Manto ve Ceketlerinizi Lekeden Koruyun

MANTO VE CEKET TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Havaların serinlemeye başlamasıyla beraber mont ve ceketler, dolapların kuytularından çıkıp hayatımızın merkezine yerleşiverir. Yaz ve ilkbahar sezonu boyunca hiç giyilmeden kapalı kapılar ardında duran sezonluk bu parçaların bakımı ve muhafazası da oldukça önemlidir. Hem renklerinin sararmaması hem temizleme hem de kumaşlarının hasar görmemesi açısından ilgi ve hassasiyet isteyen mont ve ceketlerin bakımı nasıl yapılır, gelin beraber bakalım.

Manto ve ceket temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Montlar en çok yıpranan kıyafetlerdendir. Belki sizi soğuktan, rüzgârdan, kardan ve yağmurdan korurlar; fakat aynı zamanda tüm bunlara maruz kaldıkları için hem kir derinlerine dek işler hem de çeşitli hasarlar görebilirler. Tam da bu nedenle montları makinede ya da elde yıkamak yerine kuru temizleme usulüyle kirlerinden kurtulmalarını sağlamak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Çünkü bilhassa kış aylarında yeterince su ve rüzgârla muhatap olan bir montu, ikinci kez makinede suyla yıkamak ekstra zarar görmesine neden olabilir. Bu zararlar kumaş özelliklerinin kaybedilmesi, renginde solmalar, dikişlerinde açılmalar ve su geçirmezlik gibi çeşitli niteliklerinde bozulmalar şeklinde sıralanabilir.

Manto ve kaban temizliğinde de durum çok farklı değil. Çamaşır makinesi ya da elde yıkamak, kumaşın deforme olmasına sebep olabilir ya da kalın kumaştan yapılmış olmaları sebebiyle istediğiniz temizlik etkisini elde edemeyebilirsiniz. Hele de kaşe gibi hassas bir kumaştan yapılmışlarsa, hasar görme riski artabilir. Dolayısıyla tam mevsim bitiminde mantolarınızı ve kabanlarınızı kuru temizlemeye göndermek bahar ve yaz ayları boyunca dolapta sakladıktan sonra sezon başında bir kere daha temizletmek en mantıklısıdır. Böylece en derinlerine yerleşmiş olan tüm kirlerinden ve dolapta beklerken oluşan kokudan kurtularak yepyeni bir hale bürünürler.

Bu noktada hatırlatmakta fayda var: Sahip olduğunuz mont, manto ya da kabanın yıkama talimatlarını mutlaka gözden geçirmeli ve kuru temizlemeye verirken gerekirse bu konuda yönlendirme yapılmalısınız. Bu sayede onların ömrünü uzatabilir; ilk günkü canlılığı ve sağlamlığını da koruyabilirsiniz.

Söz konusu ceketler olduğunda da benzer bir hassasiyetle davranmak gerekir. Deri, süet, keten, yün gibi birbirinden farklı türde pek çok kumaş seçeneğinin olduğu ceketlerin evde bilinen yöntemlerle temizlenmeye çalışılması kimi zaman risk oluşturabilir. Bu yüzden ceket temizliği için de kuru temizlemeye başvurabilirsiniz. Eğer söz konusu kot ceket gibi daha sağlam parçalarsa, yıkama talimatlarına uygun bir şekilde evde de kolayca temizliğini yapabilirsiniz.

Manto ve ceket temizliğinin püf noktaları

Manto ve ceketlerin bakımında dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktasına da değinelim. Ani lekelenmelerde lekenin hemen emilme ihtimaline karşılık hızlıca müdahale etmek gerekebilir. Bu durumda kıyafetinizin leke bulaşan kısmına tuz veya sirkeli su ile ilk müdahaleyi yapabilir, ardından kuru temizlemeye verebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha hassas kumaşlardan yapılmış manto ve ceketler organik yapıya sahip olduklarından hava alan ve çok sıcak olmayan yerlerde saklanmaları gerekir. Bu durumu hafife almamalı; gerekirse deri, süet, kaşe, yün gibi hassas yapıdaki mont, kaban ve ceketlerinizi yıl içinde birkaç kere havalandırmalısınız. Son olarak tüylenen kaşe kabanlara gelelim. Bu kabanları tüylerinden arındırmak için ponza taşı en büyük yardımcınız olacaktır.

Özetle manto ve ceketler her daim özel bir ilgi isterler. Onların ömrünü uzatmak için gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz takdirde faydalarını mutlaka görürsünüz ve uzun yıllar kullanabilirsiniz.