Deodorant Lekesi Nasıl Çıkar?

Gün içinde oradan oraya koştururken ter kokusundan kurtulmak için en büyük yardımcınız tabii ki deodorantınız... Öte yandan her ne kadar kurtarıcı bir rol üstlenseler de deodorantların zaman zaman istenmeyen lekelere sebep olabildiğini biliyoruz. Gelin hep birlikte bu lekelerden nasıl kurtulacağımıza bakalım...

Vanish Oxi Action’la deodorant lekesi nasıl çıkar?

Kıyafetlerde koltuk altı lekelerinin pek çoğu deodorant kaynaklıdır. Özellikle açık renkli ya da siyah tişört, gömlek ve elbiselerin koltuk altlarında kendine yer eden deodorant lekelerinden sıradan bir yıkama işlemiyle kurtulamazsınız. Deterjanınıza ek olarak leke çıkarıcı kullanmak kaçınılmaz olabilir.

İçerdiği formül sebebiyle Vanish Oxi Action, bu anlamda en büyük kurtarıcınız. Oksijen bazlı içeriğiyle düşük sıcaklıklarda dahi lekelere karşı savaş açan ve çamaşırlarınızı yıpratmayan Vanish Oxi Action’lar hem sıvı hem de toz olarak bulunabiliyor.

Özellikle beyazlarda yer eden deodorant lekelerinden kurtulmak için Vanish Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı kullanabilirsiniz. Oxi Powerlift teknolojisiyle en zor lekeleri bile bir yıkamada çıkaran bu ürünü her yıkamada kullanarak beyazlarınızın daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Kullanımı ise oldukça kolay:

  • Lekenin üzerini örtecek kadar Vanish Oxi Action Kristal Beyaz dökün ve ürünü lekeye yedirin.
  • 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Oxi Action Kristal Beyaz’ı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayın.

Ürünü kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve kıyafetinizin yıkama önerilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmalısınız.

Beyazlarda leke çıkarmak için başvurulan çokça yöntem var. Çamaşır suyu kullanmak, bunlar içinde en popüleri. Yüksek derecelerde uzun süreler yıkamaya elverişli olsalar da beyazlar lekeyi en çok belli eden kıyafetler olarak öne çıkıyor. Bu yüzden de işi şansa bırakmamak ve daha uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Çamaşır suyu kullanmak, birkaç yıkamadan sonra kıyafetlerde sararmaya neden olabiliyor. Öte yandan normal deterjanlarla yıkadığınız beyazlarınız da zamanla grileşebiliyor. Oysa gücünü oksijenden alan Vanish Oxi Action ile böyle bir sorununuz olmayacak. Hatta düzenli olarak kullandığınız takdirde deodorant lekelerinin kıyafetlerinizde kalıcı bir yer etmesine de engel olabilirsiniz.

Vanish Oxi Action, yalnızca beyazlarda değil, renklilerde de etkili bir çözüm sunuyor. Klor içermediği için kıyafetlerinizin solmasına neden olmadan, onları yıpratmadan lekelerden kurtulmanızı sağlıyor. Yıkama işlemi sırasında renkliler için Vanish Gold Oxi Action Pembe Toz’u, beyazlar içinse Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Toz’u kullanarak deodorant lekelerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Deodorant lekesine alternatif çözüm önerileri

Leke yapmayan deodorant gibi seçeneklere market raflarında rastlamak elbette mümkün ama bilhassa pudralı deodorantların koltuk altlarında bıraktığı lekelerden pek çok kişi mustarip. Bu lekelerden kurtulmanın en etkili yolu Vanish Oxi Action olsa da alternatif olarak uygulayabileceğiniz birkaç yöntem de mevcut. Örneğin yaklaşık üç çorba kaşığı kadar suya bir çorba kaşığı karbonat karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra lekenin üzerine sürebilir ve birkaç saat bekledikten sonra sıcak su ile makinede yıkayabilirsiniz. Bilhassa roll on lekesi söz konusu olduğunda ise çareyi Aspirin’de bulabilirsiniz. Üç ya da dört adet Aspirin’i iyice ezip ardından macun kıvamına gelecek kadar su ile karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekenin üzerine sürerek birkaç saat bekletin ve ardından makinede yıkayın. Renkli kıyafetler içinse en çok sirke ve su karışımı tavsiye ediliyor. Kıyafetinizi yıkamak için yeterli zamanınız yoksa amonyak ve suyu karıştırıp bir pamuk yardımı ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Amonyak gibi bir ürün kullanırken camları mutlaka açmayı ve eldiven kullanmayı unutmamalısınız.

Ancak bu sıraladığımız alternatif yöntemler her zaman yeterli ya da doğru seçenekler olmayabilir. Bu noktada daha kesin ve güvenli bir çözüm arıyorsanız, gücünü oksijenden alan Vanish Oxi Action’ı kullanın.