Korona Virüsten Korunmak İçin Giysi ve Kumaş Temizliği

Korona Virüsten Korunmak İçin Giysi ve Kumaş Temizliği

Korona Virüsten Korunmak İçin Giysi ve Kumaş Temizliği

Bütün dünyayı etkileyen corona virüs ile ilgili araştırmalar, aşı ve ilaç geliştirme programları devam ederken, Covid-19’dan korunma yolları ve virüsün bulaşmasını engellemek için temizlik ve hijyen konusunda yapılması gerekenlere gelin birlikte göz atalım.

Covid Nasıl Bulaşır?

Covid-19 nasıl bulaşır? Bu sorunun cevabını pandemi sürecinin başından beri Dünya Sağlık Örgütü gibi kurumlar ve pek çok tıp uzmanı açıkladılar ve bununla ilgili her gün yeni bir bilgiyle karşılaşmak mümkün. Herkesi çok yakından etkileyen pandemi sürecinde Covid-19 korunma yolları hakkında pek çok araştırma yapıldı ve yayınlandı. Bu süreçte herkesin bireysel olarak alabileceği pek çok önlem bulunuyor. 

  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre kendinizi ve başkalarını Covid-19'dan korumak için, öksürdüklerinde, hapşırdıklarında veya konuşurken enfeksiyon kapma riskinizi azaltmak için insanlarla aranızda en az 1 metrelik bir mesafe bırakın. İç mekanda iseniz bu mesafeyi daha da artırın. 
  • Maske takmayı kesinlikle ihmal etmeyin ve maskelerin coronavirüse karşı olabildiğince etkili olması için uygun kullanım, saklama ve temizleme kurallarını uygulayın. 
  • Öksüren veya hapşıran insanlardan en az 2 metre uzakta durun, mesafenizi korumaya dikkat edin ve mutlaka maskenizi takın.
  • Herhangi bir yerde ya da alışveriş yaparken kesinlikle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının. El dezenfektanı kullanıyorsanız en az 80 derece alkol içerdiğine dikkat edin.
  • Ellerinizi, herhangi bir yüzeye dokunduktan sonra mutlaka sabunla en az 30 saniye yıkayın. Temizlik, bu virüsten korunmanın en önemli yollarından biri.

Kıyafetten Virüs Bulaşır Mı?

Corona virüsün çeşitli yüzeylerde birkaç saatten birkaç güne kadar hayatta kalabildiği yönünde bazı çalışmalar var ama süreler hakkında kesin bilgiler ne yazık ki yok. Bu noktada basit hijyen önlemleri, ailenizin ve diğer herkesin sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. 

Evde bulunan, herkesin temas etme olasılığı yüksek olan kapı kolları, masalar, mutfak ve banyo yüzeyleri, bilgisayarlar, telefonlar, uzaktan kumandalar gibi eşyalar su ve sabunla ya da alkol oranı yüksek dezenfektanlarla temizlenebilir. Peki kıyafetleriniz ne olacak? Markete gittikten sonra giysilerinize coronavirüs bulaşmış olabilir mi? Kıyafetlerinizde plastik ve çelik parçalar varsa virüsün buralara tutunma ihtimali vardır. Enfekte bir kişiyle yakın temasta bulunulduysa kıyafetlerin mutlaka eve gelindiğinde hiç bir yere dokunulmadan çıkarılıp yıkanması gerekir. Peki, kıyafetten virüs bulaşır mı? Bahsettiğimiz gibi bir durumda elinizle kıyafetinize dokunup yüzünüze götürürseniz kıyafetten virüs alma ihtimaliniz olabilir.

Virüsler Kıyafetlerde Kaç Gün Kalır?

Corona kıyafette kaç gün kalıyor, coronavirüs kıyafette kaç saat kalıyor? Çalışmalar, coronavirüsün kumaşlar ve giysiler üzerinde ne kadar süre hayatta kalabileceğini tam olarak göstermiyor yani coronavirüs kıyafette kaç saat kalıyor henüz tam bilinmiyor. Plastik ve metal yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabileceği olasılığı ise göz ardı edilmiyor. Bu yüzden giysilerde ve özellikle giysilerdeki çelik ve diğer metal aksesuarlar üzerinde belirli bir süre yaşayabileceği akıldan çıkarılmamalı. Özellikle gözenekli kumaşlar ve bunlardan yapılan giysilerin coronavirüs taşıma ve bulaştırma ihtimaline karşı kıyafetlerin özellikle dışardan eve gelindiğinde temizlenmesi gerekiyor. Uzmanlar hala virüsün yayılma ve bulaşma yollarını araştırırken biz coronavirüsten korunmak için kıyafetlerimizin temizliğini nasıl yapacağız?  

  • Bir mağazada, mesafe bırakmanın zor olduğu bir süpermarkette ya da kamusal alanda giysilerinizin kirlenmiş ve virüs bulaşmış olabileceğinden endişe ediyorsanız, dışarıda yakın mesafeden birisi üzerinize doğru öksürdüyse veya hapşırdıysa, giysilerinizde özellikle virüsün yaşayabileceği fermuar, toka gibi sert yüzeyler varsa bulaşma riskinin bertaraf edilmesi için giysilerinizi eve gelir gelmez yıkamanızda fayda var. 
  • Kıyafetlerinizi, virüs ve bakterilerden arındırmak için Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici Toz’un etkili gücünden faydalanabilirsiniz.
  • Virüsler yüksek sıcaklıklara dayanamadığı için beyazlarınızı yüksek sıcaklıklarda yıkayabilirsiniz. Solmasından endişe ettiğiniz ama virüs bulaşmış olabileceğini düşündüğünüz renkli kıyafetlerinizi ise düşük sıcaklıkta Vanish Kosla Multipower Deterjan Güçlendirici Sıvı ile yıkayarak derinlemesine bir temizlik ve hijyen sağlayabilirsiniz.