Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Renkli giysiler ve mürekkep lekesi

Renkli giysiler ve mürekkep lekesi

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Hem okul hem de iş hayatının vazgeçilmezi mürekkepli kalemler her daim çantamızda, cebimizde. Özellikle kırmızı, mavi ve siyah renklerinin çokça tercih edilip kullanıldığı bu kalemler her ne kadar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olsa da bazen sebep oldukları lekelerle de kalıcı hale gelip kabusa dönüşebiliyor. Fakat aslında mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı pek de zor değil...

Mürekkep hem kalıcı olması hem de çabuk kuruması istenen bir ürün. Sonuçta kimse yazdıklarının hemen dağılmasını veya zaman içerisinde silinmesini istemez. Bu nedenle mürekkep kalıcılığı yüksek bileşenlerin bir araya getirilmesiyle elde ediliyor. Çabuk kuruyan yağ bazlı bir sıvı olması da mürekkebin kıyafetten, halıdan ya da koltuktan temizlenmesini de zorlaştırıyor.

Ama tabii mürekkep lekesinden kurtulmak imkansız değil. Hatta doğru yolu bilirseniz, lekeyi çıkarmak oldukça basit. Peki, mürekkebi ne çıkarır, sertleşmiş ve kurumuş mürekkep lekesi nasıl geçer; gelin beraber bakalım ve kusursuz temizliğe ulaşalım.

Kumaşlardaki mürekkep lekesine etkili çözüm Vanish Kosla Oxi Action

Mürekkep lekesi neyle çıkar sorusuna yanıt aramaya öncelikle beyaz kumaşlar ile başlayalım. Beyazların yeni ve parlak görünmesi elbette herkesin arzusu. Oldukça zorlu bir leke olan mürekkep lekesi de bu arzuyu kabusa çevirebilir.

 Ancak Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz ailesi sayesinde bu lekeden kurtulabilirsiniz. Hem sıvı hem de toz halinde bulunan bu ürünün içeriğindeki oksijen gücü sayesinde mürekkep lekelerinden tek yıkamada ve düşük sıcaklıklarda bile kolayca kurtulabilirsiniz. Dilediğiniz formunu seçerek gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ürünün kumaşınızın grileşmesine engel olan beyazlatıcı özelliği de var. Seçiminiz Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’dan yana olacaksa şu adımları takip ederek yıkama işleminizi yapabilirsiniz:

 • Ürünü sadece lekeli bölgenin üstünü örtecek kadar dökün.
 • Oksijen moleküllerinin lekeye hücum etmesi için birkaç dakika bekletin.
 • Ardından çamaşır deterjanı yanına bir ölçek Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz ekleyerek yıkama işleminizi gerçekleştirebilir; Vanish’in yenilmez oksijen gücü sayesinde mürekkep lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Renkli kıyafetleriniz için de aynı işlemleri Vanish Kosla Oxi Action Pembe Sıvı kullanarak uygulayabilirsiniz. Bu ürünün de toz formu mevcut. İçeriğinde klor bulundurmadığı için renkli kıyafetlerinizde solmalara neden olmaz. Bu nedenle de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Eğer Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Toz’u kullanmak isterseniz de şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Toz ölçeğinin dörtte birine üründen koyun.
 • Daha sonra ölçek dolana kadar üzerine su ekleyin ve karışımı lekenin üzerine yedirin.
 • 5 dakika bekletin ve daha sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinde güzelce durulayın.

Renkli kıyafetlerinizi toz ürünle temizlemek isterseniz de Vanish Kosla Oxi Action Pembe Toz’u kullanabilirsiniz.

Hem beyaz hem de renkli kumaşlarda 100’ü aşkın lekede kesin çözüm sunan Vanish Oxi Action’ları kullanırken ürünlerin kullanım talimatlarını ve kıyafetlerinizin üzerinde belirtilen yıkama önerilerini mutlaka okumalı ve dikkate almalısınız. Bu sayede kıyafetinizin kumaşınıza zarar vermeden en başarılı sonuca ulaşabilirsiniz.

Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar diyenlere: Vanish Kosla Halı Şampuanları

Mürekkep yalnızca kıyafetleri lekelemiyor. Beklenmedik kazalar çamaşır makinesinde yıkanamayacak halıların veya koltuk yüzeylerinin de lekelenmesine sebep olabiliyor. Ama artık evinizin mürekkep dökülen yüzeyleri için endişelenmenize gerek yok. Vanish Kosla Halı Şampuanları ile kurumuş mürekkep lekelerinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ürünü kullanırken izlemeniz gereken adımlar şu şekilde:

 • Mürekkep dökülen yerin tamamen kuruduğundan emin olmak için bir peçete yardımıyla yüzeyin üzerindeki fazlalıkları alın.
 • Elektrik süpürgesiyle lekenin etrafındaki tozları temizleyin.
 • 1 ölçek Vanish Kosla Halı Şampuanı’nı 9 ölçek suyla karıştırın.
 • Elde ettiğiniz köpüklü temizlik suyunu temiz bir bez yardımıyla lekeye uygulayın. Halı üzerindeki lekenin kısa süre içerisinde temizlendiğini göreceksiniz. Özel formülüyle yüzeylerin dokusuna zarar vermeden yumuşaklığını koruyan Vanish Kosla Halı Şampuanı en derinlerdeki lekelere bile kısa sürede etki eder ve sizi fazla ovalama derdinden kurtarır.
 • Yüzey tamamen kuruduktan sonra yeniden elektrik süpürgesiyle etrafındaki tozları alarak leke çıkarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Mürekkep lekesine alternatif çözümler

