Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumurta sağlığımız açısından düzenli olarak tüketmemiz gereken gıdaların başında gelir. Özellikle bebekler ve küçük çocukların beslenme rutininde yumurtanın mutlaka olması gerekir. Fakat çocuklara yumurta yedirmek bazen zorlu bir uğraş halini alarak kıyafetlerde, hatta kimi zaman halılarda yumurta lekelerine neden olabilir. Yetişkinlerin başına gelebilecek küçük kazaları da hesaba kattığımızda yumurta lekesi çıkarmada yardımcı olabilecek birkaç ipucu bilmekte yarar var. Şimdi gelin bu ipuçlarını hep birlikte inceleyelim ve yumurta lekesinden kurtulmanın yollarına bakalım...

yumurta

yumurta

Yumurta lekesi nasıl silinir?

Öncelikle şunu bilerek yola çıkmalısınız: Yumurta lekesi zorlu bir lekedir. Dolayısıyla müdahale ederken ekstra özenli olmak gerekir. Özellikle yumurta sarısı oldukça inatçıdır ve bulaştığı yerden çıkmak bilmez. Böyle bir lekeyle karşı karşıya kaldığınızda daha etkili sonuçlar elde etmek için lekeye anında müdahale etmeniz gerekir. Çünkü kurumuş yumurta lekesi kumaşların en derinine dek işleyecek ve sizi çok daha fazla zorlayacaktır. Dolayısıyla eğer imkanınız varsa leke oluşur oluşmaz hareket geçmekte fayda vardır.

Eğer lekeye anında müdahale edemediyseniz ve yumurta giysinizin üzerinde kuruduysa, ihtiyacınız olan yardımı gliserinden alabilirsiniz. Ancak yumurta lekesi söz konusu olduğunda, gliserinin asıl rolü lekeyi çıkarmak değil, yumuşatmaktır. Bunun için ilk önce gliserin ve su ile hazırladığınız karışımla lekeyi silerek yumuşatmalı, ardından lekeyi çıkarmaya yönelik işlemlere başlamalısınız. Kurumuş yumurta lekesinin inadını kırmada kullanabileceğiniz ve muhtemelen rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir diğer yöntem ise limon suyudur. Limon suyu ile yumurta lekesini yumuşatmak, lekenin kolayca çıkmasını sağlayacaktır.

Yumurta lekesi söz konusu olduğunda en iyi leke çıkarıcı nedir diye soracak olursanız, pek çok kişinin ortak yanıtı amonyak olacaktır. Soğuk bir suyun içine biraz amonyak dökün; elde ettiğiniz karışımla ıslattığınız temiz bir bez ile lekeye ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Daha sonra soğuk su kullanarak lekeli bölgeyi durulamanız gerekir.

Bu yöntem pamuklu ve dayanıklı kumaşlarda genelde başarılı sonuçlar verse de de ipek, saten gibi narin kumaşlarda daha farklı bir yöntem izlemek gerekir. Örneğin önce temiz bir beze az miktarda alkol dökerek lekeyi silebilirsiniz. Ardından lekeli bölgeye emici özelliği olan bir pudrayı dökmeli ve pudra alkolü eminceye dek beklemelisiniz. Sonrasında soğuk su ile giysinizi yıkayarak lekeden tamamen kurtulmuş olursunuz.

Halıdaki yumurta sarısı lekesi nasıl çıkar?

Özellikle çocuklara yumurta yedirirken kıyafetler kadar evin yerleri de yumurta lekesinden nasibini alır. Özellikle halılarda oluşan yumurta lekesi baş etmesi biraz daha zorlu bir durumdur. Tüylü ve gözenekli yapıları ile halılardan yumurta sarısını çıkarmak kıyafetlere kıyasla çok daha zordur. Bu noktada yine amonyağa başvurabilir ya da oksijenli sudan yardım alabilirsiniz. Benzer şekilde su ile hazırlayabileceğiniz karışımlarla lekeye direkt olarak müdahale edebilirsiniz.

Ancak kurumuş yumurta sarısı ya da haşlanmış yumurtanın sarısını halıdan çıkarmak için en etkili yöntem aspirinle temizlemedir. Bunun için önce aspirini kırıp toz haline getirerek lekenin üzerine dökün. Ardından ıslak bir bezle lekeyi silmeye başlayın ve leke çıkana kadar ovalamaya devam edin. Lekenin çıktığından emin olduktan sonra ise duru bir bezle bölgeyi tekrar silin.

Doğal temizleyicilerin en etkililerinden biri olan sirke de yumurta lekesinde sıkça başvurulan malzemelerden biridir. Sirkeli suyu lekenin üzerinde bir süre beklettikten sonra lekeli bölgeyi sildiğinizde yumurta izinin kolayca çıktığınız görebilirsiniz.