KUM VE DENİZ LEKELERİ NASIL ÇIKAR?

Yaz demek deniz, kum ve güneş demek... Üç tarafı denizlerle kaplı bu ülkede yaz aylarını deniz kenarına inmeksizin geçirmek ise neredeyse imkansız. Sıcak havalarla birlikte açılan deniz sezonunda soluğu hepimiz sahillerde alırız. Yaz aylarının vazgeçilmez üçlüsünden güneş, cildimizi sıcacık ısısıyla bronzlaşıp güzelleştirir. Denizin tuzlu suyu boğazlarımızı temizler. Kum ise ya voleybol gibi keyifli oyunlara saha olur ya da küçük çocukların yaratıcılıklarını konuşturmalarına yardımcı bir alan haline gelir. Fakat biz deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken kıyafetlerimiz o kadar da şanslı değildir. Sahilde geçirdiğimiz güzel bir günün sonunda, özellikle tuzlu deniz suyu ile kum giysilerimizde zorlu lekeler oluşmasına neden olabilir.

Kumda oynayan bir çocuk

Kumda oynayan bir çocuk

Deniz tuzu nasıl temizlenir?

Deniz suyu kıyafetlerimizle temas ettiğinde suda bulunan yoğun miktardaki tuz, su buharlaşıp gittiğinde geride bir leke olarak kalır. Dolayısıyla cevap aradığımız asıl soru, deniz suyu nasıl temizlenir değil tuz lekesi nasıl çıkar olmalıdır. Bu soruya cevap olarak değerlendirebileceğiniz birkaç farklı leke çıkarma alternatifi mevcut. Ancak farklı leke çıkarma yöntemleri öncesinde dikkat etmeniz gereken ortak nokta kıyafetinizi ilk önce duru soğuk sudan geçirmek olmalı. Çünkü deniz tuzunu kumaşta bekletirseniz daha sonra çıkarması çok daha zahmetli olacaktır. Kumaş üzerinde bekleyen deniz tuzu, uzun süre temizlenmediği takdirde kıyafetlerinizin kumaşının rengini de soldurur. Üstelik deniz tuzunun uzun süre beklemesiyle katılaşan kumaşın dokusu da özelliğini kaybedebilir ve bozulabilir. Dolayısıyla kıyafetleriniz deniz tuzu ile kirlendiğinde giysilerinize anında, temiz su ile müdahale etmeniz akıllıca olacaktır.

Deniz tuzu lekesi ile uğraşırken başvurabileceğiniz en etkili leke çıkarma yöntemi karbonat kullanmak. Üstelik karbonatı sadece giysileriniz için değil, mayo kumaşındaki lekeler için de kullanabilirsiniz. Karbonat hassas mayo kumaşına zarar vermediği gibi, deniz tuzunun zarar verici etkilerinden de mayonuzu korur. Tek yapmanız gereken büyük bir leğene bir su bardağı karbonat koyup lekeli giysilerinizi ve eğer varsa mayolarınızı bu su ile yıkamak. Tuzlar çıktıktan sonra ise kıyafetlerinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Ardından da normal yıkama rutininizi uygulamak için kıyafetlerinizi makineye atabilirsiniz. Çıkması çok zor olan ve kumaşa iyice işlemiş olan deniz suyu lekelerinde kıyafeti bir gün boyunca şekerli suda bekletmek de işe yarayacaktır. Şekerle birlikte tuz çözülür; böylece yok olması daha kolay bir hal alır. Ayrıca deniz tuzu ile sertleşen giysinizin kumaşını da bu şekilde yumuşatmayı başarabilirsiniz.

Basit ama etkili

Leke giderici olarak kullanabileceğiniz yöntemlerden biri de sabunlu sudur. Soğuk su ve sabun ikilisi, özellikle anında temizleyemediğiniz, uzun süre beklemiş tuzlu su lekeleri için güçlü bir çözümdür. Tek yapmanız gereken soğuk su ile duruladığınız giysilerinizi sabunlu su ile yeniden elde yıkamak. Deniz tuzunun kumaştan çıktığından emin olduktan sonra, normal yıkama rutininizi uyguladığınız takdirde giysilerinizin sorunsuzca temizlenmiş olduğunu görebilirsiniz.

Sabunlu su kurumuş ve çamurlaşmış kum lekelerini çıkarma konusunda da en iyi leke çıkarıcı olarak öne çıkar. Fakat kum lekelerini çıkarmak için giysilerinizi suya sokmadan önce, kum parçacıklarından tamamen kurtulduğunuza emin olmanız gerekir. Bunun için kıyafetinizi önce silkeleyerek kumları dökmelisiniz. Ardından onu temiz bir suya sokup tekrar kurumasını bekleyin. Kıyafetinizi ikinci kez kuruttuğunuzda, ilk seferde dökülmeyen kumlar kendini belli edecektir. Silkeleyerek o kumlardan da kurtulduktan sonra sabunlu su ile kumlu bölgeyi yıkamanız yeterli olur.

Fakat unutmayın ki tüm bu işlemler kıyafetlerinizin yapısını etkileyebilir. Bu sebeple yukarıda bahsedilen önerileri uygulamadan önce kıyafetinizin kumaş türüne dikkat etmeyi veya yıkama koşullarına bakmayı ihmal etmemelisiniz.