Yağ ve Çikolata gibi Çıkarılması En Zor Kıyafet Lekeleri

Vanish TR – Her Leke İçin Çözüm

Lekeler herhangi bir zamanda ortaya çıkarak kıyafetlerinizi, ve özelikle favori kıyafetinize bulaşırlarsa bütün gününüzü mahvedebilir. Bazı lekeleri çıkarması diğerlerine göre daha zordur, ancak neden?

Lekeler dört farklı gruba ayrılabilir: enzimatik, yağ bazlı, oksitlenebilir ve partiküllü – pek çok leke birden fazla gruba dahildir (kombinasyon lekeleri).

Enzimatik Lekeler – yumurta, çimen, çikolata ve bebek maması gibi organik maddeler.

Yağlı / Yağ Lekeleri – örnek olarak el losyonu, saç kremi , kuyruk yağı ve tereyağı.

Oksitlenebilir Lekeler – alkollü içeceklerin, sütsüz kahve ve çayın, alkolsüz içeceklerin temel bileşeni.

Partiküllü Lekeler – çamur veya kirli toprak gibi lekeler1.

Kombinasyon Lekeleri – bu lekeler yukarıda verilen leke tiplerinin bir ya da daha fazlasının bir kombinasyonu olabilir. Kombinasyon lekeleri rujdan domates ketçabına kadar çeşitlilik gösterir.

Leke ne olursa olsun tek başına deterjanla yıkamak, lekeyi tamamen çıkartmak için yeterli olmayabilir – zor lekeleri yalnızca soldurur. Haftalık yıkamalarınızda aşağıdaki lekelerle karşılaşabilirsiniz, ancak bunları çıkarmak için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekmektedir, bunu da çamaşır deterjanı tek başına başaramaz. Deterjanınızın yanında Vanish Gold Oxi Action Toz kullanmanız, lekeyi ortadan kaldırma şansınızı arttırır.

Çıkarılması En Zor Lekeler

Yumurta Lekesi (Enzimatik Leke)

Yumurta lekesini çıkarmak oldukça zor olabilir, ve bu tarz bir lekeyi mümkün olan en kısa zamanda ortadan kaldırmak gerekmektedir, ancak bu durum her zaman pratik olmayabilir. Herhangi bir şey olursa kıyafetlerinizi ilk olarak soğuk su ile durulayın. Yumurta lekelerini hızlıca ve etkili bir şekilde çıkarmak için yıkama programınıza Vanish Gold Oxi Action Toz’u dahil edin.

Çamur Lekesi (Partiküllü Leke)

Çocuklar kirlenmeye her zaman açıktır – güneşli bir günde parkta oynarken ya da yağmurlu bir günde çamur birikintilerinde zıplayarken. Lekeyi çıkarmak için atılacak ilk adım, leke ne kadar derine işlemiş olursa olsun, lekenin kurumasına izin vermek ve kalıntıları kazımaktır. Bunları yaptıktan sonra ön işlem ve yıkama programınızda Vanish Gold Oxi Action Toz kullanmakta özgürsünüz!

Çamur lekelerini nasıl çıkartacağınıza dair detaylı kılavuzumuz için buraya bakın.

Çimen Lekesi (Enzimatik Leke)

Çimlerin en problem çıkartan özellikleri kumaşa kolayca işleyen parlak yeşil klorofilleri ve yapısal benzerlikleri nedeniyle kumaşa kolayca yapışan diğer pigmentleridir.

Çimen lekelerini nasıl çıkartacağınıza dair detaylı kılavuzumuz için buraya bakın.

Çikolata Lekesi (Yağlı/Yağ Lekesi)

Aile için tatlı bir ödül kıyafetlerden çıkarılması hayli zor bir lekeye dönebilir.

Elinizdeki ufak bir parça çikolatanın kot pantolonunuza bulaşması çok kolaydır, adeta çocukların kirli parmaklarını kıyafetlerine sürmesi gibi – ve zengin çikolata rengini saklamanın hiçbir yolu yoktur.

Diğer lekelerden farklı olarak kalıntı çikolataları kazımadan önce lekeyi kurumaya bırakarak oldukça fazla zaman kazanabilirsiniz. Çikolata lekelerini nasıl çıkaracağınıza dair detaylı kılavuzumuz için buraya bakın.

Yağ Lekesi (Yağlı / Yağ Lekeleri)

Bazı yağ lekeleri parlak renklere sahip olmadığı için ilk bakışta fark edilemeyebilirler. Ancak lekeledikleri alanın rengini koyulaştırırlar. Bu gibi bir leke ile mücadele ederken kuru ve emici bir kumaşı fazlalık yağı alması için lekeli bölge üzerinde bekletmek faydalı olacaktır.

Yağ lekelerini nasıl geçireceğinize dair detaylı kılavuzumuz için buraya bakın.

Bazı lekeleri çıkartmak için tek başına deterjanlar yeterli olmayabilir ve daha inatçı lekeler ekstra yardım gerektirebilir. lekel yıkama rutininize ekleyerek bazı lekeleri ilk seferde geçirmeyi garantileyebilirsiz, böylelikle yıkamaları tekrarlamak ve hatta daha kötü ihtimalle kıyafetlerinizi atmak zorunda kalmazsınız.