Sos Lekeleri İle Savaşmak: Lekeden Uzak Festival Gibi Ziyafetler

Yılın bazı büyük festivallerinin kışın en soğuk zamanlarında kutlanması tesadüf değil. Ta taş devrinde bile, en büyük festivallerin bugünkü aralık ayının sonlarında kutlandığına dair kanıt var. Herkesi bir araya getirmek ve en önemlisi yürekten yiyecekleri paylaşmak, en kötü kışların bile atlatılmasına yardımcı olmuştur. Bazı şeyler pek değişmez ve dünyanın dört bir yanında kış mevsimini, bol bol tat ve bol bol çeşnisi olan büyük, zengin, soslu yemeklerle ilişkilendiririz.

Yemek ve sos

Yemek ve sos

Müthiş lezzet genelde büyük lekeler demektir ve yerel mutfak ne olursa olsun, yeni kış gardırobunun saçılan soslardan gelen bir dizi leke ve benek toplaması uzun sürmez. Dünyanın dört bir yanındaki en yaygın çeşni faillerinin birkaçına bakalım. Neden zorlu olabileceklerini ve Vanish’in lekeleri püf diye nasıl çıkardığını görelim.

İngiltere – Et Suyu

Et suyu dünyanın farklı yerlerinde birçok farklı anlama gelebilir ama İngiltere’de özel olarak, kıvamlı et sularından yapılan ve rostolu akşam yemeklerinin vazgeçilmezi olan zengin, kahverengi bir sosu kasteder. Et suyunun yüksek yağ içeriği bu lekeleri özellikle zorlu hale getirir ama Vanish Gold Oxi Action Sıvı’yi etkilenen bölgeye döküp yedirmek inatçı yağ hücrelerini çözme işini halledecektir. Sonra giysiyi ekstra bir ölçek Vanish ile yıkayarak et suyu gemisinin denize açıldığından emin olabilirsiniz.

Fransa – Hardal

Hardal dünyaca ünlüdür ama Fransa onun üzerinde özel bir hak sahibidir, Dijon 13. yüzyıldan beri dünyanın hardal merkezi olmuştur. Bu yeşil macun bilhassa zorlu bir lekedir, o yüzden hız buradaki en önemli müttefikinizdir. Kazıyabildiğiniz kadar kazıyın ama liflere zarar vermemeye dikkat edin, ardından Vanish Gold Oxi Action ve suyla ovuşturun. 10 dakika bırakın, ardından içeriden durulayın. Ekstra bir ölçek Vanish ile hemen yıkayın.

İsveç – Kırmızı Yaban Mersini Marmeladı

Kuş üzümü ve kızılcık soslarına benzeyen kırmızı yaban mersini marmeladı kırmızı, meyveli bir jöledir ve İsveç mutfağının temel taşlarındandır, tatlı ve iştah açıcı yemeklerle birlikte yenir. Canlı kırmızı jöle kumaşlara hızla yapışır ama kolayca çıkarılabilir. Eğer hızlı yakalarsanız genellikle lekenin arkasından su tutarak onu basitçe durulayabilirsiniz. Kırmızı bir iz kalırsa bira Vanish Gold Oxi Action’ı lekeye doğrudan uygulayın, ekstra bir ölçekle de çamaşır makinesinde yıkayın.

Polonya – Borş

Bu teknik olarak bir sos değil ama tatillerde yenilen ve özellikle zorlu, canlı, kırmızı lekeler bırakan bir şey. Borş çorbasının esas malzemesi pancardır; pancar yemekler dışında kuvvetli bir boya olarak da kullanılır. Doğrudan müdahale etmenin yanı sıra borş ve diğer pancar kaynaklı lekeler için en iyi taktik durulamak, Vanish Gold Oxi Action’ı hafif hafif yedirmek, bir saat boyunca bekletmek, ardından yine bir ölçek Vanish ile çamaşır makinesinde normal programda yıkamaktır.

Danimarka – Pirinç Pudingi

Geleneksel Danimarka pirinç pudingi buradaki tehlike değil; fakat birlikte servis edildiği zengin kiraz sosu giysiler için potansiyel kabustur. Vanish Gold Oxi Action ekleyerek hafif hafif vurun ve yedirin, şuruplu lekeyi daha fazla yaymamak için ovuşturmaktan kaçının. 10 dakika suda beklettikten sonra kalan lekeyi de çözmek için bir ölçek Vanish ile çamaşır makinesinde yıkayın.

Dünyanın neresinde olursanız olun, kaç tane şarap ve likör içerseniz için, festivalinizin herhangi bir parçasını leke çıkarma derdine düşmeden üstünüze dökebilirsiniz.