Çay Keyfinize Gölge Düşmesin

Camelia sinensis'in kurumuş yapraklarını kaynar suda yaklaşık üç dakika demleyin, sonra süzün. Bal veya şekerle tatlandırın, lezzet katmak için limon suyu veya inek sütü ekleyin. Bu, orta çağ şifacılarından gelen bir tür tavsiyeye benziyor ama bir fincan çay hazırlamanın tarifinden ibaret! Çay dünyada (sudan sonra) en çok tüketilen ikinci sıvı ve bunun için iyi sebepler var: Tadı güzel, sizi uyandırır, canlandırır ve sizi genç tutan birçok anti-oksidan içerir.

Fakat çayın can sıkıcı bir özelliği de var: Her şeyi lekeme becerisi! Çay, yüksek yoğunlukta tanin içerir ve bahsettiğimiz tanin maddesi boya etkisi yaratan bir tür bitkisel liftir. Bundan dolayı çay tarih boyunca tahta, kağıtlar ve giysileri boyamak ve lekelemek için kullanılmıştır. Tabii günümüzde çay genel olarak yalnızca içecek olarak tüketilse de maalesef anlık bir dikkat kayması çayın temasa geçtiği herhangi bir şeyde istenmeyen bir iz yaratabilir.

ÇAY LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çayın kültürümüzde ne denli özel bir yere sahip olduğu tartışılmaz. Bazen sabah kahvaltısında, arkadaşlarımızla vakit geçirirken ya da ofiste, kütüphanede çalışırken ince belli bardakta veya büyük kupada çay her daim yanımızda. Tabii çay içmek böylesi sevilen bir şey olunca istenmeyen kazalar sonucunda oluşan lekelerden kaçamıyoruz.

Hiç beklemediğimiz anda yeni aldığımız bembeyaz gömlekte, halıda ya da koltuklarda çay lekesi ile karşılaşabiliyoruz. İşte bu noktada da akıllara tek bir soru düşüyor: Çay lekesini ne çıkarır, çay lekesi nasıl çıkar? Eğer siz de taze veya kurumuş çay lekesi ile savaşta size kesin zafer getirecek çözümler arıyorsanız, doğru adrestesiniz!

Vanish Kosla Oxi Action ile çay lekelerinden kurtulun!

Artık çay lekesinin kurumuş ve kalıcı hale gelmiş olması ya da büyüklüğü gibi detaylara kapılıp karamsarlığa düşmenize gerek yok! Şekerli çay ile şekersiz çay fark eder mi, gibi sorularla da boğulmanız gerekmiyor. Çünkü Vanish Kosla Oxi Action en etkili çay lekesinden kurtulma yöntemini huzurlarınıza sunuyor! Oksijen bazlı içeriği sayesinde düşük sıcaklıklarda bile lekelere karşı savaş açan ve çamaşırlarınızı yıpratmadan lekeleri yok eden Vanish Kosla Oxi Action hem sıvı hem de toz olarak bulunabiliyor. Üst düzey leke çıkarıcı özellikleri sayesinde her türlü çamaşırdan çay lekesini söküp atan Vanish ailesiyle kusursuz temizliğe en kısa sürede ulaşmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Peki, Vanish Kosla Oxi Action ile çay lekeleri nasıl çıkar? Bu noktada önceliği beyazlara vererek başlayalım. Sakız gibi beyaz bir kumaş, daha paketi henüz açılmış kadar yeni ve parlak görünen kıyafetler elbette herkesin arzusu. Ama bu kıyafetlerin üzerinde oluşan çay lekeleri parlak görünüme gölge düşürebilir. Bu aşamada endişelenmenize gerek yok. Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı ya da Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Toz kullanarak hem çay lekelerinden kurtulabilir hem de beyazlarınızın daha beyaz olmasını sağlayabilirsiniz. Gelin ilk olarak sıvı ürünün nasıl kullanacağınıza birlikte bakalım:

