Stor Perde Yıkama Önerileri

Stor Perde Yıkama Önerileri

Stor Perde Yıkama Önerileri

Stor perdelerin yapısı itibari ile diğer perdelerden biraz farklı olduğunu biliyoruz. Birçok kumaş çeşidi de olunca evde stor perde yıkama işlemi nasıl yapılır sorusu kaçınılmaz oluyor. Ama endişelenmenize gerek yok; sizin için birkaç ipucumuz var. Haydi gelin, stor perde temizliği sırasında nelere dikkat edilmeli, detaylıca bakalım.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Öncelikle şantuk ve polyester kumaşlardan yapılan perdeler en kolay temizlenebilen perdelerdir. Pamuktan perdeler ise yıkanmaz. Bu yüzden evinizin çok toz bulunmayan yerinde kullanmanızda fayda var. Güneşlik ve tül perdelere göre daha hassas olan stor perdelerinizi yıkamak için düz bir alana ihtiyacınız olacaktır. Kimyasal maddelerden uzak durmanız perdenizin uzun ömürlü olmasını sağlar. 

Stor perde yıkama nasıl yapılır, sorusuna cevap arıyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Stor perdeyi yukarıya doğru toplayarak rulosundan çıkarın.
  • Perdenizi katlamadan düz bir zemine serin. Bunun için banyonuzu kullanabilirsiniz. Üzerindeki tozu elektrik süpürgesi ya da fırça yardımı ile alın.
  • Bir kovaya ılık su koyarak beyaz sabun ve Vanish Kosla Halı Şampuanı ekleyin. Dilerseniz el sabunları ile de perde temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Tuz ruhu, kireç sökücü ve bulaşık sabunu gibi tahriş edici özelliği bulunan maddeleri kullanmamalısınız. Aksi takdirde apre kaplama zarar görebilir.
  • Yumuşak sünger veya yumuşak uçlu bir fırça ile stor perde yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Perdenizin zarar görmesini engellemek ve durulama işleminin kolay gerçekleşmesi için süngeri hafifçe ıslatarak ve köpürterek silme işini yapın. Bu şekilde yüzeysel ve narin şekilde temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Stor Perde Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kolay montajlama ve kolay kullanım avantajları sağlayan stor perdeler apre kaplamaları sayesinde temizleme işlemi esnasında kolaylık sağlar. Diğer merak edilenleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Stor Perde Çıkarmadan Nasıl Temizlenir?

Stor perde temizliğini perdenizi çıkarmadan bile yapmanız mümkün. Nasıl mı? Öncelikle mekanizmayı kullanarak stor perdenizi tamamen açın. Üst kısımlara ulaşmak için merdiven kullanabilirsiniz. Ilık su içine koyduğunuz beyaz sabunu iyice köpürtün. Sünger ya da yumuşak bezin suyunu iyice sıkarak perdeyi mekanizmasına zarar vermeden temizleyin. Bu şekilde tozları anında kaldırabilir ve perdenin kirden arınmasını sağlayabilirsiniz. 

Stor perdeleriniz renkliyse kullandığınız deterjanların renk açabilen ürünler olmadığından emin olun. Durulama işlemi için ise farklı temiz bir bez alın, birkaç saniye suyun altında tutun ve suyunu iyice sıkın. Sabunlu yer kalmadığından emin olana kadar perdenizi bu bezle baştan aşağı silme işlemine devam edin.

Stor Perdede Pas Nasıl Temizlenir? 

Stor perde yıkama işlemi esnasında perdelerin rulo açma kapama mekanizmasının su ile temas ettirilmemesi gerekir. Yoksa mekanizma paslanabilir. Bunun dışında perdenize kalorifer ya da başka yerlerden pas bulaştıysa limon ile ya da beyaz sirke ile pratik şekilde pas lekesini çıkarabilirsiniz. 

Bu noktada stor perde temizliğini yaparken titiz davranmalısınız. Öncelikle limon suyunu ve tuzu bir karışım haline getirerek göze çarpmayan bir alanda test edin. Kumaşta herhangi bir tepki oluşmuyorsa, karışımı leke üzerine sürün ve güneşte bırakın. Leke yok olana kadar düzenli olarak limon suyu ile nemlendirin. Kalan tuzu fırçalayın. Bu karışımı pastan etkilenen fakat yıkanamayan kumaşlarınızda kullanabilirsiniz. Yine risk almak istemiyorum diyorsanız, daha etkili sonuçlar için perdenizi kuru temizlemeye verebilirsiniz.

Stor Perde Temizliğinde Deterjan Kullanımı

Yıkama işlemi öncesinde stor perde hangi deterjan ile temizlenir sorusu kafaları biraz karıştırabilir. Stor perde yıkama işleminde, perdelerinizi aşındırmayan deterjanlar kullanmanızda fayda var. Kullandığınız deterjanlar perdelerinizi tozdan ve kirden arındırırken yumuşak etkiler de bırakmalı. Beyaz sabun ve şampuan yıkama işleminde kullanılabilir. Beyazlatma konusunda deterjanlardan bir türlü vazgeçemeyenlerdenseniz sabun ve şampuan ile birlikte 1 çorba kaşığı kadar toz deterjan da kullanabilirsiniz. Dilerseniz çamaşır suyu içermeyen Vanish Toz Tül Temizleyici ürününü stor perde temizliğinde kullanabilirsiniz. Vanish ile perdelerinizi yıpratmadan beyazlatabilir ve çıkması zor lekeler ile dahi kolayca savaşabilirsiniz.

Stor Perde Makinede Yıkanır mı?

Kumaş perdeler gibi yumuşak yapıda olmayan stor perdeler oldukça sert bir yapıdadırlar. Hal böyle olunca  bu yapılarının korunması da önemli oluyor. Evde stor perde yıkama işlemini yaparken ekstra titiz davranmalısınız. Perdelerinizi sıcak su ile yıkamamalı ve çamaşır makinesine atmamalısınız. Stor perdede bulunan apreler, perdelerin çabuk kir tutmasını önlerken aynı zamanda ütülenmesini de gerekli kılmaz. Dolayısıyla apre zarar görürse perdeler kullanışsız hale gelir. Bu yüzden stor perde temizliğini dikkatli bir şekilde yapmakta fayda var.

Vanish derinlemesine temizliği hissetmeniz için her daim yanınızda! Evinizin her köşesini Vanish ürünleri ile temizleyerek özel günlerinizi daha da anlamlı kılabilirsiniz. Özel günlerde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair ayrıntılı cevapları ise Özel Günler İçin Temizlik Önerileri yazımızı okuyarak alabilirsiniz.