SU TASARRUFUNUN ÖNEMİ

Su tasarrufu

Su tasarrufu

Çamaşır yıkarken ne kadar su harcadığınızı hiç düşündünüz mü? Yüksek tüketim musluktan akan suyla ilişkilendirilse de TEMA Vakfı’na göre evsel su tüketiminin %22’si çamaşır makinelerinden kaynaklanıyor. [1] Bu sebeple su tüketiminin bütçe ve en önemlisi çevre üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak isteyebilirsiniz. Peki çamaşır yıkarken su tasarrufu için neler yapmalıyız?

Vanish Kosla MultiPower ile yılda 40 makineye kadar tasarruf edin!

Çamaşır yıkamanın kirlileri makineye atıp düğmeye basmak kadar basit olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Her anlamda etkili bir temizlik için bazı yazısız kurallar bulunuyor. Kıyafetleri renklerine göre ayırmak bunlar arasında en yaygını. En azından Vanish Kosla MultiPower teknolojisi geliştirilene dek böyleydi.

Vanish Kosla MultiPower renklerin birbirine karışmasını önleyen teknolojisiyle çamaşır yıkama alışkanlıklarını değiştiriyor. Her yıkamada deterjana ek olarak kullanabileceğiniz Vanish Kosla MultiPower ile renkleri fark etmeksizin tüm çamaşırları tek seferde yıkayabilirsiniz. Böylece hem su tüketimini en aza indirebilir hem de çamaşırları renklerine göre ayırmanın zahmetinden kurtulabilirsiniz.

En sevdiğiniz giysileri makineden dokusu bozulmuş veya rengi solmuş şekilde çıkarıyorsanız, problem suyun sıcaklığında olabilir. Kıyafetleri yıpratarak ek masraf oluşturan bu durumdan kaçınmak için deterjan güçlendirici Vanish Kosla MultiPower’ın soğuk suda dahi etkili leke çıkaran formülünden faydalanabilirsiniz. Bu sayede rezistansın suyu ısıtırken harcadığı enerjiyi de en aza indirmek mümkün.

Kullanıcılarına hem su hem de zaman tasarrufu fırsatı sunan Vanish Kosla MultiPower’ı her yıkamadan önce ana yıkama haznesindeki deterjanın üzerine ekleyerek kullanabilirsiniz. Normal lekeler için 50 ml, zorlu lekeler için ise 100 ml MultiPower yeterli. Kumaşlara nüfuz etmiş lekeleri tek yıkamada çıkarmak için ön işlem uygulaması da yapabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı ön yıkama yapmadan tasarruflu bir şekilde yıkamak istiyorsanız Vanish Kosla MultiPower’ı suya bastırma yönteminde de kullanabilirsiniz. Suya bastırma işleminde dikkat etmeniz gerekenler ise şunlar:

  • 1 ölçü (60 ml) Vanish Kosla MultiPower’ı 40 derece sıcaklığındaki 4 litre suyla karıştırın.
  • Renkli çamaşırları en fazla 1 saat, beyazları ise en fazla 6 saat suda bekletin.
  • Çamaşırları sudan çıkardıktan sonra makineye normal deterjanınızı ve Vanish Kosla MultiPower’ı ekleyerek yıkama işlemini tamamlayın.

Ürünü kullanmadan önce etiketin üzerindeki kullanım talimatlarına uyduğunuzdan emin olun. Vanish Kosla MultiPower’ı yün, ipek ve deri üzerinde kullanmayın.

Çamaşır temizliğinde su tasarrufunun püf noktaları

Vanish Kosla MultiPower’ın su, elektrik ve zaman tasarrufunda sunduğu avantajları artık biliyorsunuz. Çamaşır yıkarken tasarrufu bir adım öteye taşımak içinse bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç küçük değişimle hem doğaya hem de bütçenize önemli katkılar sunabilirsiniz.

Tasarrufa çamaşır makinenizin performansını gözden geçirmekle başlayabilirsiniz. Eski model çamaşır makinelerinin enerji verimliliğinde pek iyi oldukları söylenemez. Bu sebeple su ve elektrik tüketimini minimize etmek için ekonomik yıkama programlarına sahip modern çamaşır makinelerine yatırım yapabilirsiniz. Bu noktada üzerinde Avrupa Birliği Enerji Etiketi bulunan A ve üstü enerji verimliliği derecesine sahip makineleri tercih etmenizde yarar var.

Lekelerin dokulara nüfuz etmediği günlük kıyafetlerin temizliğinde hızlı yıkama programlarını kullanarak su tasarrufunu artırabilirsiniz. Kısa programlar sayesinde kıyafetlerin kireçli suyla temasını en aza indirebilir, böylece uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sos, yağ ve kahve gibi lekelerin daha kolay çözülmesi için ön işlem yapmak işe yarayabilir.

Öte yandan kumaşlara zarar verdiği için ipek ve yün giysilerin makinede yıkanması tercih edilen bir yöntem değil. Hal böyle olunca, yüksek su tüketimine oldukça müsait olan elde yıkama yöntemi devreye giriyor. Çamaşırlarınızı elde yıkarken su tasarrufunu artırmak için deterjan kullanımını minimum seviyede tutabilirsiniz. Böylece çamaşırlarınızı durulamak için daha az suya ihtiyaç duyarsınız.

 

Kaynaklar:

  1. TEMA Vakfı – Evsel Su Tüketimi