Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Eskimiş, paslanmış veya artık kullanılamaz hale gelmiş objelerin olduğu kareler, genelde en sevdiğimiz fotoğraflar arasında yer alır. Terk edilmiş camları kırık bir ev, kilidi paslanmış tarihi bir kapı, gelişigüzel sokağa atılmış ve artık pas rengine dönmüş metal eşyalar, gerçekçi fotoğrafların en vurucuları arasında kendine güçlü bir yer bulur. Niye derseniz, eskiye olan merak, geçmişe duyulan özlem, anıları yâd etme isteği gibi çeşitli nedenler sayılabilir. Öyle ki son zamanlarda moda olan ‘vintage’ akımı, tam olarak bu ihtiyacımızı karşılar. Anneannelerimizin emaye kapları, son derece süslü, zarif çatal bıçak takımları, bayram şekerleriyle süslenen şekerlikleri derken geçmişi yaşatırız adeta evimizde.

Pas lekeli eldiven

Pas lekeli eldiven

Geçmişi bugünümüzde yaşatırken bazı önlemleri de almak gerekir. Örneğin paslanma, metal eşyalarda en çok karşılaşabileceğiniz sorunlardan biridir. Paslanmanın boyutu ne olursa olsun ciddiye alınmalıdır; çünkü pas lekesine çözüm bulunmazsa yemeğinizden giysilerinize birçok şeye bulaşabilir. Pas lekeli çamaşır yıkama ipuçlarını takip edin.

Paslanma nedir?

Paslanan metalin nasıl göründüğünü az çok herkes bilir. Peki paslanmanın nasıl oluştuğunu biliyor musunuz? Temelde metalin oksitlenmesine paslanma denir. Metali eğer nemli, ıslak ya da asidik bir ortamda bulundurursanız, bir süre sonra üstünde farklı bir renkte tabaka görürsünüz. Metal iyonları ile oksijen iyonları tepkimeye girerek paslanma sürecini başlatır. Rengi, paslanmanın gerçekleştiği maddeye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin demirde oluşan pas kızılımsı, bakırda oluşan ise küf rengi veya canlı yeşil renktir.

Pas giysilere bulaşırsa…

Paslanan yüzeyler için elbette çeşitli çözümler mevcut. Eğer pas lekesi giysinize bulaşırsa da endişelenmeyin, çözümü Vanish’te.

Giysinizin üstüne pas lekesi bulaştıysa önce üstüne biraz Vanish Kosla Oxi Action Sıvı dökün ve soğuk suda bekletin. Ardından Vanish Kosla Oxi Action Toz ile çamaşır makinesinde normal yıkama yapın. Pas lekesinden eser kalmadığını göreceksiniz.

Fotoğraf çekme, vintage eşyalar toplama gibi hobilerinizi ertelemek yerine lekeler için Vanish’e güvenin; siz hayatın tadını çıkarırken, Vanish de lekeleri çıkarsın!