 • Çay lekesinin üzerini örtecek kadar Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı dökün ve ürünü lekeye yedirin.
 • 10 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin.
 • Ardından çamaşır makinenizin deterjan bölümüne her zaman kullandığınız çamaşır deterjanınızı ve bir ölçek Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Sıvı ekleyerek lekeli kıyafetinizi yıkayabilir, çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

Toz ürünü kullanırken izlemeniz gereken adımlarsa şu şekilde:

 • Ölçeğin dörtte birine Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz Toz koyun.
 • Daha sonra ölçek dolana kadar üzerine su ekleyin ve karışımı lekenin üzerine yedirin.
 • 5 dakikayı geçmeyecek şekilde bekletin ve yıkayın.
 • Ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatlarını ve kıyafetinizin yıkama önerilerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmayı unutmayın.

Gelelim renkli kumaşlara... Bu noktada da tercihinizi Vanish Kosla Oxi Action Sıvı ya da tozdan yana yapmalısınız. Klor içermediği için kıyafetlerinizin solmasına neden olmadan lekelerden tek seferde kurtulmanıza yardımcı olan bu ürünleri kullanmak için de yukarıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi kıyafetten çay lekesi çıkarmak hiç de zor değil; Vanishten alacağınız ufak bir destekle ondan kolayca kurtulabilirsiniz.

Çay lekesi kaç derecede çıkar gibi bir kaygınız varsa bu konuda tavsiye edilen sıcaklık ortalaması 40 derece diyebiliriz. Ancak yine de her kumaşın farklı özelliklere sahip olduğunu unutmamalı ve öncelikli olarak yıkayacağınız kıyafetin üzerinde belirtilen yıkama talimatlarını uygulamalısınız.

Vanish Kosla Halı Şampuanı ile ev kazaları kabusunuz olmaktan çıkacak!

Çayı misafirlerinize servis ederken ya da keyifle koltukta uzanmış bir şekilde yudumlarken damlayan çay keyfinizi kaçırır. Eğer bir de çayı şekerli içiyorsanız canınız sıkılır ve halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar, mobilya döşemesinden çay nasıl temizlenir diye düşünmeye başlarsanız. Biz size hemen merak ettiğiniz cevapları verelim: Korktuğunuz çay lekelerini Vanish Kosla Halı Şampuanı ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Yüzeyden emilerek diplere kadar inen lekeleri bile kolaylıkla çıkarabilen bu halı şampuanı ile yüzeylere damlayan çayın oluşturduğu kötü görüntüden dakikalar içerisinde kurtulabilirsiniz. Nasıl mı?

 • İlk olarak temizlemek istediğiniz yüzeyin üzerinde biriken tozları elektrik süpürgesi yardımıyla temizleyin.
 • Bir kovaya 9 ölçek su 1 ölçek Vanish Halı Şampuanı koyun.
 • Elde ettiğiniz köpüklü suyu temiz bir bez ya da sünger yardımıyla lekenin üzerine uygulayın.
 • Islak bölge kuruduktan sonra bir kere daha elektrik süpürgesiyle süpürün. İşte bu kadar basit!

Vanish Kosla Halı Şampuanları özel içeriği sayesinde yüzeylerin yapısını korur ve tüyleri sertleştirmeden temizler. Size de yorulmadan kavuştuğunuz temizliğin tadını çıkarmak kalır!

Alternatif çay lekesi çıkarma yöntemleri

Çay lekelerinden kurtulmanın en etkili yolu Vanish ailesinin özel olarak üretilen leke çıkarıcı ürünlerini kullanmak. Ama bu ürünlere erişiminiz yoksa ya da farklı yollar denemek istiyorsanız, alternatif yöntemleri de uygulayabilirsiniz. Bu durumda aklınızda bulundurmanız gereken iki şey var:

 • Çay lekesine mümkün olduğunca kısa zamanda müdahale etmelisiniz. Kuruyan çay lekelerinde alternatif yöntemlerin etkisi çok daha azdır.
 • Bir diğer nokta ise çayın şekerli mi şekersiz mi olduğu. Çünkü şekerli çay lekesi alternatif yöntemlerle çok zor çıkar. Bu aşamada en etkili sonucu Vanish ürünleriyle elde edebilirsiniz.

