Renkli Giysilerden Kan Lekesini Çıkarma

Renkli giysiler ve kan lekesi

Renkli giysiler ve kan lekesi

Kan lekeleri temizlenmesi en zor lekelerden olabilir. Bunun çözümü Vanish'te: Renkliler için Vanish Gold Oxi Action toz leke çıkarıcıyı kullanın.

Vanish Gold Oxi Action Toz 

  ¼ ölçü Vanish Gold Oxi Action toz leke çıkarıcıyı ¾ ölçü sıcak suyla karıştırıp macun kıvamı elde edinceye kadar karıştırın. Karışımı lekenin iki yanına sürün ve giysileri her zamanki gibi yıkamadan önce 10 dakika kadar bekletin.

Kan lekesini soğuk suyla yıkayın

  • Kan lekesini soğuk ve temiz su ile olabildiğince temizleyin. Kumaşı musluğun üzerine gererek her iki tarafa da su uygulamayı unutmayın. Kan lekesini kumaş üzerine yaymaktan kaçının.
  • Soğuk su, kan lekesinin parçalanmasına ve erimesine neden olduğu için en iyi yöntemdir. Ilık veya sıcak su kelimenin tam anlamıyla kanı " pişirir " ve lekenin çıkarılması daha da zorlaşır.

 

Neden sıcak su kullanmamalıyız ve kan lekesinin temizlenmesini zorlaştıran şey nedir?

Kan lekeleri protein bazlı olduklarından sıcak su kullanmak kan lekesinin kumaşa yapışmasına ve kalıcı leke oluşmasına neden olabilir. Kan lekelerini çıkarmayı özellikle zorlaştıran budur![1]

Bu işlemi geri döndürmenin kolay bir yolu yoktur, bu nedenle kan lekelerini asla sıcak suyla yıkamamalısınız.

Kan lekesi zaten kurumuşsa ne yapmalısınız?

  1. Leke kurumuşsa, yapılacak en iyi şey fazla kanı bir kaşıkla veya kör bir bıçakla hafifçe sıyırmaya çalışmaktır.
  2. Lekenin arkasına doğrudan soğuk su uygulayın ve suyu lekenin içinden akıtın, bu işlem lekeyi gevşetecektir. Kanı "pişirebileceği" ve lekeyi çıkartmayı zorlaştıracağı için sıcak su kullanmamayı unutmayın. Bu durum, kan kurumuş olsa bile leke sıcak suya maruz kaldığında yine de oluşabilir.
  3. Vanish Oxi Action'ı yukarıdaki ya da paket üzerindeki adımları izleyerek kullanınız.
  4. Son olarak, giysileri çamaşır makinesinde düşük sıcaklıkta yıkayınız.

Korunma çözüm aramaktan daha iyidir

Bir yerinizi kestikten sonra lekeyi önlemek için genellikle çok geç olur. Ancak, yara iyileşirken kolaylıkla çarpma veya sürtünme olabileceğinden yapabileceğiniz en temel şeylerden biri açık renkli kıyafetlerinizi bundan korumaktır.

 

 

 

[1] https://www.cleanipedia.com/gb/laundry-washing/removing-blood-stains-from-clothes