Yataktaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Zihinsel ve fiziksel sağlık açısından kaliteli bir uyku düzenine sahip olmak oldukça önemli. Rahat bir uyku içinse temiz yataklar şart. Peki, yatak temizliği nasıl yapılır, yatak temizliğinin dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir, yataktaki sarı lekeler neden oluşur ve nasıl çıkar? Şimdi gelin tüm bu soruların yanıtlarına hep birlikte bakalım.

Vanish Oxi Action’la yataktaki sarı lekeler nasıl çıkar?

Yatağınızdaki inatçı sarı lekelerden kurtulmak için en büyük destekçiniz Vanish Oxi Action olacaktır. Yapmanız gerekenlerse oldukça basit:

  • Ürünün kullanım talimatlarını okuduktan sonra bir miktar (20 ml) Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı’yı lekeye direkt olarak uygulayın ve en fazla 10 dakika bekletin.
  • Islak bir bez yardımıyla çok bastırmadan silin.
  • Sonrasında yatağınızın kurumasını bekleyerek elektrik süpürgesi ile süpürebilirsiniz.

Vanish Oxi Action, oksijenin yenilmez gücü sayesinde direkt olarak lekeye saldırır, yatağınızdaki sarı lekelerin yüzeye çıkmasını ve yok olmasını sağlar. Sıradan bir deterjanla yatağınızı temizlediğinizde aynı etkiyi görmeniz oldukça zor. Nitekim bu deterjanların asıl amacı Vanish Oxi Action gibi leke çıkarmak değildir. Vanish Oxi Action ise 100’den fazla lekede, kullanım talimatlarına uyulduğu takdirde, yüzde yüz başarı sağlar. Dolayısıyla yataklarınızda şikâyetçi olduğunuz sarı lekelerden Vanish’le sonsuza dek kurtulabilir; rahat ve derin bir uykunun tadını çıkarabilirsiniz.

Yatak lekelerine alternatif çözüm önerileri

Sarı lekelerden kurtulmak için en başarılı sonuca Vanish’le ulaşacağınız kesin; fakat alternatif bir yol arıyorsanız pamuğa sirke ya da oksijenli su döküp lekenin üzerine bastırmayı da düşünebilirsiniz. Bu çözümlerin kesin sonuç vermeyeceğini ve yatağınızın dokusuna zarar verebileceğini de hatırlatalım.

Şunu da unutmamak gerek: Yatak lekeleri genelde protein bazlı oldukları için lekeyi soğuk suyla temizlemek gerekir. Isı protein lekesinin kimyasal yapısını değiştirebileceği için temizlenmesini de zorlaştırır. Bu nedenle yataklarınızın lekelenen kısımları üzerinde mutlaka buz bekletmelisiniz.

Yatak nasıl temizlenir?

Şimdi gelelim evlerimizin belki de en uzun soluklu eşyaları olan yatakların bakımına. Sarı lekelerden kurtulmak belki de çok önemli mesele değil ama yine de can sıktığı kesin. Bu lekeleri minimuma indirmek için de yataklarımızı düzenli olarak temizlemek, onlara ekstra özen göstermek ve bakımını yapmak şart.

Yatak temizliğinizin ilk ve en basit adımı, birkaç haftada bir yatağınızı elektrik süpürgesi ile süpürmek olacaktır. Eğer şilteniz elektrik süpürgesi ile kullanıma uygun değil ise ıslak bir bez yardımıyla çok bastırmadan hafifçe silebilir; toz ve kirden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Biriken toz ve kirlerden ötürü oluşan kötü kokular için de alabileceğiniz önemler de mevcut. Doğal bir koku giderici olan karbonat bu anlamda en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Elektrik süpürgesi ile şiltenizi süpürmeden yarım saat önce üzerine karbonat ve beş damla lavanta yağı karışımı dökerek bekletin, sonrasında süpürme işlemini gerçekleştirin. Karbonat kötü kokuları alırken lavanta yağı da hoş ve rahatlatıcı bir koku bırakır.