Kıyafetlerdeki çay lekesini ne çıkarır?

Her evde bulunabilecek birkaç malzemeyle kıyafetlerdeki çay lekelerine müdahale etmek mümkün. Fakat bu ürünler kumaşların yapısını bozar ve zaman içerisinde yırtılma, sökülme gibi problemlere sebep olabilir. Bu noktaya dikkat etmenizi öneririz.

 • Çay lekesi karbonat kullanılarak temizlenebilir. Çay dökülen kıyafeti yaklaşık 20 dakika kadar ılık suda bekletip sonra macun kıvamına getirdiğiniz karbonatı üzerine sürerek lekeyi çıkarabilirsiniz.
 • Suya karıştırdığınız nişastayı sünger yardımıyla lekenin üzerine uygulayarak da çay lekesine müdahale edebilirsiniz.

Çay lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıdaki çay lekesini temizlerken alternatif yöntemler kullanacaksanız, fazla beklemeden hızlı bir şekilde müdahale etmeye özen göstermelisiniz. Aksi halde çay, halının derin noktalarına kadar iner ve lekeyi çıkarmak zorlaşır. Tabii bu aşamada ne zaman isterseniz Vanish Kosla Halı Şampuanı ile lekeye müdahale edebilirsiniz.

 • Halıdaki çay lekesi sirke ve sabun ile temizlenebilir. Biraz beyaz sirke biraz da beyaz sabun karıştırdığınız suyu bir bez ya da sünger yardımıyla lekeye uygulayabilirsiniz. Leke tek seferde çıkmazsa aynı işlemi halı temizlenene kadar tekrarlayabilirsiniz. Fakat bu halının aşınmasına sebep olabilir, dikkat edin.
 • Halıdaki çay lekesinin üzerine biraz karbonat ya da nişasta serpin. Yarım saat bekledikten sonra ıslak bir bezle lekenin üzerini silin.

Koltuktan çay lekesi nasıl çıkar?

Siz keyifle çay içerken koltuğunuza bardağın altına süzülen çay damlayabilir. Ya da bir anlık dikkatsizlik sonucu koltuk yüzeyine çayı tamamen dökebilirsiniz. Bu aşamada yapabilecekleriniz:

 • Karbonatı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz macunu çay damlayan yere sürün. Biraz bekledikten sonra ıslak bir bezle temizleyin.
 • Koltuğun yüzeyinde geniş bir alana dökülen çayı temizlemek için sirke veya karbonat kullanabilirsiniz. Fakat bu aşamada çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü bu ürünler aşınma yapabilir ve renk kaybına sebep olabilir. Geniş bir alana bu tarz ürünler uygulamak koltuğunuzu kullanılmaz hale getirebilir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız tercihinizi için en doğru ve etkili çözüm sunan Vanish ürünlerinden yana kullanabilirsiniz.

Duvardan çay lekesi nasıl çıkar?

Mutfağın tezgaha yakın duvarında zaman içerisinde çay lekeleri oluşabilir. Ya da bir kaza sonucu devrilen çaydanlık tüm duvarın lekelenmesine sebep olabilir. Böyle durumlarda ıslak bir beze banyo ve mutfak yüzeylerini temizlemek için kullanılan krem formlu temizlik malzemelerinden dökerek duvarları silebilirsiniz.

Ancak tekrar etmekte fayda var ki, bu ve benzeri yöntemler her zaman yeterli gelmeyebilir. Aynı zamanda bu tarz ürünler eşyaların yapısına zarar verebilir. Kıyafetlerinizde, halılarınızda ve mobilyalarınızda aşınma, yırtılma ve renk kaybı gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, daha profesyonel çözümlere yönelmelisiniz. Bu noktada size daha kesin, hızlı ve aynı zamanda güvenli bir çözüm sunacak ürünleri Vanish ailesinde bulabilirsiniz! Gücünü oksijenden alan Vanish Kosla Oxi Action ve özel içeriği sayesinde en derin lekeleri bile temizleyen Vanish Kosla Halı Şampuanı lekelerle savaşınızda her zaman sizinle!