SALÇA LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Hem lezzetli hem de besleyici olan salçanın belki de tek can sıkıcı tarafı bulaştığı yerde çok kolay leke bırakabilmesidir. Bu nedenle salça kullanırken olabildiğince dikkatli olmakta, herhangi bir lekelenme durumunda ise anında müdahale etmekte fayda vardır. Peki salça lekesi ne ile çıkar? Şimdi hep birlikte bu sorunun yanıtını arayalım...

Beyazlardaki salça lekesi Vanish Oxi Action’la nasıl çıkar?

Domates ve salça lekesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey, lekeyi çıkarmadan önce asla sıcak su ile temas ettirmemeniz ve kurutmamanız gerektiğidir. Aksi taktirde leke ne yazık ki kalıcı olabilir.

Domates ya da salça lekeli beyazlarınız için ilk atacağınız adım, üzerinde domates kalıntısı var ise yaymadan ve bastırmadan hafifçe onu almaktır. Sonrasında bırakın gerisini Vanish halletsin:

  • Sadece lekeli bölgenin üstünü örtecek kadar Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı dökün.
  • Oksijen moleküllerinin lekeye hücum etmesi için birkaç dakika bekletin.
  • Ardından yıkama talimatlarına uygun olarak kıyafetinizi makineye atabilir; Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz’ın yenilmez oksijen gücü sayesinde salça lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Üstelik bu ürün beyazlardaki lekelerinizi çıkarırken, grileşme ya da sararmaya sebep olmaz. İçindeki optik beyazlatıcılar sayesinde beyazlarınız çok daha beyaz olur.

Renklilerdeki salça lekesi Vanish Oxi Action’la nasıl çıkar?

Renkli kıyafetleriniz için aynı işlemleri Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı kullanarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca Vanish Oxi Action’ların sıvı ve toz olmak üzere iki farklı formu var. Seçiminiz hangisinden yana olursa olsun kullanım talimatlarını detaylıca okumalısınız.

Vanish Oxi Action’ın en önemli özelliği gücünü oksijenden almasıdır. Oksijenin gücü ile lekeleri söküp atarken, kıyafetlerinize zarar vermez ve ilk günkü gibi kalmalarını sağlar. Ayrıca Vanish oksijen gücü sayesinde sadece lekelere etki eder. Bu da salça lekesini kıyafetlerinizin derinliklerinden yüzeye çıkarır ve kolayca yok olmasını sağlar. Klor içermediği için renklilerde güvenle kullanılabilir.  

Salça lekesine alternatif çözümler

Peki Vanish’e alternatif olarak domates ya da salça lekesini ne çıkarır? Gelin ona da açıklık getirelim. Ama öncesinde şunu söylemekte fayda var: Daha etkili bir çözüm yolu olan Vanish Oxi Action’ı makinenizin deterjan gözüne çamaşır deterjanınızla beraber ekleyin ve lekeli çamaşırı yıkayın. Zira Vanish, alternatif yöntemler gibi kıyafetlerinizin dokusuna zarar vermez. Çamaşırlarınıza bulaşık deterjanı ya da tuz dökmeniz kısa vadede sorununuzu çözse de kıyafetlerinizin dokusunu bozacak ve ömrünü kısaltacaktır.

Salça lekesi domates lekesinden biraz daha zorlu bir lekedir. Kıyafetlerinize bulaşma durumunda kurutmadan ve sıcak su ile temas ettirmeden ilk müdahaleyi yapmalısınız. Bu noktada bulaşık deterjanından destek alabilirsiniz. Bulaşık deterjanının içerisindeki yağ çözücü bileşenler, domates ve salça lekesinin çözülmesine yardımcı olacaktır. Lekenin geçmemesi durumunda durulama işleminden sonra ıslak sirkeli bir bez ile lekeli bölgeye müdahale edebilirsiniz.

Eğer karşınızda kuru bir salça lekesi varsa, tuz ile müdahale etmek daha etkili olacaktır. Lekeli bölgeye bir miktar tuz dökün ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca kıyafete işlemesini bekleyin. Ardından kıyafetinizi makineye atarak yıkayabilirsiniz. Tuz, salçanın çözünerek kıyafetlerinizin derinliklerine işlemesini önlediği için lekenin de kolayca yok olmasına yardımcı olur.

Halıdaki salça lekesi nasıl çıkarılır?

Halı lekeleri pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Hele de açık renkli, uzun tüylü ya da hassas materyalli modellerde oluşan lekeler... İşin içine bir de salça lekesi gibi renkli ve çok daha kolay yayılan lekeler girince durum biraz daha korkulu bir hal alabilir.

Tüm salça lekelerinde olduğu gibi söz konusu halılarınız olduğunda da ilk yapmanız gereken lekeye olabildiğince çabuk müdahale etmektir. Ayrıca halınızın lekeli bölgesini kesinlikle ovalamamalısınız. Sadece soğuk su veya buz parçası ile müdahale edebilirsiniz. Bu işlem salça lekesinin halınızın derinliklerine işlemesini önler. Sonrasında Vanish’in etkili halı leke çıkarıcı spreyini kullanarak işinizi sağlama alabilirsiniz.