Turuncu Renk

Bu renk yazımızda çok yaygın olmayan turuncu renge göz atacağız. Köri, makarna ve birkaç sebze meyvede bulunan turuncu renk, insanların gözlerini alamadığı bir renktir. İstendiği zaman harikadır ama özellikle beyaz bir bluzda leke meydana geldiğinde büyük bir sorun haline gelir! Genel olarak turuncu yiyecekten geçebilecek bir lekedir, o yüzden turuncu lekelerin meydana gelmesini önlemek için tedbirli bir şekilde peçete yerleştirmenizi öneririz ama bu lekelerin her spagetti fiskesinde veya tikka masala'nın dökülmesinde oluşmayacağının garantisi yok. O yüzden biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. İşte sizin için derlediğimiz turuncu leke çıkarmak ipuçları.

Halıya dökülmüş salçalı köfte

Halıya dökülmüş salçalı köfte

Makarna Sosları

Makarna soslarını nasıl pişirirseniz pişirin, özellikle makarna, baharat ve diğer malzemelerle birleştiğinde canlı bir turuncu renge bürünebilir. Neyse ki Vanish ile kolayla üstesinden gelinebilir.
Bölgeyi mümkün olduğunca kısa sürede soğuk suya tutun. Bu, lekenin yerleşmesini önleyecektir.
Her lekede olduğu gibi bir kağıt havlu ile lekenin alabildiğiniz kadarını hafif hafif alın.

Sonra Vanish ile yaklaşık bir saat suda bekletin, arından hızlıca durulayın.
Baharatlar

Köri tozu, kimyon, kırmızı biber, safran dahil bütün baharatlar en iyi ihtimalle bluzunuzda hafif bir serpinti bırakır ama kötü ihtimalle kumaşa işleyip çıkarması çok zor hale de gelebilir. Yeni başlayanların yemek yaparken çığır açmasına gerek yok! Bu dökülme işi kolayca meydana gelebilir, o yüzden kıyafetleriniz baharatlı bir yemeğin saldırısına uğrarsa ipuçlarımıza göz atın:

Körü lekelerinin Vanish Oxi Action Toz ile ön yıkama ile yıkanması gerekir. Leke üzerine çeyrek ölçek toz ve ¾ su karışımı uygulayın.
Karışımı lekeye yedirin ve beş dakika bekletin.
Sonra normal biçimde yıkayın. İşte, yeni gibi oldu!

Portakal

Portakallar, mandalinalar, greyfurtlar… Hepsinin birbirinden farklı özellikleri vardır (kimi çekirdeksizdir, kimi kolay soyulur) ama her birinin suyu giydiğiniz giysilerin üzerinde canlı turuncu bir renk bırakacaktır. Lezzetle dolup taşan bu sulu meyveler en çok dikkat etmeniz gereken yiyecekler olabilir, o yüzden dikkatle soyup yiyin. Peki ya leke çıkarma ipuçları? Onlar da burada:
Leke oluşur oluşmaz kağıtla nemini almak ve suyu kumaştan uzaklaştırmak fazla sıvıyı çekerek yayılmasını önler.

Makarna gibi bunda da giysiyi veya kumaşı suya bastırmak iyidir ama bu sırada Vanish Oxi Action Sıvı'yı doğrudan lekenin üstüne uygulayabilirsiniz.