Yağ ve Çikolata gibi Çıkarılması En Zor Kıyafet Lekeleri

YAĞ LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Kimi zaman mutfakta yemek yaparken üzerinize sıçrayan yemek yağı lekesi, kimi zamansa tadilat gibi işlerle uğraşırken kıyafetinize bulaşan motor yağı ya da gres yağı gibi lekeler ya da kişisel bakımınız sırasında giysinize damlayan bebek yağı gibi yağlar ilk bakışta gözünüze zor gelebilir. Çünkü hem sıvı olması sebebiyle kolay emilen bu lekeler, kumaşın derinlerine hızlıca işleyerek zorlu lekelere dönüşürler. Fakat istediği kadar zorlu olsun doğru müdahale ile yağ lekelerinden kurtulmak imkansız değil. Nasıl mümkün olduğuna ise gelin birlikte bakalım.

Vanish Oxi Action ile yağ lekesinden eser yok!

Söz konusu yağ lekesi olduğunda kıyafetlerinizi sadece deterjan ve su ile temizlemek yeterli değildir. Bu yüzden kıyafetteki yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna verilebilecek en doğru yanıt Vanish’in leke çıkarıcı çeşitleri olacaktır.

Gerek kurumuş yağ lekelerinde gerekse farklı türden tüm lekelerde etkili formülü sayesinde lekeden iz bırakmayan Vanish Oxi Action’lar, gücünü oksijenden alır ve düşük sıcaklıklarda dahi 100’den fazla lekede kesin çözüm sunar. İçeriğindeki oksijen molekülleri direkt olarak lekeye saldırır ve lekenin kumaşın derinliklerine inmesine engel olarak tek seferde söküp atar. Hem sıvı hem toz olarak bulunabilir.

Ayrıca farklı renklerdeki kumaşlar için de farklı seçenekler sunar. Örneğin beyazlarınızdaki yağ lekeleri için Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı kullanmalı; benzer lekeler renkli kumaşlarda söz konusu olduğunda Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’yı tercih etmelisiniz. Her iki ürünü de aşağıdaki adımları takip ederek kullanabilirsiniz:

  • Ürünü direkt olarak lekenin üzerine uygulayın.
  • Lekeye iyice yedirin ve oksijen moleküllerinin kumaşa nüfuz etmesi için 10 dakikayı aşmayacak şekilde bekletin.
  • Ardından kıyafetinizi makineye atın. Her zaman kullandığınız çamaşır deterjanın yanına bir ölçek Vanish ekleyerek yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Her iki ürünü de kullanmadan önce kullanım talimatlarını okuduğunuzdan emin olmalı; yıkamak istediğiniz parçanın Vanish Oxi Action’ı kullanmak için uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Kurumuş yağ lekesi nasıl çıkar derseniz, başvuracağınız adres yine aynı: Vanish. Ancak özellikle kurumuş lekelerde yukarıda da bahsettiğimiz yıkama öncesi işlemi mutlaka uygulamalısınız. Çünkü yağ lekesi kumaş tarafından hızlıca emildiğinden Vanish’in kumaşın derinliklerine dek ulaşabildiğinden emin olmanız gerekir. Vanish Oxi Action kurumuş yağ lekelerini bile kumaştan tek seferde ve narince çıkarmakla kalmaz, kumaşların hasar görmesini önleyici koruyucu formülü ile de bakımını da yapar.

Yağ lekesine alternatif çözümler

Kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar sorusu ile baş ederken en büyük yardımcınız Vanish Oxi Action olsa da alternatif olarak değerlendirebileceğiniz birkaç yöntem de mevcut. Örneğin zeytinyağı lekesi nasıl çıkar sorusu ile başlayalım. Yeni oluşan yağ lekesinin üzerine leke henüz kurumadan pudra serpiştirip, pudra yağı emdikten sonra temiz bir bezi bölgenin üzerine serin. Sonrasında ise kumaşı orta sıcaklıkta ütü ile ütüleyin. Kuruyan pudrayı yumuşak bir fırça yardımı ile fırçalayarak lekeden kurtulabilirsiniz.

İpek gibi hassas kumaşlar içinse önce bir bardak suyun içerisine bir fincan kadar amonyak koyup karışıma batırdığınız bezi lekenin üzerinde gezdirin. Daha sonra bölgenin üzerine bir bez koyup orta sıcaklıkta ütü ile üzerinden geçin.

Gelelim motor yağı lekesi nasıl çıkar ya da pantolondan yağ lekesi nasıl çıkar sorusuna... Genellikle tadilat sırasında pantolonlara bulaşan motor yağı lekesinden kurtulmak için fazla yağı bir kör ya da küt ağızlı bıçak ile kumaştan dikkatlice kazıyın. Sonrasında ise lekeye vazelin uygulayarak lekenin yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

Bu ve benzeri yöntemler her ne kadar işe yarar olsalar da kumaştan lekenin tam anlamıyla çıkacağının ya da kumaşta herhangi bir hasar oluşmayacağının garantisini vermezler. O yüzden her ne olursa olsun tercihiniz Oxi Action’dan yana kullanarak riski sıfıra indirebilirsiniz.