Renkli Giysilerden Kan Lekesini Çıkarma

Renkli giysiler ve kan lekesi

Renkli giysiler ve kan lekesi

RENKLİ GİYSİLERDEN

KAN LEKESİ ÇIKARMA İPUÇLARI

Küçük kazalar kimi zaman hiç de istemediğiniz türden yaralara ve lekelere yol açabilir. Bir dirsek çarpması ya da parmak kesiği veya düştüğünüzde dizinizin yaralanması gibi olaylar can yaktığı gibi kıyafetlerinizde de iz bırakabilir. Hızlıca kumaşın derinliklerine işleyen ve bu yüzden zorlu bir leke türü olan kan lekesi nasıl çıkar, cevabına gelin birlikte bakalım.

Vanish Oxi Action ile kan lekesine kesin çözüm

Kan lekesi çıkarması zor bir leke türü olabilir; ama bu, çözümsüz olduğu anlamına gelmez. Renkli kıyafetlerinizden kan lekesini ne çıkarır diye soracak olursanız cevabı çok basit: Vanish Gold Oxi Action Pembe. Hem sıvı hem de toz olarak bulunabilen bu ürün, sahip olduğu oksijen bazlı içerik ile düşük yıkama ısılarında bile etkilidir ve kesin çözüm sunar. Seçiminiz Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’dan yana olacaksa şu adımları takip ederek ürünü kolaylıkla kullanabilirsiniz:

  • Kan lekesine üzerini örtecek kadar Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı dökün.
  • Oksijen moleküllerinin lekeye hücum edebilmesi için 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Kullandığınız çamaşır deterjanına ek olarak makinenizin deterjan gözüne bir ölçek Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı dökün ve yıkama işleminizi gerçekleştirin.

İşte kurumuş kan lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı bu kadar basit. Eğer tercihinizi Vanish Oxi Action Gold Pembe Toz’dan yana kullanacaksanız, ölçeğin dörtte biri kadar tozun üzerine dolacak şekilde su ekleyin ve elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine yedirin. Birkaç dakika beklettikten sonra yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Her iki ürünü de kullanmadan önce kullanım talimatlarını detaylıca okumalısınız.

Aralarında kan lekesinin de bulunduğu 100’den fazla lekede kesin sonuçlar sunan Vanish Oxi Action, gücünü oksijenden alır. Bu sayede düşük sıcaklıklarda bile kıyafetinizin kumaşına herhangi bir zarar vermeden kan lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik içeriğinde klor bulunmaz. Bu nedenle de renklilerinizde solmaya neden olmaz; gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Alternatif kan lekesi çıkarma yöntemleri

Vanish’e alternatif kan lekesi çıkarıcı çözümler de mevcut. Bu noktada belirtmek gereken iki nokta var. İlki kan lekesi, hızla kumaşın derinliklerine işleyebildiği için mümkün olduğu kadar hızlı müdahale etmeli ve kurumasına izin vermemelisiniz. Nitekim henüz taze olan kan lekesini çıkarmak kurumuş kan lekesini çıkarmaktan çok daha kolaydır. İkinci olarak da kan lekesine ilk müdahaleyi yaparken sıcak sudan kaçınmanız gerekir. Çünkü sıcak su lekenin çözünüp kumaş tarafından daha da emilmesine sebep olabilir.  

Eğer lekeyi o an için yıkayamayacak durumda iseniz üzerine biraz nişasta döküp beklettikten sonra bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz. Yaklaşık 1 litre kadar suya 2-3 yemek kaşığı amonyak koyup karıştırdıktan sonra lekeli kıyafetinizi karışımın içinde bekletmek de etkili olacaktır. Ancak amonyağın güçlü bir kimyasal olduğunu ve kıyafetlerinizin rengine zarar verebileceğini unutmayın. Bir diğer alternatif çözüm yöntemi ise diş macunu olabilir. Kan lekesi oluşmuş kumaşa diş macununu sürüp elinizle hafifçe ovalayarak kumaşın liflerine iyice nüfuz etmesini sağladıktan sonra kurumasını bekleyin. Macunun kuruduğuna emin olduktan sonra ise soğuk su ile iyice durulayın.

Son olarak tekrar etmekte fayda var ki bu ve benzeri yöntemler her zaman yeterli ya da doğru olmayabilir. Çünkü renkli kıyafetlerinize zarar verme ihtimali vardır. Bu noktada daha kesin, hızlı ve aynı zamanda güvenli bir çözüm arıyorsanız, gücünü oksijenden alan Vanish Oxi Action’ı tercih etmelisiniz. Vanish Oxi Action’lar bir yandan lekeyi kökten söküp atarken diğer yandan renklilerin ilk günkü parlaklığını korumasına da yardımcı olur.