kısmında yer alan koltuklarınız, hijyenik koşullara uygun olarak temizlendiğinde sizin ve sevdiklerinizin sağlığını koruma altına alırsınız. Koltuk temizleme konusunda dikkat etmeniz gerekenleri not alarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca koltuk temizliği nasıl yapılır, sorusuna yanıt ararken koltuklarınızın özelliğini de dikkate almalı ve koltuk temizliği için ne kullanılır sorununa doğru çözümleri üretmelisiniz. Evde koltuk temizleme konusunda birçok farklı seçenek karşınıza çıkacaktır. Bu fikirleri gözden geçirerek size en uygun olan fikri uygulayabilirsiniz. 

Koltuk Temizleme Fikirleri

Koltuklarınızı temizlemeye karar verdiğinizde öncelikle üzerindeki tozlardan arındırmak için bir fırça ya da elektrik süpürgesi yardımıyla koltuğunuzun ayrıntılı bir şekilde ön temizliğini yapmalısınız. Eğer evinizde beslediğiniz kedi ya da köpeğiniz varsa koltuklarınızı ayrıca tüy toplayıcı ile de koltuk temizleme adımına hazırlamalısınız. Ardından koltuklarınızın kumaş özelliklerine, mobilyasına uygun bir yöntemle, doğru temizlik malzemelerini seçerek koltuğunuzu temizlemeye başlayabilirsiniz. Kadife, deri, nubuk, tay tüyü ya da farklı kumaş türleri için evde kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz, koltuk temizleme önerilerini inceleyebilirsiniz. 

Koltuk Temizliği İçin Ne Kullanılır?

Evde koltuk temizleme nasıl yapılır, sorusuna yanıt vermeden önce koltuklarınızın özelliklerine uygun temizlik malzemelerini hazırlamalısınız. Koltuklarınız için özellikle solmaya ve yıpranmaya neden olmayacak ürünler seçebilirsiniz. Her koltuk kumaşının özelliğine bağlı olarak bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin koltuk temizleme spreyi etkili bir çözüm olarak evde koltuk temizleme için kullanılabilir. Vanish Kosla Koltuk Spreyi anında etkili güçlü formülü ile koltuklarınızdaki her türlü lekeyi gidermede size büyük kolaylık sunar. Koltuk kumaşlarınız polyester, naylon ve pamuk karışımlı ise bu Vanish Kosla Koltuk Spreyi başta bu kumaşlar olmak üzere, birçok farklı kumaş türü için de kullanılabilir. Yapmanız gereken, koltuğunuzdaki tortuyu temizledikten sonra, Vanish Kosla Koltuk Spreyi’ni lekeye püskürtmek. 5 dakika bekledikten sonra sildiğinizde lekenin yok olduğunu görebilirsiniz. 

Evde Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde koltuk temizleme kararı verdiğinizde, özellikle güneşli bir günde bunu yapmayı tercih etmelisiniz. Böylece temizlik sonrasında havalandırdığınız ortamda koltuklarınızı tüm aile üyelerine hazır hale getirirsiniz. Öncesinde tüm tozdan arındırdığınız koltuklarınızı temizleme aşamasına geçtiğinizde sürekli ovmaktan uzak durmalısınız. Bunun yerine dairesel ve yumuşak hareketlerle evde koltuk temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kullandığınız ürün yeterince etkili bir leke çıkarma özelliğine sahipse siz de fazla yorulmadan, kolayca koltuklarınızı temizleyebilir, evinizde hijyeni sağlayabilirsiniz. Temiz koltuklarla evdeki herkesin sağlığını da korumuş olursunuz. 

Nubuk Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Nubuk koltuklarınızı sıvı sabun ya da koltuk temizleme şampuanı ile köpük elde ettiğiniz su ile ıslattığınız yumuşak bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Nubuk kumaşın yumuşak dokusuna zarar vermeyen bu temizleme sonrası koltuklarınızı kurumaya bırakabilirsiniz. 

Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Tay tüyü koltukları birkaç farklı seçenekle temizleyebilirsiniz. Doğal sabun, leke çıkaran arap sabunu ya da sirke ile tay tüyü koltuklarınızdaki lekelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Nemli bez yardımıyla koltuklarınızı silebilir ardından kuru bir bezle tay tüyü koltuklarınızı kurulayabilirsiniz. 

Kadife Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Kadife kumaşın hassas yapısına uygun olarak, sert hareketlerden uzak durarak koltuklarınızı temizlemelisiniz. Koltuk üzerindeki lekeleri yumuşatarak, bir bez yardımıyla temizliği yapabilirsiniz. Kadife koltuklarınızı temizlerken bulaşık deterjanı veya beyaz sabun kullanabilirsiniz. 

Deri Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Deri koltuk temizleme işlemi kendine özgü bazı ayrıntılar içerir. Özellikle su bazlı ürünlerle deri koltuklarınızı temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Temizledikten sonra sildiğiniz deri koltuklarınızda deri bakım ürünleri kullanarak temizliğinizi eksiksiz tamamlayabilirsiniz.