Neden Terleriz?

Yağmur, çamur ve soğuk demek olan kış ayları genelde pek sevilmez. Azıcık güneş çıktı mı hemen keyifler yerine gelir, herkes yazı ne kadar özlediğinden dem vurur.

Yatak ve çarşaf

Yatak ve çarşaf

Neden Terleriz?

Yazı en çok sevme nedenlerimizden biri şüphesiz bir tişört ve bir şortla günleri geçirebilme lüksü. Hafifleyen ve renklenen giysiler çok güzel, evet; ama yaz sıcağıyla gelen ter işleri biraz bozuyor. Özellikle beyaz tişörtlerdeki sarı lekeler ve renkli kıyafetlerdeki beyaz lekeler yaz aylarının en can sıkıcı durumlarından biri.

Koltuk altı lekeleri nasıl çıkar diye endişeleniyorsanız öncelikle şu soruyu soralım; niye terleriz? Terlemek vücut için gerçekten gerekli mi?

Terlemek dışarıdan bakıldığında pek de hoş bir durum değil. Islak koltuk altları, beyaz lekeli tişörtler ve o kesif ter kokusu yeterince can sıkıcı. Ancak terlemek vücut için olmazsa olmaz; çünkü terleme olmazsa vücut, ısısını ayarlayamıyor ve ciltteki mineral ve sıvı dengesi sağlanamıyor. Bu nedenle terlemeyi önlemeye çalışmak, vücut sağlığı için doğru değil.

Terlemeye neden olabilen diğer faktörler nelerdir?

Vücudun normal işleyişi dışında kimi durumlar nedeniyle de terleyebiliriz. Günlük hayatımızda farkında olmadığımız birçok etken, daha fazla terlemeye neden olabilir.

Sıcak ortamlar: Vücut sıcaklığınızdan daha fazla sıcaklığa sahip ortamlar

İlaçlar: Hormon ilaçları, kalp ilaçları, anti-depresanlar, bazı ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları vb.

Fiziksel aktiviteler: Koşu, basketbol, hızlı yürüme gibi aktiviteler

Sıcak veya baharatlı yemekler: Çok sıcak ya da çok baharatlı yiyecekler

Hastalık, enfeksiyon gibi sağlık durumları: Fazla terlemek, hastalık ya da enfeksiyonla da ilişkilendirilebilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız doktora başvurmanız önerilir.

Hormonal durumlar: Hamilelik, menopoz, ergenlik gibi vücudun değişim geçirdiği durumlar

Stres, heyecan duygular: Çok heyecanlandığımızda ya da kendimizi stres altında hissettiğimizde genellikle terleriz. Bu duruma duygusal terleme de denir.

Koltuk altı ter lekesi nasıl çıkar?

Terlemeyi önlememeliyiz; ancak terlemenin giysilerimizde bırakacağı lekeleri temizleyebiliriz. Artık koltuk altı lekesi nasıl çıkar diye düşünmenize gerek yok. Şunları uygulayabilirsiniz;

-Pudralı deodorantlar kullanmayın. Pudra, giysilerinizde leke kalmasına neden olan bileşenlerdendir.

-Deodorantı koltuk altınıza uyguladıktan sonra 1-2 dakika kurumasını bekleyin ve öyle giyinin.

-Eğer kurumuş ter lekeli giysiniz varsa Vanish ile bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Sert ve kurumuş lekeler için 4 litre maksimum 40°C suya 60 ml. Vanish Gold Oxi Action Sıvı dökün ve giysilerinizi bu suda bir süre bekletin. Giysilerinizi sudan çıkarttıktan sonra makinede yıkayın veya iyice durulayın.