Renklerin Anlamı - Kıyafetleriniz Sizin Hakkınızda Neler Söylüyor?

Renkli kıyafetler

Renkli kıyafetler

Pek çok rengin farklı anlamları vardır, ve giymeyi seçtiğiniz renkler - bilinçli olarak ya da değil, genellikle sizin ruh halinizi yansıtır.

Kişilik özellikleri genellikle kıyafetlerinizde tercih ettiğiniz renkler ile yansıtılır, ve kıyafetlerinizde tercih ettiğiniz renkler sözlü olmayan bir iletişim yolu oluşturabilir, özgüvenimizin artmasını ve üzgün olduğumuz zamanlarda iyi hissetmemizi sağlayabilir.

Renklerin Anlamı Size Ne Fısıldıyor?

Siyah

Kesin olarak söylüyoruz ki ‘gerçek siyah’ bir renk değildir, renk eksikliği güç ve otorite göstermek için kullanılır, ancak aynı zamanda kırılgan yönler ile güvensizlikleri saklamak için de kullanılabilir. Siyah giyinmek aynı zamanda vücut ile ilgili özgüven eksikliği ile başa çıkmada da kullanılabilir. Ancak bu anlama tamamen zıt bir diğer anlamsa siyahın sofistikeliği ve zenginliği temsil etmesidir. Buna örnek olarak ‘takım elbise etkinliği’ ve ‘küçük siyah elbise’yi verebiliriz.

Siyah kıyafetler üzerinde bazı lekeler (örnek olarak bebek maması) beyaz ya da daha açık başka bir renk üzerinde olacağından daha belirgin görünebilir.

Siyah kıyafetlerinizden lekeleri çıkarma konusunda deterjanlarınız tek başına yetersiz olmakla kalmaz aynı zamanda siyah renkli kıyafetlerin renginin solmasına da neden olur.

Beyaz

Siyahın renk içermediği yerde beyaz tam tersi şekilde spektrumdaki bütün renklerin eşit dengesinden meydana gelmektedir, tüm renklerin pozitif ve negatif yönlerini birlikte temsil eder.

Beyaz renk aynı zamanda özgüveninizi arttırarak ruh halinizi iyileştirir. Beyaz, özellikle yaz güneşinde modası asla geçmeyen ve pek çok kıyafetle uyumlu olan nadir renklerden birisidir. Beyaz renk, güneş sıcaklığının büyük çoğunluğunu geri yansıttığı için serin kalınmasına yardımcı olur. Örnek olarak GFK (Güneşten Koruma Faktörü) 5 olan bir tişört giydiğinizde güneşin UV ışınlarının yalnızca 5’te biri kumaşın içinden geçer, geri kalanı yansır.

Beyaz kıyafetleri temiz tutmak, hatta beyaz tutmak oldukça zordur. İnsanlar beyazlarının sonunda griye (yani bambaşka anlamları olan bir renge) dönüşeceği endişesiyle beyaz renkli kıyafet giyme konusunda çekingen olabiliyorlar.

Görsel renk eksikliği olarak gri renginin diğer renkler üzerinde genel olarak depresif ve boğucu bir etkisi olduğu görülmektedir. Ancak bundan endişe duymayın, Vanish Gold Kristal Beyaz ile birlikte beyaz kıyafetleriniz tüm yıl boyunca mükemmel bir şekilde beyaz görünür.

Kırmızı

Dominant, tutkulu, çekici ve duygusal mesajlar göndermek amacıyla kullanıldığı için kırmızı renge duygusal açıdan yoğun demek doğru olacaktır. Kırmızı güç vericidir ve bize daha fazla özgüven verir, kendinizi içe dönük olarak görseniz dahi dışa dönük, cesur bir kişiliği yansıtır.

2012 yılında kırmızı rengin psikolojisi üzerine yapılan bir çalışmada erkeklerin kırmızı giyinen kadınları daha çekici bulduğu ortaya çıkmıştır.

Yeşil

Genel anlamda oldukça pozitif olan bu renk spektrumun tam ortasına denk gelmektedir. Dengeleyicidir, yanınızda başkaları varken daha rahat hissetmenizi sağlar.

Doğayla güçlü bağlantıları ile birlikte yeşil kıyafetler giymek modern yaşamın stresinden bir kaçış olabilir, bize huzurlu hissettirir. Yeşil kıyafetler sizde topraklanma, sakinlik hissi uyandırır ve diğer dominant renkler de aynı kıyafet kombinin bir parçası olabilir.

Mavi

Dünyanın en popüler rengi olan mavi sakinlik, dinginlik ve güvenilirlik hissi verir. British Columbia Üniversitesinin bir çalışmasına göre, mavi renginin beynin daha yaratıcı çalışmasında iyileştirici etkileri olduğunu göstermiştir.

Doğayla olan bağlantıları ile birlikte (gökyüzü ve okyanus) mavi rengi açıklık, huzur ve sükunet ile ilişkilendirilir. Bu nedenle gergin ya da sinirli iken daha açık tonlarda mavi kıyafetler tercih etmeniz size oldukça yardımcı olacaktır.

Ancak, daha açık tonlarda bir mavi seçtiyseniz gün içinde kıyafetinizi lekelememeye dikkat etmelisiniz. Yine de kıyafetinizi kazara kirletirseniz leke çıkarma konusunda Vanish’e her zaman güvenebilirsiniz!

Kıyafetiniz bugün sizin hakkınızda neler söylüyor?