Kırmızı Renk ve Lekeleri

Tatil sezonu zengin renklerin zamanıdır: yeşil köknar ağaçları, parlak renkli hediye paketleme ve ünlü giysiler, şarap ve bütün yılbaşı dekorasyonlarının merkezinde yer alan kutsal yumuşak meyvelerden çeşitli kırmızılar. Ne var ki bütün bu renkler varken her zaman kaçınılmaz bir dökülme giysi lekelerine neden olur veya halıya iniş yapar. Fakat biraz bilgi, biraz da Vanish’le lekelerin icabına bakılabilir.

Halıda şarap lekesi

Halıda şarap lekesi

Kırmızı Şarap Lekeleri

Kırmızı şarap lekesi, sıcak olsun ya da olmasın, tatillerde neredeyse kaçınılmazdır. Ya sakar bir dolduruştan oraya buraya sıçrayan birkaç damla ya da havadaki bir kadehe tokuşturan heyecanlı bir konuk, koyu kırmızının masa örtülerini, halıları hatta giysileri kaplamasına neden olabilir. Kırmızı şarap lekeleri, uzun süre olduğu gibi bırakılmadıkça düşündüğünüz kadar zorlu değildir.

Elinizin altında Vanish yoksa paylaşabileceğimiz tüyo, lekeye olabildiğince hızlı şekilde tuz dökmeniz. Bu, kırmızı şarabı emer. Sonra bölgeye bir bezle içten hafif hafif vurun, bastırmayın ama çekiştirin (bu, nemi almaya yardım eder). Sonra suyla ıslatılmış bir kağıt havluyu hafif hafif vurun. Tekrar tekrar silmek lekenin yayılmasını önler ve kurumasını engellemek çamaşır makinesinde çıkmasına yardımcı olur.

Yumuşak Meyveler, Kirazlar ve Başka Meyveler

Meyvelerden kaynaklanan lekeler kremalı tatlınızdaki ahududu da olabilir, hindinizdeki kızılcık da. Yanlış batırılan bir çatal veya yanlış bir tutuş bir süveter, hırka hatta daha beteri beyaz bir gömlekten akan bir çizgiye neden olabilir! Neyse ki benzer özelliklerinden dolayı, hemen müdahale etmeniz açısından şarap lekeleri ile epey benzerdir. İster nemli bir havlu veya süngerle hafif hafif vurarak artıkları düşürün (lekeyi kumaşa daha da yaymamaya özen gösterin) ister mümkünse suya tutun. Lekeyi daha fazla çıkarabilmek için bezinizi temizleyin veya değiştirin. Elinizin altında varsa Vanish Gold Oxi Action lekeyi dakikalar içerisinde çıkaracaktır.

Kan Lekeleri

Muhtemelen birilerinin içini gıcıklayacak ama kan lekeleri ille de insan kanından kaynaklanmayabilir (ama mutfak bıçaklarını yanlış tutmak küçük bir kesiğe yol açabilir); fakat sulu bir rosto da suyu tabağa fazladan akmışsa veya rostoyu hazırlarken üstünüze sıçrayabilir. Fakat kan lekeleri Vanish’e karşı koyamaz.

İşleme, soğuk ve temiz akan suda kanı olabildiğince temizleyerek başlayın. Soğuk su kan lekelerine müdahale etmek için harikadır çünkü kanı parçalayarak çözülmesini sağlar. Lekeyi tamamen çıkarmak için suyu kumaşın iki tarafına da uygulayın. Kanı silerseniz temizlemektense yayabilirsiniz. Herhangi bir sızıntıyı önlemek için nemli bir mendille lekeyi kurulayın.