Pratik Koltuk Temizliği

Koltuklar, evde en çok kullanılan eşyaların başında gelir. Bu nedenle de çok çabuk kirlenir. Eğer evde evcil hayvan besliyorsanız veya çocuğunuz varsa lekelerle sık sık uğraşmanız gerekebilir. Bu nedenle koltuklarınızın hijyeni için iyi ve derinlemesine bir temizlik yapmanız büyük önem taşır.

Koltuk

Koltuk

Eğer koltuklarınız açık renkse daha çabuk kirlenecektir, bu nedenle daha fazla temizlik isteyecektir. Bu yüzden koltuk alırken birkaç noktaya dikkat ederseniz, ilerleyen zamanda koltuklarınızı daha rahat ve kolay temizleyebilirsiniz.

 

Koltuk alırken şunlara dikkat edin;

 

-Eğer evde bebek varsa veya kedi, köpek gibi evcil hayvan besliyorsanız açık renklerde almamaya çalışın; çünkü açık renkler daha çabuk lekelenir ve lekeyi daha çok gösterir.

-Yastık kılıfları çıkarılabilir koltuklar her zaman size daha kolay koltuk temizliği sunar.

-Seçtiğiniz koltuğun kumaşına özellikle dikkat edin. Yıkanabilir kumaşları tercih etmeniz işinizi kolaylaştırır.

 

Koltukları kısa sürede nasıl temizleriz?

 

Koltukları sadece süpürmek tek başına yetmez. Maytlar, tozlar, kirler koltukların görünmeyen yerlerinde saklanmaya devam eder. Bu nedenle halı ve koltuk temizliği, evin en gerekli temizlik işlerinden biridir. Ayrıca bir anlık dikkatsizlikle elinizdeki çay dökülebilir, çocuğunuz çikolata yerken bulaştırabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla koltuğunuzu temizlemeniz çok önemlidir. Koltuk temizliğinde de leke çıkarma ipuçlarınızı da iyi bilmeniz gerekir.

 

Koltuğunuzu elle ya da temizlik robotu gibi makinelerle temizleyebilirsiniz. Bu tamamen evinizde mevcut imkanlara göre yapabileceğiniz bir seçimdir. Önemli olan nasıl bir temizlik yaptığınız ve temizlik ürünü olarak ne seçtiğinizle ilgilidir.

 

Elle ya da makineyle koltuk temizliği için şunlara dikkat edin;

 

-Koltuğunuz leke olduysa ilk olarak Vanish ile müdahale edin. Bir kovanın içine ılık ya da soğuk su ve Vanish Kosla Halı Şampuanı Elde koyun. Hazırladığınız karışımı köpürterek lekenin üzerine uygulayın. Ardından eğer leke olan bölge koltuk kılıfında ise kılıfı çıkarın ve çamaşır makinesinde deterjanın üzerine Vanish ekleyerek normal yıkama yapın.

-Lekelere müdahale esnasında soğuk su kullanın. Sıcak su lekeyi sabitler.

-Koltuk temizliğine koltuğunuzu süpürmekle başlayın. Süpürdükten sonra Vanish ile müdahale ederek derinlemesine temizlik yapabilirsiniz.

-Deri, kadife vb. gibi farklı kılıf türlerine farklı temizleme yöntemleri uygulanması gerekebilir. Özellikle bu tür kılıflara sahip koltuklarınızı temizlerken bunu göz önünde bulundurun.