TAKIM ELBİSE VE GÖMLEK NASIL TEMİZLENİR?

Takım elbiseler erkek gardıroplarının olmazsa olmazı; stil sahibi bir görünümün anahtarlarından biridir. Diğer yandan her daim şık olmak için giyilen takım elbiselerin üzerindeki en ufak bir kusur bile ondan vazgeçmek için yeterli bir sebep olabilir. Zira lekeli ya da yıpranmış bir görünüm takım elbisenin değerini tam anlamıyla yitirmesine neden olur. Aynı zamanda hassas kumaşa sahip olan bu kıyafetlerin temizliği de kolay değildir.

Takım elbise ve temiz manşetler

Takım elbise ve temiz manşetler

Vanish Oxi Action’la gömlek temizliği

Takım elbise nasıl temizlenir sorusuna gelmeden önce onu daha görünür kılan en önemli parçası gömleklerin temizliğinden başlayalım. Gerçek şu ki gömlek bir takım elbiseyi vezir de yapabilir rezil de edebilir; temizliği de bu yüzden çok önemlidir. Bu noktada en büyük yardımcınız ise Vanish Oxi Action’lar oluyor.

Gücünü oksijenden alan ve bu sayede düşük sıcaklıklarda bile etkisini göstererek 100’den fazla lekeye kesin çözüm sunan Vanish’in hem toz hem de sıvı formları mevcut. Yıkama alışkanlıklarınıza göre her ikisinden birini seçebilirsiniz. Renkli kıyafetleriniz için Vanish Oxi Action Pembe Sıvı’yı, beyazlarınız içinse Vanish Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı kullanabilir; aşağıdaki adımları takip ederek gömleklerinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

  • Gömleğin üzerinde bir leke varsa, ürünü direkt olarak lekenin üzerine uygulayın.
  • Ürünü lekeye iyice yedirin ve 10 dakikayı aşmayacak şekilde bekletin.
  • Ardından kıyafetinizi makineye atın. Her zaman kullandığınız çamaşır deterjanına bir ölçek Vanish ekleyerek yıkama işlemine başlayın.

Her iki ürünü de kullanmadan önce kullanım talimatlarını okuduğunuzdan emin olmalı; yıkamak istediğiniz parçanın Vanish Oxi Action’ı kullanmak için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Vanish Oxi Action’ın güçlü formülü hem zor lekelerle baş etmede hem de kumaşlarınızın rengini soldurmadan ilk günkü canlılıklarını korumada bir numara. Ayrıca sahip olduğu oksijen molekülleri sayesinde en düşük sıcaklıklarda bile lekeyi tek seferde ve narince çıkarma becerisine sahip. Dolayısıyla Vanish 30 derecede bile etkisini gösteriyor ve gömlek kaç derecede yıkanır sorusu tarihe karışıyor.

Gömlek temizliğine alternatif çözümler

Gömlekten nasıl leke çıkarılır noktasında Vanish en etkili sonucu verse de alternatif birtakım çözümler de mevcut. Örneğin beyaz gömleklerdeki lekeler için deterjanınızın üzerine bir kaşık karbonat ekleyerek yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yahut gömleğinizin üzerinde mürekkep lekesi gibi güçlü bir leke ile karşı karşıyaysanız lekenin kurumasını bekleyip sonrasında üzerine talk pudrası dökebilir ya da lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su damlatarak açılmasını bekleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemler lekeden tamamen kurtulacağınızın garantisini vermeyeceği gibi kumaşı yıpratma ihtimallerini de doğurabilir. Bu sebeple lekelerle mücadelede en büyük kurtarıcınız ve dostunuz Vanish Oxi Action’ın yerini hiçbir şey tutamaz.

Takım elbiseler nasıl temizlenir?

Çoğu takım elbisenin etiketinde “sadece kuru temizleme yapılır” şeklinde bir uyarı yazısı bulunuyor. Hem astarlı olması hem de hassas yapıda kumaşlara sahip olmaları sebebiyle takım elbiseler için bu durum zaten kaçınılmaz.

Diğer yandan işi gereği devamlı takım elbise giymek durumunda olanlar sık sık takım elbise evde nasıl temizlenir sorusuyla boğuşuyor. Bu soruya kısıtlı da olsa bazı yanıtlar vermek mümkün. Öncelikle dikkatli olmanız gereken konu takım elbisenizin hangi kumaştan yapıldığı. Eğer yünlü kumaşa sahipse iki gün üst üste giymemekte, nemli tutmamakta ve ılık ütü ile ütülemekte fayda var. Kuru temizlemeye verecek vaktiniz yoksa ve hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa soğuk suda ve elde yıkamak en iyisi. Makineye atarsanız kumaşın dokusunun bozulma ihtimali çok yüksek olduğundan mümkün mertebe bu seçenekten uzak durun deriz. Ancak kumaşı kesinlikle çitilememeniz gerekiyor. Ayrıca takım elbisenize sıkma işlemini de asla uygulamayın ve kuruturken bir askıya asarak kurutun ki omuz kısmının kalıbı hasar görmesin.