RENKLERİN ANLAMLARI NELERDİR?

Renkli kıyafetler

Renkli kıyafetler

Pek çok rengin farklı anlamları vardır, ve giymeyi seçtiğiniz renkler - bilinçli olarak ya da değil, genellikle sizin ruh halinizi yansıtır.

Kişilik özellikleri genellikle kıyafetlerinizde tercih ettiğiniz renkler ile yansıtılır, ve kıyafetlerinizde tercih ettiğiniz renkler sözlü olmayan bir iletişim yolu oluşturabilir, özgüvenimizin artmasını ve üzgün olduğumuz zamanlarda iyi hissetmemizi sağlayabilir.

Renksiz bir hayatın düşüncesi bile insanı ürkütmeye yeter. Renkler etkileyicidir; insanı sakinleştirir, uyarır. Hayatın her yönünü kaplar, ona anlam verir, sıradan olanı güzelleştirir. Her bir renk deneyimi, gözün ışığa verdiği fizyolojik tepkidir aslında. Yine de bedenimiz renklere sadece fiziksel olarak değil duygusal olarak da tepki verir. Bazı renkler bizi sakinleştirirken bazıları tedirgin eder. Bedenimizin verdiği bu tepkiler doğrultusunda da her bir renk kendi anlamını kazanmış olur.

Renklerin hayatımızdaki yeri

Renkler yeryüzü var olduğundan beri doğada kendilerini gösteriyor ve insanları büyülüyordu. Fakat doğanın bu göz kamaştıran harikasını kendi tekelimize almamız için uzun yıllar beklememiz gerekecekti. İnsan elinden çıkma ilk renk günümüzden yaklaşık 40 bin yıl kadar önce toprak, kömür, kireç gibi doğal maddeler kullanılarak yaratıldı. Doğal maddeler kullanılarak yaratılan ilk renkler ise siyah, beyaz, kırmızı, sarı ve kahverengiydi. İnsanlığın gelişmesiyle renk paleti de gelişti.

Kendi renklerini yaratmayı başaran insanlar, tarih boyunca renkleri bir sembol olarak kullandılar. İnançlarını, bayraklarını ya da topluluklarını bir rengin yardımıyla sembolize ettiler. İnsanda uyandırdıkları izlenimler de renklerin kendi anlamlarına kavuşmasına yardımcı oldu. Günümüzde ise araştırmalar renklerin insan psikolojisini etkilediğini açıkça gösteriyor.

Renkler ve anlamları

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri yadsınacak gibi değil. Birçok marka akılda kalıcılığını renkleri ile sağlıyor. Bu durumun benzeri insanlar için de geçerli. Üzerimize giydiğimiz renkler karşımızdaki insana bizim hakkımızda bir fikir verebiliyor. Örneğin gri renk resmiyeti çağrıştırıyor, kahverengi güvensizliği...

Renklerin anlamları, insan zihninde mutlaka bir duygu olarak karşılığını buluyor. Örneğin kırmızı renk kan akışını hızlandırıyor, tansiyonu yükseltiyor ve iştah açıyor. Dolayısıyla kırmızı renk anlamı itibariyle en çok spor arabalara yakışıyor. Genç giyim markaları ya da ünlü yemek markaları da aynı nedenle kırmızı rengini tercih ediyor.

Sarı en parlak ve en dikkat çekici renk olan pratikliği ifade ediyor. Sarı renk anlamı itibariyle dikkat çekmek için kullanılan her şeyde başrol oynuyor; taksiler ya da uyarı yazıları buna örnek gösterilebilir. Yeşil ise doğayı çağrıştırıyor. Dolayısıyla uyumu, dengeyi ve sağlığı sembolize ediyor ve yeşil renk anlamı nedeniyle daha çok hastanelerde ya da otellerde sıkça kullanılıyor. İnsana en huzur veren renklerden biri olan mavi ise sonsuzluğu ve özgürlüğü çağrıştırıyor. Tam da bu nedenle sakinleştirici bir renk olarak biliniyor ve mavi renk anlamı nedeniyle de stresi azaltmak ve konsantrasyonu arttırmak için kullanılıyor.

Kıyafette renklerin dili

Renklerin insan zihninde çağrıştırdığı belli başlı etkiler olsa da gündelik hayatımızda üzerimize kendimizi içinde rahat hissettiğimiz renkleri geçiriyoruz. Öte yandan iş görüşmeleri, büyük toplantı günleri ya da ilk buluşma gibi özel günlerde üzerimize giydiğimiz renklere anlamları açısından dikkat edebiliriz. Yine de unutmayın ki kıyafetlerde rengi çekici kılan şey, onu giyen kişinin enerjisi.

Renkli giysilerimizin günlük hayatta küçük kazalarla karşılaşıp lekelenmeleri da oldukça muhtemel. Ancak lekeleri temizlemek için renkli giysilerimizi sürekli yıkamak onların solmasına sebep olabilir. Gücünü oksijenden alan özel leke çıkarıcı formülüyle Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı, lekelerden tek seferde kurtulmanızı sağlar. Bunu yaparken de kıyafetlerinizin rengini korur ve ilk günkü kadar göz alıcı kalmalarını sağlar.

Renkliler için kullanabileceğiniz en iyi leke çıkarıcı olan Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’yı kullanmak içinse şu adımları takip etmelisiniz:

  • Lekenin üzerini örtecek kadar Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı dökün ve ürünü lekeye yedirin.
  • Oksijen moleküllerinin lekeye hücum edebilmesi için 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’yı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayın.

Dilerseniz seçiminizi Vanish Gold Oxi Action Pembe Toz’dan yana yapabilirisiniz. Bu durumda yapmanız gereken ise çeyrek ölçek toz ile tam ölçek sıcak suyu karıştırıp lekenin üzerine yaymak. Ardından kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp lekelere veda edebilirsiniz. Ürünlerin kullanım talimatlarını okumayı da ihmal etmemelisiniz.