Zor lekeler nasıl çıkarılır? - Vanish

Vanish TR – Her Leke İçin Çözüm

Elbiselerinizde ya da kumaşlarınızda lekenin oluştuğunu lekeyi oluşturacak şey döküldüğünde anlamazsınız. Çoğu leke yalnızca kuruduktan sonra fark edilir ve suyla yıkanarak kolay çıkmaz. Bu gibi durumlarda, ne yapılacağını bilmek gerekir. Bizler, birkaç leke çıkarma ipucunu sizin için inceledik ve yazdık. En son giydiğiniz lekeli gömleği düşünün. Leke ne kadar uzun zamanda çıkmıştı. İşte size lekenin hemen çıkması için bir çözüm sunuyoruz.

Lekenin Üstünüze Döküldüğü An

Birçok lekeyi, üzerinize döküldüğü an farkında olursanız, en iyi ihtimalle suyla yıkayarak çıkarmaya çalışırsınız. Kan lekesi nasıl çıkar sorusu ise eminiz sizin de aklınızı kurcalamıştır. Kan lekesi gibi bazı lekeler için soğuk su en iyisidir. Fakat yağ lekesi gibi birçok leke için sıcak su daha iyi bir çözüm olacaktır. Leke çözücü fikirlerimize göz atın.

Eğer leke oluştuğu anda yanınızda su yoksa, bir peçete ya da havlu kağıt yardımıyla lekeyi dağıtmadan üstten hafifçe alarak küçültün. Bu ovma metodu, kumaşa lekeyi yayan ve leke eskisinden daha büyük yapan ovma metodundan biraz daha farklıdır, uyguladığınız şey bir tür hızlı tampon işlemdir! Kumaşı eğer çitilerseniz lekenin büyüyecektir. O zaman gelin evde uygulayabileceğiniz bu ipuçlarını takip edin.

Lekenin Üstünden Birkaç Gün Geçmişse

Normalde, lekeler üstünüzü değiştirirken ya da çamaşırları kirli sepetine koyarken fark edilir. İşte o zaman gömleğinizin arkasına ya da eteğinizin kenarına bakar ve ‘gerçekten de bu leke bunca zamandır burada mıydı?’ diye düşünürsünüz.

Bu durum olduğunda, artık yalnızca lekeyi suyla yıkamak ya da ovmak işe yaramayacaktır çünkü leke çoktan kurumuş olacaktır. Bunun yerine, acilen lekenin ön işleme tabi tutularak yıkanması gerekir. Vanish Gold Oxi Action Toz, renkli kıyafetlerdeki birçok lekede çok iyi sonuç verir fakat eğer emin değilseniz leke çözücümüze bir göz atın. Lekelerin Vanish ile ön işleme tabi tutulurken izlenecek yol aşağıdaki gibidir:

  1. Vanish kutunuzdan bir ölçü alın ve ölçünün ¼ kısmını Vanish ile ¾ kısmını ise su ile doldurun.
  2. Ölçüdeki deterjanı su ile iyice karıştırın.
  3. Karışımı, kurumuş lekenin üzerine direkt uygulayın. Yalnızca lekenin üstünü ve etrafına bu karışımı sürün.
  4. Ölçünün alt tarafı ile lekenin üzerindeki karışımı iyice yayın.
  5. Kıyafeti makineyi atıp yıkamadan önce, karışımı lekenin üstünde en fazla beş dakika bekletin.
  6. Son olarak kıyafeti çamaşır makinesinde yıkayın. Eğer kıyafetlerde gizli kalmış diğer lekeleri temizlemek isterseniz bir ölçü daha Vanish’i çamaşır makinenize koyabilirsiniz.

Lekenin Üstünden Haftalar Geçmişse

Bazı lekeler fark etmeden haftalarca kıyafetlerinizde kalır. Özellikle nadir giydiğiniz kıyafetlerde lekeler haftalarca kalabilir. Bu lekelerin çıkması diğerlerinden daha zordur ve bu lekeleri çıkarmak için daha çok zamana ihtiyaç vardır. Uzun süredir kalan lekeler için en iyisi kıyafeti ıslatmaktır. Vanish Gold Oxi Action Toz’u deneyin. Aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Bir ölçü Vanish deterjanını dört litre ılık suya dökün ve kıyafetinizi içinde ıslanmaya bırakın.
  2. Renkli kıyafetler için bir saat bekletmeniz gerekir.
  3. Beyaz kıyafetler için ise altı saat bekletmeniz gerekir.
  4. Islatma işleminden sonra kıyafetinizi iyice sıkın ve daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

Sizin de göreceğiniz gibi, Vanish, her ne kadar kurumuş olsalar bile lekeleri çıkarır. Eğer ilk seferinde etkili olmadıysa, sonra aynı işlemleri tekrar edin. Daha çok lekeyi çıkarmak için ipuçları verdiğimiz makaleleri okuyun.