Lekelerle Mücadele: Spor Eşyalarınızdan Çim ve Çamuru Çıkarmak

SPOR KIYAFETLERİ NASIL YIKANIR?

Sağlıklı bir yaşam için spor olmazsa olmazdır. Spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerin içinde kendinizi rahat hissetmeniz de verim alabilmek adına oldukça önemlidir. Bu nedenle size rahat hareket etme imkanı sunan, teri emen, kuruluk hissi yaratan ve hava alan kıyafetler daha çok tercih edilir. Ancak bu yüksek teknolojili kıyafetlerin bakımı ve temizliği diğer kıyafetlere göre farklılık gösterebilir.

Çamurda yuvarlanan futbolcular

Çamurda yuvarlanan futbolcular

Önce havalandırın

Spor kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka havalandırmanız gerekir. Spor çantanızın içinde kapalı kalan giysiler kötü kokuya neden olabileceği gibi bu kapalı ortam bakteriler için de elverişli bir ortam yaratır. Dolayısıyla spor kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka bir süre açık havada havalandırın.

Spor kıyafetlerinizi yıkama işlemi sırasında dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de kıyafetinizi ters çevirmek olacaktır. Spor sırasında oluşan ter, yağ ve bakteriler kıyafetlerin iç yüzeyinde daha fazla bulunur. Bu nedenle, spor kıyafetleri ters çevirerek çamaşır yıkama makinesine atmak çok daha başarılı sonuçlar verecektir.

Yumuşatıcı kullanmayın

Spor kıyafetleri yapıları itibariyle oldukça yumuşak kumaşlardan üretilir. Bu nedenle yumuşatıcı kullanımı spor kıyafetlerinizin bu özel yapısını bozarak ömrünü kısaltabilir. Hassas yapılı kumaşlara sahip spor kıyafetlerini yıkamak için 30 derece yeterlidir. Kuru deterjan yerineyse sıvı deterjan tercih etmenizde de yarar vardır. Kuru deterjan kumaş üzerinde lekeler ve kalıntılar bırakabilir.

Ter lekesi şüphesiz en zorlayıcı spor kıyafeti lekesidir. Öte yandan spor salonunda veya açık havada yapılan antrenmanlar sonrasında oluşabilecek kir ve lekeleri de unutmamak gerekir. Dolayısıyla spor kıyafetlerinizi yıkarken sadece ter lekelerini hedef almamalı ve daha derinlemesine bir temizlik için hareket etmelisiniz. Bu noktada leke çıkarıcı özellikli malzemeler kullanabilirsiniz. Karbonat, bu malzemeler arasında en çok tercih edilendir.

Spor kıyafetleriniz için yıkama önerileri

Ancak siz yine de performansınızı arttırmak ve sizi rahat ettirmek için özel olarak tasarlanmış hassas kumaşlı spor kıyafetlerinizin uzun ömürlü olması için çamaşır yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak yıkama işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Doğru adımları uyguladığınız takdirde spor kıyafetleriniz zarar görmeden temizlenebilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de spor kıyafetlerinizi günlük kıyafetlerinizle birlikte yıkamamak olacaktır. Onları yalnızca kendi kumaşına yakın, hassas giysilerle birlikte yıkamalısınız. Sert yüzeylere sahip kaşe, yün ya da kot pantolon gibi giysiler, içlerindeki tüy ve yün oranı ağır olduğundan hassas ve aşınması kolay olan spor kıyafetlerinizin kumaşlarına zarar verebilir.

Tüm bunlara uyduğunuz takdirde spor kıyafetlerinizi gönül rahatlığıyla çamaşır makinenizde yıkayabilirsiniz. Plastik astarlı spor şapkalarınız, sırt çantalarınız ve bez spor ayakkabılarınız da çoğu zaman makinede yıkanmaya uygundur. Ancak söz konusu bu türden eşyalar olduğunda yıkama işlemini sık sık tekrarlamamanız gerekir. Özellikle spor ayakkabılara bu konuda ekstra dikkat etmelisiniz. Nitekim çamaşır makinesine atılan spor ayakkabılar tertemiz çıksa da bu uygulamayı sürekli olarak tekrarladığınız takdirde ayakkabınızın teknik özelliklerine zarar verebilirsiniz; ya da bir süre sonra ayakkabınızın kumaşında yırtılmalar meydana gelebilir. Bu nedenle spor ayakkabılarınızı makine yerine ılık su ile fırçalayarak elde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Böylece çok daha uzun ömürlü olmalarını sağlamış olursunuz. Eğer spor ayakkabınızı çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız, yıkamadan önce bağcıklarını çıkarmayı unutmayın. Ardından bir filenin ya da yastık kılıfının içerisine yerleştirerek makineye atın. Spor ayakkabıları makinede yıkarken ılık suda ve kısa programda yıkanması önerilir.