Manto ve Ceketlerinizi Lekeden Koruyun

Bir manto veya ceket, çamur lekesi, kahve lekesi ve mürekkep lekesi gibi inatçı lekeleri çekebilir ve leke çıkatmaya nereden başlamak gerektiğini kestirmek zor olabilir. Bu rehber, bu sevimsiz lekeleri kumaşa zarar vermeden nasıl çıkarabileceğinizi anlatacak, böylece kışlık kıyafetiniz gardırobun arkasını boylamayacak. Lekeniz yeni olsa da günlerdir kurumuş olsa da onu çıkarmak için çözümümüz var.

Çamur ve Toprak

Toprak veya çamur lekesini çıkarmaya başlamadan önce onu kurutmanız gerekiyor. Eğer lekeyi yeniyken kurcalarsanız yayma, daha da büyütme ihtimaliniz var. Çamur veya toprak kurur kurumaz büyük parçaları kazıyın, böylece çalışacağınız yüzey pürüzsüz hale gelecek. Vanish Gold Oxi Action Toz’u biraz suyla karıştırın ve lekeye hafif hafif sürün. Lekenin çıkmaya başladığını fark ettiğinizde lekeyi sıcak suya tutup iyice çitileyin.

Leke hala görünüyorsa kıyafeti bir saate kadar sıcak suya bastırın, gerekirse biraz daha Vanish ekleyin. Bu, ceketinizde artakalan bütün çamur ve toprağı çıkaracak. Kıyafeti suya bastırmayı bitirince (ve ceket ancak çamaşır makinesinde yıkanabilirse) lekeden hiçbir iz kalmamasını garanti etmek için deterjanın üzerine bir ölçek Vanish ile makinede normal programda yıkayın.

Tükenmez Kalem Mürekkebi

Tükenmez kalemin mucidinin vereceği çok yanıt var. Tükenmez kalemlerin cebinizde sızma eğilimi, onları kullanışlı oldukları kadar sinir bozucu hale getiriyor. Bu kalemler geçmişte birçok cekete imzasını attı. Leke çıkarma süreci, nereden başlayacağınızı bilmediğinizde imkansız görünebilir ama mürekkep lekeleri çok basittir ve sorunsuz çıkarılabilir.

Kumaşa biraz Vanish Gold Oxi Action Sıvı’yı yedirmekle başlayın. Leke iyice kaplandığında ve jel işe başladığında dört saate kadar bekletin. Lekenin çıkmaya başlayıp başlamadığına göz gezdirin çünkü leke çıktığında artık sıcak suda kolayca durulanacaktır.

Kahve Lekeleri

Kahve lekelerinin neden bu kadar zor çıktığına hakkında şaşırtıcı ölçüde büyük miktarda bilimsel araştırma var. Bunun nedeni, kahve parçalıklarının birlikte küreler halinde topaklanmasıdır, yani sıvı çok hızlı ve dışarıdan eşit şekilde buharlaşır; ortada yoğunlaşmış, kumaşın liflerinde birikmiş parçacıklar bırakır.

Ceketinize kahve sıçrarsa bölgeyi soğuk suyla durulayın. Kıyafet iyice ıslandığında Vanish Gold Oxi Action Sıvı ile ovalayın ve beş dakikadan fazla bırakmayın. Sonuç olarak, ceketiniz makinede yıkanabilirse deterjanın üzerine bir ölçek Vanish ekleyerek geride kalan her türlü hafif izden de kurtulun. İz çıkmamışsa bölge ovalandığında köpük kalmayana kadar soğuk suyla dikkatlice durulayın.

İşte, ceketlerinizde iz bırakabilecek en yaygın lekelerden bazıları için rehberiniz hazır. Artık, mürekkep, kahve, çamur ve toprak lekelerini kaygılanmadan çıkarabileceksiniz.