Kumaş Lekelerinin Şifresi Çözüldü

Daha önce kıyafet yıkamış olabilirsiniz, fakat kumaşı ne olursa olsun hiçbir şey sizi aşırı zor bir lekeyle başa çıkmaya hazırlayamaz. Farklı kumaş tiplerini inceleyeceğiz:

Yıkama talimatları etiketi

Yıkama talimatları etiketi

Doğal Kumaş Lekeleri

Pamuk Kumaş Lekeleri

Pamuğun en yaygın kumaş tipi olduğuna inanılır.

Yumuşak ve cildi rahatlatıcı olduğu için genellikle çocuk kıyafetleri ve yatak örtülerinde kullanılır. Pamuk aynı zamanda soğuk havalarda ısıyı içeride tutarken sıcak havalarda ise ısıyı dışarıda tutar (düz beyaz tişört ve SPF of seven ile).

Pamuğun yıkaması aynı zamanda oldukça kolaydır – her zaman yıkama etiketini kontrol edin, kimi zaman çamaşır makinesinde yıkanabilirler, ve elbette pamuk kumaş üzerinde bir leke varsa lekeyi pamuktan çıkarmak için Vanish kullanmak tamamen güvenlidir.

Vanish Gold Oxi Action Toz’u ılık su ile karıştırın ve lekenin üzerine doğrudan uygulayın, kıyafet bakım etiketine uygun şekilde durulayıp yıkayın; böylelikle lekeyi çıkarabilirsiniz. Ancak, daha da dikkatli olmak isterseniz çamaşır makinenize normal deterjana ek olarak ekstra bir ölçek ekleyebilirsiniz.

İpek Kumaş Lekeleri

İpek gibi hassas kumaşlar polyester ve ipek lifleri gibi farklı bileşenlerden meydana gelmektedir ve leke çıkarma veya yıkama sırasında farklı tepkiler verebilirler. Bu nedenle lekeyi çıkarmaya çalışmadan önce kıyafet bakım etiketine bakmanız önerilir. İpek ürünleri söz konusu olduğunda lekeleri çıkarmak için deterjanlar tek başına yeterli olmayabilir, ancak Vanish Oxi Action Sıvı ipek kumaşlarınızdan lekeleri çıkarmak için kullanılabilir.

Keten Kumaş Lekeleri

Keten kumaşlar keten bitkisinin köklerinden elde edilen doğal liflerden yapılır ve genellikle yumuşak bir materyaldir. Daha yumuşak pamuklar gibi keten de çamaşır makinesinde çok sert bir şekilde sıkılırsa hasar görebilir. Leke kumaşlar üzerinde ne kadar kalırsa çıkarması da o kadar güç hale gelecektir, bu nedenle özellikle daha hassas kumaşlar için lekeyi mümkün olan en kısa zamanda çıkarmak en iyisi olacaktır.

Yün Kumaş Lekeleri

Yünden lekeleri çıkarmak söz konusu olduğunda bazı leke çıkarıcılar çok güçlü olup yünün liflerinin çekmesine neden olabileceği için kullanım kılavuzunu okumak her zaman çok önemlidir. Ketende olduğu gibi yün kıyafetler de ekstra dikkat göstermemeniz halinde çamaşır makinesinde çekebilir ya da şekli bozulabilir.

Sentetik Lif Kumaş Lekeleri

Naylon Kumaş Lekeleri

Naylon terimi New York ve Londra’dan gelmektedir. Kıyafetlerde, kağıtlarda ve kapaklarda oldukça yaygın olarak kullanılan bir materyaldir ve doğal liflere nazaran daha dayanıklı olma özelliği gösterir. Üstelik naylondan yapılan kumaşların bakımı ve temizlenmesi ekstra çaba gerektirmeksizin kolaydır.

Polyester Kumaş Lekeleri

Diğer kumaşlara nazaran daha zor kırıştığı için polyesterin kullanım alanı oldukça geniştir – oldukça güçlü bir kumaştır ancak oldukça yumuşak bir dokuya sahiptir. Genellikle ‘karma kumaş’ şeklinde diğer doğal liflerle karıştırılır.

Polyesterin temizlenmesi oldukça kolaydır bu nedenle çamaşır makinesine atmaktan çekinmeyin. Eğer kurtulmanız gereken bir leke varsa her zaman Vanish Gold Oxi Action Toz ile ön işlemi (ya da durulama) uygulayabilirsiniz ve 1 ölçek daha fazla Vanish ekleyerek normal şekilde yıkayabilirsiniz.

Denim Kumaş Lekeleri

Denim pamuktan yapılıyor olsa bile teknik olarak sentetik bir kumaştır. Dokuma iki ya da daha fazla dikey liflerin altından geçerek kot ve ceketlerde fark ettiğiniz genel çapraz örgüyü meydana getirir.

Denimin kullanım alanı dayanıklılığı ve rahatlığı onu piyasadaki en şık ve pratik kumaşlardan biri yaptığı için oldukça geniştir.  

Kumaşları Nasıl Yıkamalıyız?

Farklı kumaşlarınızı ayrı yıkamak yalnızca doğru bir şekilde yıkanmalarını sağlamaz; aynı zamanda bir kumaştan diğerine renk geçmesini de önler.

Hassas olarak nitelendirilen pek çok kumaşın etiketinde ‘elde yıkama’ sembolü bulunur. Bu gibi durumlar için çamaşır makinenizde ‘elde yıkama’ ya da ‘hassas’ seçeneği olabilir, bu nedenle kullanım kılavuzunu kontrol etmek faydalı olacaktır.

Kıyafetlerinizin etiketinde bulunan bakım etiketlerine bakmak her zaman oldukça önemlidir, ancak belirli bakım sembollerinin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi almak için Çamaşır Yıkama Etiketleri: çözümlenmiş ikonlar yazımıza bakın.