Çay Keyfinize Gölge Düşmesin

Camelia sinensis'in kurumuş yapraklarını kaynar suda yaklaşık üç dakika demleyin, sonra süzün. Bal veya şekerle tatlandırın, lezzet katmak için limon suyu veya inek sütü ekleyin.

Bu, ortaçağ şifacılarından gelen bir tür tavsiyeye benziyor ama bir fincan çay hazırlamanın talimatlarından ibaret! Çay dünyada (sudan sonra) en çok tüketilen ikinci sıvı ve bunun için iyi sebepler var: Tadı güzel, sizi uyandırır, canlandırır ve sizi genç tutan birçok anti-oksidan içerir.

Çayın bir özelliği de değdiği her şeyi lekeme becerisidir çünkü yüksek yoğunlukta tanin içerir, tanin bir tür bitkisel liftir. Bundan dolayı, çay tarih boyunca tahta, kağıtlar ve giysileri boyamak ve lekelemek için kullanılmıştır. Maalesef anlık bir dikkat kayması, temasa geçtiği herhangi bir şeyde istenmeyen bir boya işi yaratabilir!

Halıda çay lekesi

Halıda çay lekesi

ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çayın kültürümüzde ne denli özel bir yere sahip olduğu tartışılmaz. Bazen sabah kahvaltısında, bazen arkadaşlarımızla vakit geçirirken ya da ofiste, kütüphanede çalışırken ince belli bardakta veya büyük kupada çay her daim yanımızda. Çay içmek böylesi sevilen bir şeyken istenmeyen kazalar da nihayetinde oluşan lekeler de kaçınılmaz oluyor. İşte bu noktada çay lekesi nasıl çıkar diyorsanız, çözüm hiç de zor değil...

Vanish Oxi Action ile çay lekelerinden kurtulun!

Lekenin kurumuş ve kalıcı hale gelmiş olması ya da büyüklüğü gibi detaylara kapılıp karamsarlığa düşmenize ya da şekerli çay ile şekersiz çay fark eder mi gibi sorular arasında kalmanıza gerek yok. Kıyafetleriniz için kesin ve pratik bir çözüm arayışındaysanız, Vanish Oxi Action en etkili çay lekesinden kurtulma yöntemini sunuyor. Oksijen bazlı içeriği sayesinde düşük sıcaklıklarda bile lekelere karşı savaş açan ve çamaşırlarınızı yıpratmadan lekeleri yok eden Vanish Oxi Action’lar hem sıvı hem de toz olarak bulunabiliyor.

Bu noktada önceliği beyazlara vererek başlayalım. Sakız gibi beyaz bir kumaş, daha paketi henüz açılmış kadar yeni ve parlak görünen kıyafetler elbette herkesin arzusu. Bu noktada çay lekesi zorlu bir leke sanılabilir. Ancak Vanish Gold Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı kullanarak hem çay lekelerinden kurtulabilir hem de beyazlarınızın daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Gelin ürünü nasıl kullanacağınıza birlikte bakalım:

  • Çay lekesinin üzerini örtecek kadar Vanish Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı dökün ve ürünü lekeye yedirin.
  • 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
  • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Oxi Action Kristal Beyaz’ı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayabilir, çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

Ürünü kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve kıyafetinizin yıkama önerilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmalısınız.

Gelelim renkli kumaşlara. Bu noktada tercihinizi Vanish Gold Oxi Action Pembe Sıvı’dan yana yapmalısınız. Klor içermediği için kıyafetlerinizin solmasına neden olmadan lekelerden tek seferde kurtulmanıza yardımcı olan bu ürünü kullanmak için de yukarıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kıyafetten çay lekesi çıkarmak hiç de zor değil; Vanish’ten alacağınız ufak bir destekle onlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Çay lekesi kaç derecede çıkar gibi bir kaygınız varsa bu konuda tavsiye edilen sıcaklık ortalaması 40 derece diyebiliriz. Ancak yine de her kumaşın farklı özelliklere sahip olduğunu unutmamalı ve öncelikli olarak yıkayacağınız kıyafetin üzerinde belirtilen yıkama talimatlarını uygulamalısınız.

Alternatif çay lekesi çıkarma yöntemleri

Çay lekelerinden kurtulmanın en etkili yolu Vanish Oxi Action olsa da Vanish’e alternatif olabilecek çay lekesi çıkartma yöntemleri da mevcut. Bu durumda öncelikle aklınızda tutmanız gereken şey çay lekesine mümkün olduğunca kısa zamanda müdahale etmek olmalı. Bir diğer nokta ise çayın şekerli mi şekersiz mi olduğu. Çünkü eğer Vanish Oxi Action kullanmıyorsanız bu fark eden bir sorun yaratabilir ve şekerli çay lekesini çıkarmak şekersize kıyasla daha zor olabilir.

Çay dökülen kıyafeti yaklaşık 20 dakika kadar ılık suda bekletip sonra macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı üzerine sürerek lekeyi çıkarabilirsiniz. Bir başka yol ise suya karıştırdığınız nişastayı sünger yardımıyla lekenin üzerine uygulamak. Ancak tekrar etmekte fayda var ki bu ve benzeri yöntemler her zaman yeterli ya da doğru olmayabilir. Üstelik kıyafetlerinize zarar verebilir. Bu noktada daha kesin, hızlı ve aynı zamanda güvenli bir çözüm arıyorsanız, gücünü oksijenden alan Vanish Oxi Action’ı tercih etmelisiniz.