Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

küf lekesi nasıl çıkar

küf lekesi nasıl çıkar

Küf, nemli ve ıslak bölgelerde meydana gelen mantar oluşumlarıdır. İlk olarak kumaşın üzerinde pembe veya gri lekeler olarak baş gösteren küf lekeleri müdahale edilmediği takdirde hızla büyüyerek yayılırlar. Peki, kıyafetteki, perdedeki, kumaştaki küf lekesi nasıl çıkar? Küf lekelerinden kurtulmak için ne kullanmak gerekir? Gücünü oksijenden alan ve 100’den fazla lekeyi tek seferde çıkarın Vanish tüm bu soruların yanıtını sizin için derledi.

Küf lekesine alternatif çözüm önerileri

Herkesin korkulu rüyası olan küf lekeleri aslında sanıldığı kadar korkunç değil. Birçok alternatif yol ve yöntem ile de onlardan kurtulmak mümkün. Bunlardan en bilinenleri genellikle karbonat, amonyak ya da çamaşır suyu kullanmaktır. Ancak bizden tavsiye; her şeyden önce yapılacak en doğru yol önlem almaktır. Ara sıra havasız kalan gardıroplarınızı havalandırarak, kıyafet ve kumaşlarınızı nemli bırakmayarak ve düzenli aralıklar ile kontrol ederek küflenmenin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca unutmamanız gereken birkaç püf noktası var; amonyak, oksijenli su ve çamaşır suyu ile işlem yapacaksanız mutlaka eldiven kullanmalı ve çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra eğer küf lekesinden tamamen kurtulmamışsanız onları kurutmamanız gerektiğidir. Çünkü kurutma işlemi lekenin iyice derine işlemesine sebep olur.

Kıyafetten küf lekesi nasıl çıkar?

Eğer küf lekesini ne çıkarır sorusuyla baş başa kaldıysanız bazı alternatif ve sıra dışı yöntemleri gözden geçirmeniz gerekebilir.

  • ¾ oranında karbonat ve ¼ oranında suyu karıştırarak cıvık bir hamur elde edin.
  • Bu hamuru küflenmiş yüzeye iyice yedirin ve fırçalayın.
  • Yarı yarıya beyaz sirke ve suyu karıştırarak bir solüsyon hazırlayın ve karbonatla fırçaladığınız lekeyi iyice yıkayın.
  • Duruladığınız kıyafet veya kumaşı çamaşır makinesinde her zamanki programda yıkayın.

Küçük bir tavsiye: Bu işlemi gerçekleştirmeden önce küf lekeli kumaşı çamaşır makinesinde yıkamayın. Aksi takdirde küf lekesi pişecek ve kumaşın dokusuna iyice nüfuz ederek sabit hale gelecektir.

Eğer lekeli kumaş çok hassas bir materyalden üretilmemişse amonyak da küf lekesi için çözüm olabilir. Yine eldivenlerinizi takın ve az bir miktar amonyağı suya katın. Seyrelttiğiniz amonyağı temiz şifon bir bez ya da sünger yardımıyla lekenin üzerine uygulayın ve ardından makinenizde yıkayın. Amonyak gibi tehlike arz edebilecek kimyasalların kutularının ve şişelerinin üzerinde yazanları kullanmadan önce mutlaka okuyun.

Perdedeki küf lekesi nasıl çıkar?

Perdeler evlerin en temel ve göze çarpan eşyalarındandır. Bakımları çok da zor değildir ancak çok hava almayan ve nemli bir evde oturuyorsanız perdeleriniz ne yazık ki zamanla küflenebilir. Peki perdeleriniz küflendiyse ne yapacaksınız? Eğer küfü erken zamanda fark ederseniz, yani birkaç günlük bir küfse hemen tuz ile ovalayıp perdelerinizi yıkayabilirsiniz. Bu yeni oluşan küfler için oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Eğer oluşan küf daha köklüyse, o zaman bire beş ölçek oksijenli su karışımı ile perdelerinizi yıkamayı deneyebilirsiniz.

Küf lekelerinden her daim uzak kalmak ve tüllerinizin temizliğini şansa bırakmak istemiyorsanız düzenli olarak makinenizin deterjan gözüne bir ölçek Vanish Toz Tül Temizleyicisi, yumuşatıcı gözüne ise Vanish Tül Parlatıcı ekleyin ve perdelerinize uygun bir programda yıkama programını başlatın. En zorlu küf lekelerinden bile kurtulmak işte bu kadar kolay!