Mürekkep lekesini ne çıkarır sorusuna alternatif cevaplar arayalar için de birkaç farklı çözüm önerisi mevcut. Bu noktada en büyük düşmanınızın sıcak su olduğunu hatırlatalım. Çünkü sıcak su lekenin daha çok yayılıp emilmesine sebep olabilir ve tamamen yok olmasını güçlendirebilir. Dolayısıyla ne tür bir ürün kullanırsanız kullanın ilk müdahalede sıcak sudan kaçınmalısınız.

Giysiden mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Gün içinde her an elinizin altında olsun diye cebinizde taşıdığınız mürekkepli kalemler bazen istenmeyen kazalara sebep olabilir. Kapağı kazara açık kalan kaleminiz cebinize akıp güç lekeler oluşturabilir ya da yazı yazarken kayan kalem pantolon üzerinde hiç de istemediğiniz izlere yol açabilir. Aynı şey tükenmez kalem için de geçerli elbette. Bu noktada pantolon veya gömlekten mürekkep lekesi nasıl çıkar, diyenlere cevabın ne kadar basit olduğunu az önce belirtmiş olduk: Vanish Kosla Oxi Action. Ama bunun dışında kullanabileceğiniz ev tipi ürünler de var.

 • Kıyafetlerdeki mürekkep lekesini sirkeli suya batırılmış temiz bir bez yardımı ile temizleyebilirsiniz. Lekeyi bu bezle ovun ve sonrasında durulayın. Yalnız beyaz sirke kullanmaya özen gösterin. Renkli sirkeler kıyafetleri boyayabilir.
 • Mürekkep lekesinden kurtulmanın bir diğer yolu da bir pamuğa limon suyu ya da ılık süt damlatıp lekenin üzerinde gezdirmek.
 • Nazik kumaşlarda lekenin üzerine talk pudrası döküp kurumasını bekledikten sonra yumuşak bir fırça yardımıyla üzerinden geçebilirsiniz.
 • Son olarak kot pantolondan mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabına bakalım. Bu aşamada lekenin üzerine bol miktarda nişasta dökerek beklemelisiniz. Nişasta mürekkebi emecektir. Fakat işlem bittiğinde pantolonu çamaşır makinesinde yıkamayı unutmayın.

Ancak bu ve benzeri yöntemler her zaman yeterli ya da doğru olmayabilir. Üstüne üstlük mürekkep lekesi gibi güçlü bir leke ile uğraşırken kumaşların üzerinde beklenmedik hasarlara ya da yıpranmalara yol açabilirsiniz. Bu noktada kesin, hızlı ve aynı zamanda güvenli bir çözüm için Vanish Kosla Oxi Action leke çıkarıcı çeşitlerine başvurabilirsiniz.

Halı ve koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerdeki mürekkep lekesini çıkarmak nispeten daha kolay. Çünkü çamaşır makinesinde yıkanabiliyor. Fakat makineyle temizlenemeyen koltuk yüzeyleri ve halılardaki mürekkep lekesini çıkarmak zorlayıcı olabiliyor. Tabii eğer Vanish Kosla Halı Şampuanı ile tanışmadıysanız!

Elbette her zaman her türlü temizlik malzemesine hızlıca ulaşamayabilirsiniz. Bu aşamada lekelerle savaşta evdeki ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat bu tarz ürünler zaman içerisinde mobilya yüzeylerinde ve halılarda aşınmalara ve yırtılmalara sebep olabilir. Bu nedenle çok zor durumda kalmadıkça birazdan bahsedeceğimiz yöntemleri uygulamamanızı tavsiye ederiz.

 • Diş macunu ve limon suyunu karıştırarak elde edeceğiniz macunu halı ve koltuklardaki mürekkep lekelerinde kullanabilirsiniz. Macunu lekeye sürün ve eski bir dış fırçasıyla ovalayın. Daha sonra ıslak bir bezle bölgeyi temizleyin.
 • Bir pamuğun üzerine aseton dökerek bu pamuğu mürekkep lekesi olan yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz.
 • Kıyafetlerde kullanılan nişasta ve süt yöntemini de halı ve koltuklardaki mürekkep lekelerini temizlemek için kullanabilirsiniz.
 • Lekeli yere saç spreyi sıkıp 10 dakika bekledikten sonra ıslak bezle iyice durulayarak da mürekkep lekelerinden kurtulmak mümkün.

Hatırlatmalıyız ki bu yöntemler her zaman etkili sonuç vermeyebilir. Çünkü özellikle kurumuş mürekkep lekesini çıkarmak alternatif yöntemlerle oldukça zordur. Bu aşamada sizi en kısa sürede en etkili sonuca ulaştıracak Vanish ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Özel formülü sayesinde halıların yumuşaklığını koruyarak ilk günkü parlaklığına kavuşturan Vanish Kosla Halı Şampuanı ve gücünü oksijenden alan Vanish Kosla Oxi Action aradığınız kusursuz temizliği sizlere sunmaya hazır!